Kingston zapowiada napęd SSD przyspieszający rozruch komputera

Kingston zaprojektował z myślą o użytkownikach pecetów napęd SSD mający pojemność 30 GB, który można wykorzystać do szybkiego rozruchu komputera. Jest to urządzenie typu “boot drive" należące do rozwiązań linii SSDNow V, na które użytkownik może nagrać system operacyjny oraz najważniejsze aplikacje.

Napęd obsługuje funkcjonalność TRIM (wbudowaną w system operacyjny Windows 7) i może odczytywać dane w trybie sekwencyjnym z szybkością 180 MB/s, a zapisywać z szybkością 50 MB/s. Analitycy zwracają uwagę na niewielką szybkość napędu przy zapisywaniu danych, mniejszą niż w przypadku napędów SSD produkowanych przez firmę Intel czy napędów oferowanych przez inne firmy, opartych na kontrolerze Indilinx. Jest to jednak w przypadku napędu używanego do rozruchu systemu i uruchamiania podstawowych aplikacji mniej istotny parametr.

Napęd (umieszczony w obudowie o wielkości 2,5 cala) pojawi się na rynku w lutym br. i będzie kosztować ok. 110 USD. Za pakiet składający się z napędu, szyn pozwalających instalować napęd w 3,5-calowej kieszeni oraz oprogramowania pozwalającego klonować dyski twarde, użytkownik zapłaci 125 USD.

Czytaj również "Intel zapowiada nowe napędy SSD".