Kilka użytecznych rad dla użytkowników Netscape'a

Niezmiennie atrakcyjne wędrówki po sieci znakomicie ułatwiają nam rady bardziej doświadczonych użytkowników i twórców stron WWW. Przedstawiony poniżej zbiór takich wskazówek, który opracowany został, przy znacznej pomocy Marka Talachy (sieciowego eksperta w PAP), na podstawie "100 Secrets Revealed", które opublikowano w angielskim miesięczniku "Internet" (maj '96). Rady te zostały dokładnie sprawdzone (łącznie z adresami), czasami opatrzone własnym komentarzem lub przykładem. Nie udało się uniknąć żargonu - próby jego zastąpienia powszechnym językiem niestety nie powiodły się. Oczywiście ten zbiór rad wymaga aktualizacji i uzupełnień, ale od czegoś trzeba zacząć.

Niezmiennie atrakcyjne wędrówki po sieci znakomicie ułatwiają nam rady bardziej doświadczonych użytkowników i twórców stron WWW. Przedstawiony poniżej zbiór takich wskazówek, który opracowany został, przy znacznej pomocy Marka Talachy (sieciowego eksperta w PAP), na podstawie ''100 Secrets Revealed'', które opublikowano w angielskim miesięczniku ''Internet'' (maj '96). Rady te zostały dokładnie sprawdzone (łącznie z adresami), czasami opatrzone własnym komentarzem lub przykładem. Nie udało się uniknąć żargonu - próby jego zastąpienia powszechnym językiem niestety nie powiodły się.

Oczywiście ten zbiór rad wymaga aktualizacji i uzupełnień, ale od czegoś trzeba zacząć.

* Kopiuj obrazek

Aby zapisać obrazek ze strony WWW na własnym dysku wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy (gdy kursor jest na obrazku). Ukaże się pole dialogowe, które umożliwi nam tę operację.

* Kopiuj tło

"Podebranie" tła strony jest nieco bardziej skomplikowane. Należy przejrzeć źródło strony (New, Document Source) i odczytać nazwę grafiki tła, którą chcemy zachować. Nazwę tę należy dodać do adresu strony w polu dialogowym łączenia się z wyróżnionym URL. Browser powinien załadować wybraną grafikę w typowy sposób. Np. aby ściągnąć tło zhttp://www.pap.waw.pl. należy podać adreshttp://www.pap.waw.pl/pictures/worldmap.gif.

* Poszukiwanie adresu

Jeśli chcemy odszukać e-mailowy adres Andrzeja Nowaka, najprościej jest po prostu zadzwonić do niego i spytać się. Innym sposobem jest skorzystanie z adresów innych osób w tej samej firmie. Np. jeśli Jan Kowalski w firmie Krzak ma e-mail: KowalskiJ@Krzak.krzak.pl to jego kolega Nowak Andrzej ma najprawdopodobniej adres NowakA@Krzak.krzak.pl.

* Koniecznie trzeba pamiętać własny adres e-mailowy

* Najlepszym czasem korzystania z Internetu jest ranek, najgorszym wczesne popołudnie.

* Nie należy być zachłannym.

Korzystając po raz pierwszy z Usenet newsgroup nie warto prenumerować zbyt wielu grup - w przeciwnym przypadku zostaniemy zarzuceni wiadomościami, na których przeczytanie zabraknie życia. Zawsze można zapisać się tam później.

* Jak sobie poradzić ze złym URL-em.

Jeśli adres strony WWW nie odpowiada, warto próbować skracając go, np.: w adresiehttp://www.pap.waw.pl/obrazy/dźwięk - można pominąć "obrazy/dźwięk. Jeśli i to nie pomaga celowe jest skorzystanie z jakiegoś "szperacza".

* Ulubiony początek.

Domyślnie gdy uruchamiamy nawigatora, ładuje on home page Netscapa. Można to zmienić korzystając z Options|General Preferences |Appearance podając URL dowolnej strony, którą chcemy mieć ładowaną domyślnie. Można także wymusić by Nawigator ładował stronę z lokalnego dysku.

* Zgodnie z życzeniem

Użyteczne okazuje się zastąpienie domyślnej w browserze home page - własnym bookmarkiem. Jego adres należy wpisać w Options|General Preferences|Apperance|Home Page Location np.: file:///C|/Program Files/Netscape/Navigator/bookmark.htm

* Coś z ryb, może kawę?

Naciskając Ctrl-Alt-F można zobaczyć rybki w biurze Netscape'a. Natomiast pod adresem www.cl.cam.uk/coffee/coffee.html możemy sprawdzić ile jest kawy w dzbanku w jednym z pomieszczeń Uniwersytetu w Cambrigde.

