Kindle Voyage - czytnik e-booków warty swojej ceny

Czytnik e-booków Amazon Kindle Paperwhite był jednym z najlepszych urządzeń w swojej klasie. Firma Jeffa Bezosa wydając Kindle Voyage podniosła poprzeczkę sama sobie. Niestety, wzrosła przy okazji cena najlepszego modelu Kindle'a.


Kindle Voyage to nazwa najnowszego czytnika e-booków w ofercie firmy Amazon. Gigant świata e-commerce praktycznie zdominował rynek książki elektronicznej, a od kilku lat ceny urządzeń z tej kategorii regularnie spadały. Firma Jeffa Bezosa wolała dostarczać urządzenia po kosztach lub z zaledwie minimalnym zyskiem, a potem zarabiać na treściach cyfrowych, które kupują użytkownicy urządzeń z rodziny Kindle, do których należą dzisiaj czytniki, tablety, smartfon i przystawka do telewizora.

Nowy czytnik w ofercie to odejście od dotychczasowej strategii

Kindle Voyage - czytnik e-booków warty swojej ceny

Poprzedni topowy model o nazwie Paperwhite nadal jest dostępny w sprzedaży, ale dołączył do niego nowy, jeszcze lepszy, ale też droższy Kindle Voyage. To zaprezentowane w zeszłym miesiącu urządzenie wiele różni od dwóch poprzednich generacji Paperwhite.

Zobacz również:

  • Amazon: najlepsze promocje na urządzenia i akcesoria - aktualna oferta [15.09.2021]
  • Najlepsze promocje na czytniki e-booków [05.06.2021]
  • Duża aktualizacja czytników Kindle! Nowy interfejs w drodze

Niestety, podzespoły z wysokiej półki i potężna jak na czytnik specyfikacja sprawiają, że Kindle Voyage będzie produktem dla tych bardziej zamożnych e-czytelników. Wśród nowości w Kindle Voyage pierwsze co rzuca się w oczy to ekran, czyli najważniejsza część czytnika e-booków.

Amazon zdecydował się na wyświetlacz z tzw. epapieru

To typ ekranu imitujacy do złudzenia zwykły papier. W Kindle Voyage zastosowano wyświetlacz o bardzo dużym zagęszczeniu pikseli. W nowym modelu wynosi ono 300 PPI (pixel per inch, pikseli na cal) przy takiej samej wielkości ekranu (6 cali długości przekątnej, proporcje 4:3), co w Paperwhite. W poprzednim modelu mieliśmy do czynienia z 221 PPI. Renderowane strony składają się z jeszcze ostrzejszych liter, a różnica pomiędzy papierem i epapierem niemal się zatarła.

Ekran o takiej szczegółowości sprawia, że pojedyncze piksele są praktycznie niedostrzegalne bez lupy. Skutkuje to gładkimi krawędziami liter, które nie są poszarpane, jak to często ma miejsce w tańszych czytnikach e-booków z niższej półki. Czytnik, w którym ekran wygląda niczym papieru ma zalety nad książką papierową. Jedną z nich jest powiększanie liter w książce, co doceniają osoby mające problemy ze wzrokiem

Drugim takim rozwiązaniem jest podświetlany ekran

Kindle Voyage - czytnik e-booków warty swojej ceny

Ekran w czytniku Kindle Paperwhite umożliwia czytanie książek po zmroku bez dodatkowego źródła światła. W obudowie umieszczono LED-y, których światło jest równomiernie rozprowadzanie w przezroczystej warstwie zaraz nad ekranem i panelem dotykowym. Dzięki temu tekst jest czytelny w nocy, ale światło nie jest emitowane bezpośrednio w oczy użytkownika, jak ma to miejsce w przypadku tabletów.

W Kindle Voyage Amazon nie tylko nie zrezygnował z podświetlenia ekranu, ale dodał też dwie nowe bardzo istotne z punktu widzenia czytelnika nowości. Jedną z nich jest czujnik światła w otoczeniu, który automatycznie dopasuje moc z jaką świecą diody do warunków. Ponadto czytnik będzie inteligentnie zmniejszał poziom podświetlenia, jeśli użytkownik będzie czytał w całkowitej ciemności.