Kino 3D bez okularów!

Mająca siedzibę w Singapurze firma Sunny Ocean Studios pracuje obecnie nad stworzeniem kina pozwalającego na wyświetlanie trójwymiarowego obrazu, który widzowie będą mogli obserwować bez potrzeby zakładania kłopotliwych okularów.

Do stworzenia trójwymiarowego kina firma Sunny Ocean Studios wykorzysta tzw. autostereoskopię. Na zbliżających się targach CeBIT zaprezentuje możliwości technologii na przykładzie 27-calowego monitora. Urządzenie to będzie zdolne do prezentacji przestrzennego obrazu, który widzowie będą mogli obserwować bez korzystania z jakichkolwiek okularów.

O ile wspomniana technologia (więcej na jej temat znajdziecie tutaj) jest już dostępna na rynku od dłuższego czasu, o tyle rozwiązanie singapurskiej firmy wyróżnia się zapewnieniem możliwości podziwiania trójwymiarowego obrazu nie z kilku, lecz aż z 64 punktów widzenia. Dzięki temu wielu widzów może obserwować go w szerokim obszarze, stojąc lub siedząc wygodnie wokół wyświetlacza (każde oko widza widzi nieco inną perspektywę).

Przedstawiciele Sunny Ocean Studios podkreślają również, że ich firma jest zdolna do taniej "przemiany" zwykłych wyświetlaczy (o przekątnej sięgającej 100 cali) w trójwymiarowe.

Rewolucja 3D

W 2010 roku będziemy świadkami prawdziwej rewolucji 3D. Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association przyjęło standard Blu-ray 3D, umożliwiający zapis wideo filmów w 3D na dyskach optycznych, natomiast wiele czołowych firm udostępni szereg produktów (odtwarzacze, telewizory), które wprowadzą do naszych domów trzeci wymiar rozrywki.

Z ostatnich badań firmy analitycznej DisplaySearch wynika, że w tym roku do sklepów trafi ponad milion TV wykorzystujących technologię 3D. Do 2018 roku liczba ta zwiększy się do 64 mln. DisplaySearch szacuje też, że do 2018 na rynku znajdować się będzie nawet do 10 mln monitorów 3D. Rynkiem dominujących z tą technologią będzie natomiast segment telefonów komórkowych - z ponad 71 mln urządzeń do 2018 roku.

Warto też przypomnieć, że w niedzielę miał miejsce hit piłkarskiej ekstraklasy w Anglii - mecz pomiędzy Arsenalem Londyn a Manchesterem United - który transmitowany był przez telewizję Sky w technologii 3D. Ponadto z trójwymiarowym efektem będą mogli zapoznać się widzowie mistrzostw świata w piłce nożnej w RPA.

Najbliższe targi CeBIT odbędą się w dniach 2-6 marca w Hanowerze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: