Kindle jest cięższy, gdy załadujesz na nim e-booki (serio, serio...)

Naukowcy twierdzą, że e-czytnik są cięższe, gdy załadujemy na niego książki w postaci cyfrowej. Niemożliwe? A jednak, to nie żart...

Ile ważą e-booki na Kindle

John Kubiatowicz z Uniwersytetu w Berkeley twierdzi, że e-książki na Kindle mają swoja wagę. Naprawdę. I to nie tylko na Kindle, ale na każdym urządzeniu elektronicznym.

Jak to możliwe, że e-booki mają wagę?

Jak to możliwe? Ściąganie książek na e-czytnik powoduje zmiany energii w elektronach. Ich fizyczna liczba pozostaje taka sama, ale zgodnie z prawem Einsteina E=mc2. Jeżeli te elektrony przechowują więcej energii, zyskują większą masę, ergo twój e-czytnik staje się cięższy.

Attogramy - tyle ważą e-booki?

Trudno to zauważyć, bo wzrost wagi Kindle to tylko 0.000000000000000001g - takie wartości liczy się w attogramach. Ile waży attogram? To tak mało, że nie zmierzy tego żadna istniejąca obecnie waga. Co więcej, Kindle zwiększa wagę o wiele bardziej podczas ładowania baterii lub nawet wycierania ekranu.

Co robią naukowcy po godzinach?

Cóż naukowcy, kiedy nie zajmują się kolejną wyprawą na Marsa lub opracowywaniem rewolucyjnych procesorów, czasami zajmują się naprawdę ciekawymi rzeczami, może mało praktycznymi, ale z pewnością szalenie interesującymi dla nas.

Źródło: Mail Online


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: