Kindle Paperwhite - czytnik e-booków w nowej wersji

Amazon jest jednym najważniejszych graczy na rynku czytników e-booków, a jego Kindle to sztandarowe urządzenia tego typu. Firma zapowiedziała właśnie nową wersję modelu Paperwhite.

Nie jest to pierwszy czytnik noszący tą nazwę, ale różni się od poprzednika zarówno na plus, jak i na minus. Plusy to rozdzielczość - wyświetlacz ma ekran E Ink Carta o przekątnej 6-cali, a zagęszczenie pikseli wynosi 300 ppi (1448 x 1072). Jest to tyle samo, co Kindle Voyage. Obraz ma być wyświetlany w szesnastu odcieniach szarości. Urządzenie waży 205 gramów, a jego wymiary to 169x117x9,1 mm. Jedną z większych zalet ma być bateria, która - według producenta - potrafi pracować nawet 8 tygodni, a czas jej pełnego załadowania to cztery godziny.

Kindle Paperwhite - czytnik e-booków w nowej wersji

Kindle Paperwhite (foto: Amazon)

Skoro plusy za nami, czas teraz na minusy. W Kindle Paperwhite nie umieszczono przycisków odpowiedzialnych za przewracanie stron ani też czujnika oświetlenia. Odbija się to na cenie urządzenia - o ile wspomniany Voyage kosztował 199 dolarów (ok. 800 złotych), o tyle Paperwhite to wydatek o 80 dolarów mniejszy (czyli ok. 320 złotych). Ruszyła już przedsprzedaż, a rynkowy debiut to 30 czerwca 2015. Jak na razie ten czytnik e-booków nie jest oficjalnie dostępny w Polsce.