Kindle, Nook, Kobo - porównanie czytników e-booków

Elektroniczne czytelnictwo jest coraz popularniejsze. Ciągle pojawiają się też kolejne urządzenia przeznaczone do czytania e-booków. Niedługo na rynek wejdą nowe produkty firm Barnes & Noble i Kobo. Będą one rywalizować z innymi czytnikami, a zwłaszcza z liderem rynku, czyli Kindlem firmy Amazon.

Niektórzy wróżą nowym urządzeniom spory sukces, więc przyjrzyjmy się, czy faktycznie mają szansę w starciu z czytnikiem Amazon Kindle.

Pierwszą różniącą, która rzuca się w oczy jest klawiatura. Kindle ma fizyczną z 38 przyciskami, natomiast jego rywale dysponują tylko jednym przyciskiem fizycznym oraz klawiaturą wirtualną.

Zobacz również:

  • Biedronka oferuje czytnik Kindle - czy aby na pewno opłaca się go kupić?

Barnes & Noble Nook Simple Touch Reader i Kobo eReader Touch wykorzystują technologię zForce Infrared Touch, która wytwarza powierzchnię dotykową na ekranie E Ink Pearl, czyli takim samym jak zastosowany w czytniku Kindle. Jest on wykonany w technologi elektronicznego papieru zwanej też elektronicznym atramentem.

Wyświetlacze wszystkich urządzeń mają 6 cali, ale dzięki brakowi klawiatury numerycznej, Nook i Kobo są mniejsze i lżejsze. Technologia ekranu dotykowego sprawiła natomiast, że są także nieco grubsze.

Kobo i Nook dysponują tylko połączeniem Wi-Fi. Kindle w droższej wersji oferuje też połączenie z Internetem za pomocą sieci 3G. Taki czytnik kosztuje 189 dolarów. Jego wersja wyposażona tylko w połączenie Wi-Fi jest w cenie 139 dolarów, czyli w takiej samej jak Nook. Kobo eReader jest nieco tańszy i kosztuje 129 dolarów.

Najwięcej pamięci wbudowanej posiada Kindle. Dysponuje 3 GB. Nook ma 2 GB, a Kobo 1 GB. W każdym przypadku jest to bardzo dużo miejsca na przechowywanie e-booków, jednak dwa ostatnie czytniki dają także możliwość rozbudowania pamięci o 32 BG dzięki karcie SD. Czytnik Amazon nie dysponuje taką możliwością.

Wszystkie wymienione urządzenia można już zamawiać na stronach producentów. Na razie jednak, producent Kobo eReadera Touch nie przewidział jego wysyłki do Polski pomimo takiej możliwości dla kilku innych krajów europejskich.