Kindle – co musisz wiedzieć o najpopularniejszym czytniku świata?

Amazon Kindle pojawił się w 2007 roku i od tego czasu jest liderema w świecie czytników elektronicznych. Jeśli zastanawiasz się, czy dokonać jego zakupu lub nie masz pewności, czy korzystasz ze wszystkich możliwości tego urządzenia, przygotowaliśmy dla Ciebie mały przewodnik dotyczący używania oraz wyboru Amazon Kindle!

Czym różnią się poszczególne czytniki?

Choć mówi się powszechnie „czytnik Kindle”, to nie ma tylko jednej wersji tego urządzenia, a obecnie używana jest cała ich gama, wśród nich: Kindle Oasis 2, Kindle 8, Kindle Paperwhite 3, Kindle Voyage oraz oczywiście starsze modele. Co je różni? Kindle 8, Voyage i Paperwhite 3 mają wyświetlacze sześciocalowe, a Oasis 2 – siedmiocalowy. Wszystkie obsługują własny format Amazona – .azw – a także formaty ebooków, takie jak .mobi, .txt oraz popularne formaty dokumentów: .pdf, .doc i inne. Wszystkie modele mają ekran dotykowy, w Voyage znajdują się dodatkowo klawisze ciśnieniowe po obu stronach ekranu, a w Oasis dwa fizyczne. Poszczególne modele Amazon Kindle różni także karta pamięci – dostępne pojemności wynoszą od 4 do 32 GB. Nawet najmniejsza wystarcza na pomieszczenie setek pozycji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie do Polski nie jest wysyłany model Oasis. Pozostałe wersje czytnika należy natomiast zakupić w wersji "bez reklam".

A co je łączy? Przede wszystkim to samo dedykowane oprogramowanie oraz łącze Wi-Fi. Dzięki temu zaraz po zakupie możesz pobierać książki z przeznaczonych dla e-booków serwisów oraz korzystać z przeglądarki internetowej bazującej na silniku WebKit (wykorzystywanym m.in. w Mac OS X i przeglądarkach Chromium oraz Safari). Wraz z zakupem każdego modelu otrzymuje się miejsce w chmurze Amazonu, dzięki czemu można trzymać tam sporą biblioteczkę, nie zajmując miejsca na karcie pamięci. Oprócz tego należy mieć na uwadze, że na Kindle możesz czytać nie tylko książki, ale również gazety i magazyny – wiele z nich ma już swoje wersje przeznaczone dla czytników.

Kindle – co musisz wiedzieć o najpopularniejszym czytniku świata?

Wygoda obsługi

Obojętnie, który czytnik ebook Kindle nabędziesz, jego oprogramowanie spełni Twoje oczekiwania, jeśli chodzi o takie podstawowe czynności jak powiększanie widoku czy podświetlenie, ale również umożliwia działania na samym tekście. Na przykład spodobało Ci się jakieś zdanie lub cytat? Podkreśl ten fragment, aby mieć go zawsze na oku. Przerywasz lekturę? Włóż pomiędzy kartki cyfrową zakładkę. Korzystając z dodatkowego oprogramowania, możesz zrobić notatki, a następnie wyeksportować je, gdziekolwiek chcesz. Dlatego czytnik Kindle to nie tylko lektura, ale i dodatkowe możliwości!

Obojętnie, czy masz Kindle Voyage, czy też Kindle Paperwhite 3, czytanie jest dziecinnie łatwe. Po prostu otwierasz czytnik, wybierasz książkę (dostępne są widoki posiadanych jako lista lub zbiór okładek) i gotowe. Jednak przy pierwszym uruchomieniu urządzenia musisz zalogować się na swoim koncie Amazon. Warto też zarejestrować tam swoje urządzenie (jeśli akcja taka nie zostanie wykonana automatycznie), co potwierdza gwarancję oraz umożliwia organizowanie książek w wirtualnych folderach. W opcjach personalizacji ustalisz również adres mailowy, na który będą przesyłane nabywane przez Ciebie książki.

Kindle – co musisz wiedzieć o najpopularniejszym czytniku świata?

W zakładce Cloud umieszczane są wszystkie dokumenty znajdujące się w chmurze, a do ich używania wymagane jest połączenie z siecią. W zakładce On Drive wyświetlają się ebooki znajdujące na karcie pamięci – możesz je czytać bez konieczności łączenia się z internetem. W obydwu przypadkach możesz zastosować filtr do sortowania, np. aby zobaczyć same gazety lub dokumenty. Dzięki wprowadzeniu metadanych jesteś w stanie również segregować posiadaną kolekcję wg dodatkowych parametrów, m.in. nazwiska autora. Jeśli chcesz szybko znaleźć konkretną pozycję, wystarczy wpisać do wyszukiwarki pierwsze wyrazy jej tytułu, a system podpowiedzi ukaże Ci wszystkie pozycje pasujące do podanych kryteriów.

Ile zajmuje ebook i gdzie go znaleźć?

Nawet czytnik ebook Kindle z kartą pamięci 4 GB jest w stanie pomieścić olbrzymią bibliotekę. Przeciętna, licząca 300 stron powieść, to ok. 2–4 MB. Wielkość pliku zależy od takich elementów jak liczba ilustracji czy zdjęć. Jeśli np. będzie to atlas czy bogato ilustrowany przewodnik, rozmiar pliku może przekroczyć nawet 100 MB! Książka z ilustracjami i zdjęciami to 5–20 MB.

Książki do swojego czytnika zdobędziesz zarówno w księgarniach internetowych, jak i w Kindle Store oraz sklepie Amazon. Co istotne, nabywając ebooka, zyskujesz go od razu w kilku formatach: .mobi, .epub, .pdf (rzadziej używany przez Kindle format .azw). Dzięki temu możesz czytać go nie tylko na Kindle, ale również i innych urządzeniach elektronicznych. Księgarnie dopuszczają możliwość płacenia szybkim przelewem, kartą płatniczą oraz przy użyciu usługi PayPal.

ebook kupiony, co dalej?

Jeśli kupujesz książkę elektroniczną z „dostawą” na e-mail, możesz przy zamawianiu podać swój adres @free.kindle, na który zostanie dostarczona. Należy również podać na swoim koncie w Amazon adres księgarni, aby mogła słać ebooki bezpośrednio na czytnik – tu zaletą jest fakt, że jej kopia zostanie w Twojej chmurze Amazonu. Jeśli pobierzesz książkę na komputer lub laptop, możesz ją przerzucić na Kindle za pomocą kabla USB. Jeśli Twój sprzęt ma czytnik kart pamięci, równie dobrze da się przerzucić na nią plik, a następnie włożyć do Kindle’a.

I co dalej?

Gdy masz już książkę na swoim czytniku Kindle, nie pozostaje CI nic innego, tylko usiąść wygodnie i zagłębić się w lekturze.

Sponsored by Amazon