Kineskopy idą w odstawkę

Choć monitory LCD zabierają monitorom kineskopowym (CRT) coraz większy fragment rynku, ciągle jest popyt na starsze, "tradycyjne" urządzenia. Co więcej: jest on na tyle wysoki, że powoli zaczyna brakować 17-calowych monitorów i 21-calowych telewizorów wykorzystujących kineskop.

Mimo ciągłego zapotrzebowania na urządzenia CRT, coraz większa liczba producentów wycofuje się z rynku urządzeń kineskopowych. Japońscy producenci szkła - Nippon Electric Glass i Asahi Glass - zapowiadają, iż mają zamiar całkowicie zrezygnować z rynku CRT.

Już we wrześniu Samsung zapowiedział, iż fabryka w Berlinie do końca roku zakończy produkcję tradycyjnych urządzeń kineskopowych. Powodem ma być niewielkie zainteresowanie klientów technologią starszej generacji.

Lite-On przyznaje, że miesięcznie sprzedaje zaledwie 10 tysięcy monitorów CRT. Już teraz na Tajwanie 60 procent urządzeń do sprzęt, w którym korzysta się z technologii alternatywnych do CRT. Aż dziewięćdziesiąt procent rynku alternatywnego stanowią monitory LCD.


Zobacz również