Kino Full HD w plecaku

Odpowiadamy na pytanie, czym się kierować przy wyborze multimedialnego laptopa do oglądania czy obróbki materiałów w wysokiej rozdzielczości. Prezentujemy też gotowe konfiguracje.


Zaprezentowane przez nas konfiguracje notebooków w zupełności wystarczą zarówno do efektywnej pracy biurowej, jak i zabawy z multimediami. Większość z nich jest wyposażona w napęd Blu-ray, nie zapomnieliśmy też o użytkownikach internetowych, którzy ponad napęd optyczny Blu-ray przedkładają możliwość odtwarzania "zripowanych" filmów Full HD czy też ich obróbkę. Dla nich idealnym wyborem będą konstrukcje z dwurdzeniowymi procesorami lub wyposażone w karty graficzne, wspomagające odtwarzanie materiałów w wysokiej rozdzielczości.

Niestety laptopy pełniące funkcję multimedialnego centrum to dosyć drogie urządzenia, czasami nawet kosztują więcej niż markowe komputery do grania (droższy napęd optyczny, matryca). Najdroższe są konstrukcje wyposażone w ekrany Full HD (o rozdzielczości 1920x1080 pikseli), z mocnymi czterordzeniowymi procesorami (idealne do obróbki materiałów Full HD). Trudno będzie też znaleźć laptop z napędem Blu-ray w cenie poniżej 3000 zł.

Zobacz również:

  • Recenzja: Testujemy wideorejestrator Xblitz Z8 Night - idealny prezent dla każdego kierowcy
  • Świetny, nowy flagowiec w dobrej cenie i do tego jeszcze laptop za darmo? To możliwe tylko w tej promocji

Wiwisekcja multimedialnego laptopa

Procesor

Gdy zależy nam tylko na odtwarzaniu filmów Full HD, w zupełności wystarczy dowolna jednostka dwurdzeniowa Intela z serii Intel Core 2 Duo lub nowszej Core i3. Model Core i3 330M ma zintegrowany układ graficzny i kontroler pamięci, a przez to jest energooszczędny i nie wymaga użycia głośnych układów chłodzących, dlatego wydaje się najlepszym wyborem.

Tym, którzy laptop traktują jak domowe studio multimedialne i chcieliby się zająć obróbką filmów, polecamy wydajniejsze jednostki czterordzeniowe. Z nowszych na uwagę zasługuje model Core i7 720QM, 1,6 GHz. To mocna jednostka, obsługująca osiem wątków jednocześnie (cztery rdzenie plus technologia HyperThreading).

Ekran

Kino Full HD w plecaku

Laptop Toshiby z matrycą Full HD

Standardowa przekątna to 15,4 cala i rozdzielczość 1366x768 pikseli, czyli dużo mniej niż matryce Full HD. Wybierając ekran Full HD, warto zdecydować się na nieco większą przekątną, bo w 15,4-calowych monitorach pracujących w rozdzielczości 1920x1080 pikseli czcionki na ekranie będą mikroskopijne, a ikonki - niewielkie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji.

Pamięć

Współczesny komputer pracujący z Vistą powinien mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM, a multimedialny przynajmniej 4 GB, czyli tyle, ile maksymalnie potrafią obsłużyć 32-bitowe systemy.

Twardy dysk

Najpojemniejsze modele dysków 2,5-calowych oferują 640 GB, i to właśnie je warto wziąć pod uwagę, bo materiał zarejestrowany w Full HD zajmuje sporo miejsca - minimum 320 GB. W przypadku obróbki filmów warto zainwestować w wydajniejsze modele, o prędkości 7200 obr./min. Dyski SSD to odległa przyszłość, na razie są za drogie i oferują dosyć małe pojemności (do 250 GB).