Kingston DP-PCM 5 GB

Postęp miniaturyzacji jest zaiste zadziwiający. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tego jest najnowszy twardy dysk firmy Kingston.

Postęp miniaturyzacji jest zaiste zadziwiający. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tego jest najnowszy twardy dysk firmy Kingston.

Nowy model rzadko staje się wydarzeniem godnym szczególnego zainteresowania, jednak tym razem wyjątkowość konstrukcji zwraca uwagę. Producentowi udało się bowiem upakować aż 5 GB przestrzeni dla danych w urządzeniu wielkości karty kredytowej o grubości 5 mm. Opisywany twardy dysk jest przeznaczony przede wszystkim dla użytkowników komputerów przenośnych. Do jego instalacji konieczny jest wolny slot PC Card II. Do niedawna dostępne były wyłącznie modele w standardzie PC Card III, czyli dwukrotnie grubsze. Co ciekawe, urządzenie możemy podłączyć w dowolnym momencie, pracujący komputer nie stanowi przeszkody.

Dla opisywanego twardego dysku można znaleźć wiele interesujących zastosowań. W jednym z wariantów na podstawowym dysku w komputerze zainstalowane są wszystkie aplikacje, a na dysku przenośnym nasze dokumenty. W ten sposób niezwykle łatwo przenosić je między kilkoma komputerami. Niestety, nie ma róży bez kolców. Przede wszystkim, szybkość transferu pozostawia wiele do życzenia. Producent podaje maksymalnie 20 MB/s, jednak w naszym teście, polegającym na kopiowaniu wielu małych plików, dysk osiągnął wynik 1,1 MB/s. Poza tym urządzenie dość mocno nagrzewa się, co może stanowić problem w przypadku notebooków, które i tak produkują duże ilości ciepła. Także cena skłania do namysłu. Za 2300 zł można kupić wiele innych urządzeń służących do przechowywania danych. Jednak są zastosowania, w których nowy dysk może być wart takiej kwoty.

Producent/Informacje Kingston, www.kingston.com/europe

Cena 2300 zł