Kino audiofila

Czy możliwe jest stworzenie kina domowego, które zadowoli konserwatywnych miłośników muzyki? czy wielokolumnowy zestaw składający się z głośników stworzonych z myślą o kinie domowym sprosta takiemu zadaniu? Okazuje się, że tak, choć niektóre rozwiązania mogą wydać się na pierwszy rzut oka dziwne.


Czy możliwe jest stworzenie kina domowego, które zadowoli konserwatywnych miłośników muzyki? czy wielokolumnowy zestaw składający się z głośników stworzonych z myślą o kinie domowym sprosta takiemu zadaniu? Okazuje się, że tak, choć niektóre rozwiązania mogą wydać się na pierwszy rzut oka dziwne.

Kino domowe i audiofilski zestaw stereo to dwa różne światy. W pierwszym chodzi przede wszystkim o efekty, które wtłoczą widza w fotel i nie dadzą mu złapać oddechu. W drugim liczy się wierna reprodukcja dźwięku, bez przerysowania i jakiejkolwiek ingerencji - niczego, co miałoby zmienić zamysł twórcy. Nie musi to być zestaw oparty na najdroższych komponentach - ważne, by cały układ reprodukcji dźwięku był możliwie "przezroczysty" dla słuchacza.

Połączenie tak różnych wymagań - kinowej ekspresji z audiofilskim brzmieniem w jednym zestawie - może się wydawać niemożliwe. Pokazujemy instalację, w której wydaje się, że udało się to założenie zrealizować.

Istniejący komplet został rozbudowany o elementy niezbędne przy oglądaniu filmów, a jednocześnie zachowano nieskazitelną jakość stereofoniczną bez widocznych kompromisów.

Pokój

Pokój projekcyjny połączony z kuchnią.

Pokój projekcyjny połączony z kuchnią.

Pokój, w którym prowadzono instalację, nie jest zamkniętą przestrzenią - po lewej stronie jest połączony z częścią kuchenną. Ze względu na nie najlepsze warunki akustyczne konieczne były pewne modyfikacje, które jednak nie mogły zbytnio zmienić wyglądu pokoju. Zdecydowano się na położenie na twardej podłodze dywanu, który miał zlikwidować pierwsze odbicie dźwięku od niej. Wyciszono też ściany po obu stronach pomieszczenia, wypełniając przestrzeń pod płytą kartonowo-gipsową za pomocą wełny mineralnej. W planach jest też zawieszenie po obu stronach ekranu z tkaniny z wytłumieniem - połączy ona funkcje ozdobne z poprawą akustyki przez likwidację pierwszych odbić od ścian.

Konieczne okazało się przebudowanie podwieszanego sufitu znajdującego się w przedpokoju - za plecami widza. Pierwotny zaokrąglony kształt nie mieścił głośników efektowych, dobudowano więc narożniki, w których je zamocowano. Modyfikacja sufitu ułatwiła również doprowadzenie przewodów do zamocowanego obok projektora.

Istniejący system

Ważnym elementem zestawu jest gramofon.

Ważnym elementem zestawu jest gramofon.

Właściciel domu, w którym wykonywano instalację, ma wysokie wymagania w kwestii systemu audio. Stworzył więc zestaw stereofoniczny oparty na głośnikach Akustyk podłączonych do końcówki mocy Proceed Amp 2. Nietypowe było źródło dźwięku - to gramofon analogowy Audio Note TT1. Warto zauważyć, że pierwotnie w zestawie nie było cyfrowego źródła audio, a dołączony później odtwarzacz DVD służy wyłącznie do oglądania filmów. Nietypowe było też podłączenie głośników do wzmacniacza - od wyjścia z końcówki mocy aż do wejścia do kolumny biegł jeden, nieprzerywany niczym kabel. Nie byłoby to nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przewód poprowadzono pod podłogą i nie zastosowano typowego w takim przypadku gniazda mocowanego na ścianie. Kabel użyty do przekazywania sygnału od wzmacniacza był taki sam, jak ten, z którego wykonano okablowanie wewnątrz kolumn.

Założenia

Instalację przeprowadzono w pomieszczeniu o powierzchni ok. 45 m2. Jest to pokój łączący się z kuchnią. Widz siedzi na wprost okien, które podczas oglądania filmu są zaciemniane, a na ich tle jest rozwijany ekran. Podłoga jest wyłożona twardymi płytkami, jednak przed głośnikami głównymi leży miękki dywan.

Założeniem instalacji było wkomponowanie systemu kina domowego w istniejący już zestaw stereofoniczny. Chodziło o to, by nie zakłócić działającego systemu - gdy nie ogląda się filmu, wszystko miało działać tak, jakby nie było wzmacniacza AV czy odtwarzacza DVD.

Drugą sprawą była minimalna ingerencja w wygląd pokoju. Określony przez właściciela styl miał zostać zachowany, a niezbędne elementy zestawu nie mogły się rzucać zbytnio w oczy. Tam, gdzie to było możliwe, skorzystano z istniejącego już okablowania, jednak konieczne było przeciągnięcie kabli do głośników tylnych i projektora. Zdecydowano się na umieszczenie tych przewodów w ścianie.