Kino audiofila


Sprzęt

Sprzęt jest schowany w specjalnej szafce.

Sprzęt jest schowany w specjalnej szafce.

Istniejący sprzęt uzupełniono komponentami niezbędnymi do stworzenia zestawu kina domowego. Dołączono amplituner Denon AVR 3803 (opisywany przez nas szerzej w numerze 4/2003 Kina Domowego) oraz odtwarzacz Denon DVD 2800 MKII. Ponadto pozostały: gramofon i końcówka mocy oraz wideo i dekoder Cyfra+. Odtwarzacz DVD został podłączony bezpośrednio do projektora, natomiast dekoder i wideo poprzez amplituner. Korzystając z wyjścia pre-out, podpięto głośniki główne. Zasilane są one z własnej końcówki mocy, a wzmacniacz AV służy w tym przypadku tylko jako dekoder cyfrowego dźwięku. Zastosowanie oddzielnej końcówki mocy gwarantuje dobry bas nawet przy niskim poziomie głośności. To ważne, ponieważ często filmy są oglądane dość cicho, by nie przeszkadzać dziecku śpiącemu piętro wyżej.

Cały sprzęt mieści się w specjalnie zaprojektowanej szafce, w której nie zamontowano tylnej ścianki, dzięki czemu możliwy jest swobodny dostęp powietrza. Aby umożliwić sterowanie za pomocą pilota nawet przy zamkniętych drzwiczkach (o dość kontrowersyjnej stylistyce), zastosowano system przekazywania sygnałów w podczerwieni firmy Niles. Składa się on z trzech elementów: czujnika podczerwieni umieszczonego na zewnątrz szafki, który odbiera sygnały z pilota, głównej jednostki przetwarzającej sygnały i "pluskiewek" umieszczonych przed lub na odbiornikach podczerwieni sprzętu.

Projektor

Imponujący projektor wisi pod sufitem.

Imponujący projektor wisi pod sufitem.

Ciekawym elementem instalacji jest projektor. Konieczny był wybór modelu, który będzie w stanie wyświetlać obraz z dużej odległości - od ekranu dzieli go 6 metrów. Wybór padł na Seleco Sim 2 HT 200 DM - urządzenie pracujące w systemie DLP specjalnie dostosowane do pracy w dużej odległości od ekranu. Projektor jest umocowany na metalowym uchwycie ukrytym w podwieszanym suficie. Podczas montażu konieczne było nawiercenie otworów w aluminiowych profilach podtrzymujących konstrukcję sufitu. Po kilku dniach od zakończenia prac właściciel zgłosił problemy z pracą projektora polegające między innymi na braku reakcji na pilota. Okazało się, że urządzenie nadmiernie się nagrzewa. Przyczyną tego było zwarcie, jakie powstało przy wierceniu otworów w konstrukcji sufitu. Dopiero staranne odizolowanie systemu oświetlenia i układu projektora zlikwidowało ten problem.

Obraz pada na ekran, który jest opuszczany po zasłonięciu okien znajdujących się na wprost widza. Na razie zastosowano rozwiązanie, które już istniało w pokoju - ekran był przeznaczony do oglądania slajdów, w związku z czym niezbyt nadaje się do oglądania filmów. Problemem jest przede wszystkim niemożność odpowiedniego napięcia materiału - powstają na nim fałdy, które nieco przeszkadzają w oglądaniu. Właściciel planuje jednak zainstalowanie ekranu z prawdziwego zdarzenia.

Podsumowanie

Jak widać elastyczne podejście do standardów kina domowego może dać nadspodziewanie dobre efekty. Ten przykład pokazuje, że nie zawsze standard 5.1 jest najlepszy - wszystko zależy od oczekiwań i wymagań widza. Warto o tym pamiętać przy samodzielnym kompletowaniu systemu kina domowego - zamiast kupować marnej jakości combo z plastikowymi głośniczkami i pasywnym subwooferem, dobrze rozważyć inną możliwość. Rezygnując początkowo z pełnego zestawu głośników, można zainwestować w dobrej jakości kolumny główne i stopniowo, w miarę finansowych możliwości, dokupywać pozostałe elementy. W efekcie od początku będziemy cieszyli się dobrą jakością dźwięku, z czasem tylko ją poprawiając. Doświadczenie pokazuje, że gdy kupimy komplet słabych elementów, przez długi czas trudno będzie się zdecydować na wymianę. Niestety, prowizorka trwa zwykle najdłużej... Opisywaną instalację wykonała firma Horn.

Zastosowany sprzęt:

Projektor DLP Sim 2 HT 200 DM - 40 000 zł

Głośniki główne Akustyk - 9000 zł para

Głośniki efektowe Niles AT6 - 3000 zł para

Amplituner Denon AVR 3803 - 6000 zł

Odtwarzacz DVD Denon DVD 2800 MKII - 5500 zł

Końcówka mocy Proceed Amp 2 - 9000 zł

Gramofon analogowy Audio Note TT1 - 4500 zł

Przewody audio i wideo Kimber Cable oraz Monster Cable