Kinect pozwoli na prawdziwe trójwymiarowe wideokonferencje

Kontroler Kinect to główny element interesującego systemu zaprezentowanego przez naukowców z Human Media Lab. Zapewnia on możliwość prowadzenia prawdziwie trójwymiarowej wideokonferencji.

Pamiętacie technologię holograficzną, z której korzystali bohaterowie Gwiezdnych Wojen? Podobny efekt uzyskali naukowcy z Human Media Lab budując system, którego użytkownicy podczas wideokonferencji mogą cieszyć oczy trójwymiarowym widokiem swojego rozmówcy.

System ten nosi nazwę TeleHuman i składa się z dwóch akrylowych, przezroczystych cylindrów (jeden cylinder dla jednej osoby). Na górze każdego z nich umieszczono zestaw sześciu kontrolerów Kinect, natomiast na dole komunikujące się z nimi projektory 3D.

Dzięki systemowi uczestnicy telekonferencji mogą chodzić naokoło trójwymiarowej postaci przyglądając się jej nie tylko z przodu, ale także z boku i tyłu.

Naukowcy opracowali także kolejny projekt o nazwie BodiPod. Pozwala on na zapoznanie się z modelem 3D prezentującym anatomię ludzkiego ciała. Co ważne, interaktywnym modelem zapewniającym możliwość wydawanie głosowych komend (np. pokaż mózg) oraz odsuwania warstw tkanek za pomocą gestów.

Z opisanymi projektami zapoznacie się na poniższym filmie:

Oba rozwiązania są właśnie prezentowane na CHI 2012, czyli międzynarodowej konferencji na temat interakcji zachodzących między człowiekiem a komputerem.