* Zmiana czcionek.

Jeśli nie podobają się nam domyślne czcionki Netscape'a lub jeśli są zbyt małe - można je zmienić w Options|General Preferences|Fonts przez "Choose Font".

* Gdy instalujemy Netscape'a po raz pierwszy "linki" ukazują się w kolorze niebieskim, po wejściu "link" zmienia kolor na purpurowy. Można zmienić te kolory poprzez wybranie Options|General Preferences|Colors. To samo pole dialogowe służy także do zmiany kolorów tła.

* Szybkie zapamiętywanie.

Najszybszym sposobem do zapisania wybranego tekstu w Netscape'ie jest wskazanie lub zaznaczenie linku do tego tekstu, a następnie przyciśnięcie klawisza shift i kliknięcie.

* "Na skróty".

Podając adres strony WWW można pominąć "http://".

* Usunięcie belki statusu.

Aby usunąć belkę, która ukazuje się na dole okna Netscape'a, należy nacisnąć /Ctrl-Alt-s (i odwrotnie).

* Lepiej dwa niż jeden.

Naciskając CTRL-N możemy uruchomić jednocześnie drugą sesję przeglądania stron WWW.

* Oszczędzanie powierzchni ekranu.

Gdy już zapoznaliśmy się z "przyciskami" Netscape'a, możemy bezpiecznie "wyłączyć" obrazki i ikonki przycisków, które zabierają sporo cennego miejsca na ekranie. Aby to zrobić należy wybrać: Options, Show Toolbar i Show Location. Następnie przechodzimy do Optins|General Preferences gdzie uruchamiamy opcję Appearance. Tam należy zaznaczyć Show Main Toolbar as Text. Funkcje pozostają bez zmian - ale okno do przeglądania jest znacznie większe.

* Zmiana czcionek.

W ramach czyszczenia okna, dlaczego nie zmienić czcionek, które używa browser wyświetlając tekst stron Weba. Można je zmienić na znacznie przyjemniejsze dla oka. (Optins|General Preferences|Fonts).

* Zapracowany serwer.

Jeśli usiłujemy załadować Netscape'em coś z serwera ftp.netsape.com i okazuje się, iż jest on zajęty, można spróbować jednego z 20 innych pisząc: ftp2.netscape.com, ftp3.netscape.com itp.

* Shortcut'y Netscape'a.

Ctrl-R - przeładuj, odświeżanie

Ctrl-B - idź do bookmark'ów

Ctrl-H - historia naszej pracy

* Wspomaganie (krowa)

Programy wspomagające Netscape znajdziemy np. w:http://www.it.pw.edu.pl/tucows

* Jeśli korzystamy z Internetu w domu i w pracy na różnych PC-tach można wyeksportować listę ulubionych miejsc (bookmarks) na dysk i załadować na drugim komputerze. Oszczędzi to wielu zabiegów kopiowania adresów WWW.

* Ciekawe adresy - bookmark.

Można mieć otwarte okno własnego bookmarku cały czas surfingu (dobrze gdy mamy duży ekran). Wystarczy wówczas kliknąć wybraną nazwę bookmarku i bezpośrednio jesteśmy na wybranej stronie. Zapisanie adresu aktualnie oglądanej strony do bookmarku uzyskamy naciskając Ctrl-A.

* Słoneczna strona Web'a.

The SunSite w departamencie komputerów Imperial College w Londynie jest jednym z lepszych w Wielkiej Brytanii. Oferuje ponad 60 GB oprogramowania i danych. Jest tam większość poszukiwanego oprogramowania - włączając ostatnią wersję Netscape'a - (http://src.doc.ic.ac.uk).

* Jeśli od razu nie udało się - złap to!

Warto "złapać" całą stronę na dysk, by potem spokojnie przeglądać ją off-line. Wspomagające te operacje oprogramowanie jest pod adresem:http://www.ffg.com/download.all.html

* Inaczej po naciśnięciu prawego klawisza myszy ukazuje się okno dialogowe, które ułatwia "wybranie" ekranów "do tyłu" i "do przodu", także zbudowanie shortcuta do oglądanej strony.

* Oprogramowanie

Jednym z najlepszych miejsc, w którym można znaleźć internetowe oprogramowanie jesthttp://www.cwsapps.com z lokalnymi zwierciadlanymi stronami na całym świecie. Inną dobrą stroną oprogramowania jesthttp://www.shareware.com.

* Otwarty do dyskusji.

Wyszukiwanie katalogu adresów grupy zainteresowanej w wyróżnionej tematyce znakomicie ułatwi nam lista list whttp://catalog.com/vivian/interest-group-search.html

*Nowa domena - nowa nazwa.

