Kino Full HD w plecaku
-
- 26.10.2010, godz. 14:59
Odpowiadamy na pytanie, czym się kierować przy wyborze multimedialnego laptopa do oglądania czy obróbki materiałów w wysokiej rozdzielczości. Prezentujemy też gotowe konfiguracje.

Niestety laptopy pełniące funkcję multimedialnego centrum to dosyć drogie urządzenia, czasami nawet kosztują więcej niż markowe komputery do grania (droższy napęd optyczny, matryca). Najdroższe są konstrukcje wyposażone w ekrany Full HD (o rozdzielczości 1920x1080 pikseli), z mocnymi czterordzeniowymi procesorami (idealne do obróbki materiałów Full HD). Trudno będzie też znaleźć laptop z napędem Blu-ray w cenie poniżej 3000 zł.
Wiwisekcja multimedialnego laptopa
Procesor
Gdy zależy nam tylko na odtwarzaniu filmów Full HD, w zupełności wystarczy dowolna jednostka dwurdzeniowa Intela z serii Intel Core 2 Duo lub nowszej Core i3. Model Core i3 330M ma zintegrowany układ graficzny i kontroler pamięci, a przez to jest energooszczędny i nie wymaga użycia głośnych układów chłodzących, dlatego wydaje się najlepszym wyborem.
Tym, którzy laptop traktują jak domowe studio multimedialne i chcieliby się zająć obróbką filmów, polecamy wydajniejsze jednostki czterordzeniowe. Z nowszych na uwagę zasługuje model Core i7 720QM, 1,6 GHz. To mocna jednostka, obsługująca osiem wątków jednocześnie (cztery rdzenie plus technologia HyperThreading).
Ekran

Laptop Toshiby z matrycą Full HD
Standardowa przekątna to 15,4 cala i rozdzielczość 1366x768 pikseli, czyli dużo mniej niż matryce Full HD. Wybierając ekran Full HD, warto zdecydować się na nieco większą przekątną, bo w 15,4-calowych monitorach pracujących w rozdzielczości 1920x1080 pikseli czcionki na ekranie będą mikroskopijne, a ikonki - niewielkie. Wiele zależy od indywidualnych preferencji.
Pamięć
Współczesny komputer pracujący z Vistą powinien mieć co najmniej 2 GB pamięci RAM, a multimedialny przynajmniej 4 GB, czyli tyle, ile maksymalnie potrafią obsłużyć 32-bitowe systemy.
Twardy dysk
Najpojemniejsze modele dysków 2,5-calowych oferują 640 GB, i to właśnie je warto wziąć pod uwagę, bo materiał zarejestrowany w Full HD zajmuje sporo miejsca - minimum 320 GB. W przypadku obróbki filmów warto zainwestować w wydajniejsze modele, o prędkości 7200 obr./min. Dyski SSD to odległa przyszłość, na razie są za drogie i oferują dosyć małe pojemności (do 250 GB).