Jak zarejestrować nazwę własnej domeny? Należy zajrzeć do stron NASKuhttp://www.nask.org.pl,(e-mail: registry@nask.pl)

* Wolne radio w Internecie.

Aby wysłuchać wiadomości z Real Audio należy połączyć się zwww.realaudio.com

* Online serwisy.

Wiele wartościowych serwisów informacyjnych jest dostępne online via telnet, np.: mnich.pap.waw.pl

* Szukanie przyjaciół.

Jak najprościej odszukać kogoś? Warto spróbować jednego z wielu przeszukiwaczy, które skutecznie zbierają adresy e-mailowe i dane o ich właścicielach:

http://www.whowhere.com/. -bogactwo adresów!

http://www.poor11.com/, - też niezłe

http://okra.vcr.edn/ekra/. - 5,4 mln adresów

* Najważniejsze o WWW

Ogólne i nie tylko wiadomości o WWW oraz ostatnie kierunki rozwoju sieci znajdziemy whttp://www.w3.org/pub/WWW/.

* Najważniejsze z wiadomościami.

Publiczne serwery wiadomości mogą być wykorzystywane bezpłatnie, ale wiele z nich jest przeciążona lub niezbyt regularnie aktualizowana.http://www.geocities.com/Athens/2694/freenews.html zawiera listę najnowszych serwisów.

*Dokumentacja

Zawsze należy przeczytać dokumentację, potem czytamy ją jeszcze raz.

* Webster

Słownik Webstera w WWW -http://c.gp.cs.cmu.edu: 5103/prog/webster

* Nowe, Nowe

Korzystajmy z Yahoo i innych przeszukiwaczy -http://www.yahoo.com

* Szukanie dla zabawy.

Czy można wyszukać coś ciekawego on-line? Oto kilka najpopularniejszych przeszukiwaczy:

http://www.hotbot.com

http://guide.infoseek.com

http://www.lycos.com

http://www.ukindex.co.wk/uksearch.html/

http://www.yahoo.com/

http://www/yell.co.wk.

* Ostatni najważniejszy

Gdy klikniemy na plik typu htm znajdujący się na dysku okazuje się, że zostaje uruchomiony Internet Explorer (IE) zamiast Netscape Navigator? Dlaczego? Okazuje się, że gdy uruchomiliśmy IE po zainstalowaniu Netscape'a (np. dla sprawdzenia) dla Windows 95, pliki typu htm zostały domyślnie przypisane do programu IE. Ostatnio wykorzystywana przez nas przeglądarka wymusza taką modyfikację. Aby powrócić do Netscape'a, jako podstawowej przeglądarki należy to potwierdzić, gdy pojawi się pytanie.

* Pomoc

Warto zajrzeć do home page Netscape'a. Jest tam lista bardzo użytecznych źródeł informacji dotyczących Internetu i WWW:http://www.netscape.com

* Alta Vista

Korzystając z Alta Vista można odszukać wszystkie linki do własnej strony. Wybierając opcje Advanced, należy napisać "link:http://moja strona/ and not url:http://moja strona/, lub +link:http://moja strona/ - url:http://moja strona w polu dialogowym query. Np.: www.pap.waw.pl ma linki z ponad 300 stron.

* Przyspieszyć

Aby przyspieszyć poszukiwania w Alta Vista można pomijać powszechne słowa: http i com.

* Szukanie w Alta Vista

Szukając kogoś kto powinien być wymieniany jako KTOŚ WAŻNY (dwa słowa) ale może być odnotowany jako KTOŚ BARDZO WAŻNY (trzy słowa) należy spróbować opcji Advanced i szukać "KTOŚ near WAŻNY".

* Kto ma rację

Alta Vista jako ekspert. Należy pisać CDROM czy CD-Rom? By uzyskać odpowiedź na to pytanie należy zadać w Alta Vista poszukanie obu terminów i porównać liczby trafień (sprawdzono - CD-Rom wygrał).

* Brzmi nieźle

Netscape ma własny "odtwarzacz" NA Player, podobnie Windows 3.1 ma własny podręczny .WAV Sound Recorder. Inna dobra aplikacja to Media Player, który odtwarza pliki MIDI, .AVI i .WAV. Prawie wszystkie pliki dźwiękowe odtwarza Wplay Any. Można skopiować go via Netscape zftp://ftp.cica.indiana.edu/pub/pc/win3/sounds/wplny11.zip

* Duże i małe litery

Wskazane jest nie używanie dużych liter.

* Jeśli jesteśmy zadowoleni

Nie kryjmy emocji ! Najbardziej popularna jest uśmiechnięta twarz :-)

* Błędom - nie

Przed wysłaniem wiadomości, warto skorzystać ze słownika.

* Bufor

Nestscape pamięta strony, które ostatnio były oglądane i przechowuje je na twardym dysku. Następnym razem gdy wracamy do strony z poprzedniej sesji, Netscape automatycznie sprawdza czy nie nastąpiła na tej stronie zmiana, jeśli nie - odczytuje stronę z bufora. Można zmienić wielkość pamięci bufora wybierając Options|Network Preferences|Disk Cache

* Przyspieszanie

Korzystajmy z formatu JPEG do szybszego ściągania obrazów - trzy razy szybciej niż GIF !

* Animacja (anim)

Nie jest konieczne korzystanie ani z Javy ani z ShockWave by uzyskać efekty animacji, wystarczy Gif 89a - szczegóły whttp://www.ecafe.org/tools/gifanim/gifanim.htm.Niestety bardzo trudno połączyć się z tym adresem i jest wolna transmisja.

* Wszystko o kolorach (kolor)

Profesjonalna strona kodów kolorów w html-u.http://www.infi.net/wwwimages/colorindex.html

* Szybko do ulubionej strony

Należy nacisnąć prawy klawisz myszy aby stworzyć shortcut do przeglądanej (ulubionej) strony.

* FTP inaczej

Netscape jest łatwy do "eftepowania" dopóki korzystamy z domyślnego ustawienia parametrów, które umożliwiają logowanie się jako użytkownik anonimowy z naszym adresem jako hasłem.Ale można także zalogować się do serwera, który wymaga konta. Należy napisać username przed adresem i dodać am@sign. Netscape zapyta wówczas o hasło, które w tym przypadku jest "spock"

* Czy warto?

Czytając newsgroups spotykamy często adresy WWW wyróżnione jako "interesujące miejsca" do odwiedzenia. Mamy do wyboru albo otworzyć te strony albo zapisać adres i udać się tam później. Istnieje jeszcze inne rozwiązanie - sprawdzić bogatą kolekcję adresów wykonaną przez Rumour Database System pod adresemhttp://ibd.ar.com/ger/.Jest to raport Green Eggs, który powiększa się każdego dnia o 1500 nowych adresów.

* Narzędzia

Dokumenty Excela i PowerPointa mogą być łatwo eksportowane bezpośrednio do do formatu html i być włączone do własnej home page. Odpowiednie narzędzie znajduje się whttp://www.microsoft.com

* My i Netscape

Otwierając stronę: "about:global" uzyskamy sporą część historii własnych podróży po sieci."about:authors" - informacje o autorach Netscape'a.

A teraz kilka uwag do twórców stron WWW

* Kto tam?

Należy zapamiętywać ścieżkę udostępniania zbiorów we własnym serwerze WWW. Da to wartościową informację o tym kto odwiedza naszą stronę i z jakiego programu korzystał.

* Zmiany zawsze wychodzą na korzyść

Nie trzeba obawiać się zmian na własnej home page. Jej zawartość jest bardzo ważna, a zmiany zachęcają nowych i stałych gości strony do powrotu. Dynamiczna zawartość strony jest kluczem do sukcesu.

* Bliżej

Trzeba uczynić wszystko, by ułatwić odwiedzającym naszą stronę bezpośredni kontakt z jej autorem, szczególnie gdy jest on Webmasterem.

* Spolegliwość

Nie powinno się tworzyć niczego w swojej stronie co będzie wygladało wspaniale w jednej przegladarce, ale okropnie w innej. Warto sprawdzić swoją stronę korzystając z tej najpopularniejszej i najwolniejszego połączenia.

* Rozmiar nie jest ważny

Wielkość i typ grafiki wykorzystanej na stronie powinna być dostosowana do odbiorców. Np. warto stworzyć możliwość uruchomienia transmisji dla "szybkich odbiorców" a także dostęp do wyróżnionych części strony, które zawierają większe grafiki.

* Publikacje

Fatalnym pomysłem jest próba bezpośredniego przenoszenia formy i treści naszej (drukowanej) broszury (np. o firmie) do sieci.

* Na naukę nigdy zbyt późno

Sieć powinna być istotnym przedmiotem edukacji naszych szefów.

* Bez przesady

Należy informować swoje biuro techniki o poziomie stosowanych przez siebie technologii informacyjnych, ale nie można pozwolić na kierowanie sobą przez to biuro!

* Promocja

Zawsze trzeba promować swoją stronę. Rozpoczynamy od zarejestrowania jej w największych przeszukiwaczach.

* Surfowanie - strata czasu?

Nigdy zbyt wiele wędrówek po sieci. Nie będziemy w stanie zbudować dobrej strony bez wiedzy o konkurencji.