Kino domowe z prawdziwego zdarzenia? Marzenia mogą stać się rzeczywistością

Wiele osób marzy o tym, aby w zaciszu własnego domu stworzyć swoją własną salę kinową z prawdziwego zdarzenia. Teraz te marzenia mogą stać się rzeczywistością.

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia (fot. TCL)

Na przestrzeni ostatnich kilku lat świat się zmienił. Zmieniło się także nasze podejście do rozrywki oraz spędzania wolnego czasu. Na szczęście rozwój nowoczesnych technologii oraz szeroki dostęp do serwisów streamingowych sprawia, że np. rozrywkę taką jak kino możemy z powodzeniem przenieść z publicznych sal do własnych domów. W takim wypadku nie musimy przystosowywać się np. do godzin seansów, a ulubione filmy czy seriale obejrzymy, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na stworzenie kina domowego z prawdziwego zdarzenia?

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia? Marzenia mogą stać się rzeczywistością

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia (fot. TCL)

Kino domowe - dlaczego telewizor sprawdzi się lepiej niż projektor?

To, czy do stworzenia kina domowego wybrać telewizor, czy projektor zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Ten drugi sprawi, że rzeczywiście poczujemy się jak w prawdziwym kinie, jednak musimy pamiętać o tym, że nadal jest to nasz dom i korzystanie z salonu nie ogranicza się tylko do wieczornych seansów przed ekranem. Nowoczesne telewizory zapewniają nam dostęp do mnóstwa możliwości, i nie będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że niektóre modele pod względem zastosowania niewiele różnią się od komputerów.

Montaż projektora, ekranu oraz poprowadzenie przewodów wymaga od nas mnóstwa pracy i uwagi. W przypadku telewizora wystarczy, że podłączymy go w wybranym miejscu i możemy cieszyć się ze świetnej jakości obrazu oraz dostępu do ogromnej liczby zaawansowanych funkcji.

Czy rozmiar ma znaczenie?

W przypadku naszego prywatnego kina domowego odpowiedź jest bardzo prosta - oczywiście, że tak. Taki projekt jest czymś wyjątkowym, w związku z czym nie warto ograniczać się do urządzeń, które w swoich domach ma co raz więcej Polaków. Telewizory 50-cio czy 60-cio calowe powoli stają się w naszych domach standardem. Warto więc zwrócić uwagę na sprzęt, który wyróżnia się na tle konkurencji także pod względem wielkości ekranu. Firma TCL wprowadziła na rynek telewizor o przekątnej ekranu aż 98 cali. Jest to model TCL 98C735, na który warto zwrócić uwagę nie tylko ze względu na rozmiar.

Technologia w służbie rozrywki

Wspomniany wyżej model telewizora TCL z serii C73 to o wiele więcej niż rozmiar. Na tak dużym ekranie zobaczymy dosłownie każdy szczegół. To właśnie dla płynnej i ostrej jakości obrazu oraz wyjątkowej głębi kolorów, urządzenie łączy ze sobą technologię QLED z 4K HDR Pro i 120Hz Motion Clarity Pro.

tcl

Różnica pomiędzy 4K HDR a Full HD (fot. TCL)

Dodatkowo, matryca z częstotliwością odświeżania 120 Hz sprawia, że zobaczymy płynnie nawet szybko poruszające się obrazy. Jest to szczególnie ważne podczas oglądania filmów akcji, sportu, ale także grania. Co więcej, sygnał będzie przetwarzany w najlepszy sposób niezależnie od tego, czy materiał źródłowy jest sygnałem 50 Hz, 60 Hz, 100 Hz czy 120 Hz.

Na kilka słów zasługuje także technologia HDR. Jest to skrót od High Dynamic Range. W skrócie można powiedzieć, że różnica pomiędzy najjaśniejszym i najciemniejszym punktem matrycy jest dużo bardziej widoczna. Przekłada się to na żywsze i o wiele bardziej naturalne kolory oraz większy kontrast. Istnieje wiele wariantów HDR. Możemy wyróżnić np. HDR10, HDR HLG, HDR10+, HDR DOLBY VISION i DOLBY VISION IQ. Co ważne, telewizor TCL 98C735 obsługuje je wszystkie.

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia? Marzenia mogą stać się rzeczywistością

Telewizor TCL obsługuje wiele formatów HDR (fot. TCL)

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest oprogramowanie urządzenia, z którego chcemy korzystać. Aktualnie najciekawszym i najbardziej rozbudowanym jest Google TV. To dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich popularnych serwisów streamingowych. Co więcej, inteligentne algorytmy proponują nam treści w oparciu o wcześniejsze zainteresowania. Warto zwrócić uwagę na to, że w odróżnieniu od innych systemów, rekomendacje są wyświetlane dla wszystkich serwisów, z których korzystamy, a nie pojedynczo. Przykładowo, jeśli w ostatnim czasie oglądaliśmy na HBO Max Ród Smoka, to w proponowanych materiałach znajdziemy potencjalnie podobne treści niezależnie od tego, czy dostępne są na Netflixie, Disney Plus czy Amazon Prime Video. Możliwości systemu Google TV nie ograniczają się oczywiście tylko do platform VOD. Znajdziemy tutaj także np. przeglądarkę internetową, YouTube, Tidal, Spotify i wiele innych treści. Można powiedzieć, że z poziomu telewizora mamy dostęp do praktycznie wszystkich zasobów internetu.

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia? Marzenia mogą stać się rzeczywistością

Google TV (fot. TCL)

Budując kino domowe, warto zwrócić uwagę także na odpowiedni dźwięk. W nowoczesnych produkcjach jest on równie ważny jak obraz. W telewizorze TCL 98C735 został zamontowany system audio marki ONKYO, który został zaprojektowany z myślą o czystym i precyzyjnym dźwięku. Mowa tutaj także o dźwięku przestrzennym, ponieważ mamy do czynienia z technologią Dolby Atmos. Nasze wrażenia dźwiękowe możemy jednak jeszcze bardziej wzmocnić. Jak to zrobić?

Soundbar to must have każdego amatora kina domowego

Doskonałe wrażenia z oglądania ulubionego filmu czy serialu to nie tylko świetnie wyglądający obraz, ale także krystaliczny dźwięk przestrzenny, który pozwala nam się poczuć tak, jakbyśmy byli w samym środku akcji. Idealnym dopełnieniem 98-calowego telewizora TCL z serii C73 będzie soundbar tego samego producenta. Mowa tutaj o modelu X937U. Jest to 7.1.4-kanałowy Soundbar Dolby Atmos z bezprzewodowym Subwooferem i bezprzewodowymi głośnikami satelitarnymi. Zaawansowana technologia TCL RAY-DANZ wykorzystuje precyzyjnie skalibrowane reflektory i ustawione pod kątem przetworniki zamiast cyfrowego przetwarzania. Dzięki temu możemy liczyć na więcej oryginalnego, nieprzetworzonego dźwięku, który oferuje o wiele bardziej naturalne wrażenia. Możemy to porównać do koncertu w filharmonii. Zupełnie inaczej brzmi dźwięk instrumentów, kiedy siedzimy na widowni i przed sobą mamy orkiestrę, a zupełnie inaczej, kiedy nagrania odtwarzamy z nośników cyfrowych. Technologie zawarte w zestawie od TCL zbliżają nas do wrażeń, jakich doznajemy słuchając muzyki na żywo.

W zestawie otrzymujemy 7 głównych kanałów, bezprzewodowy Subwoofer oraz 4 głośniki skierowane ku górze. Co więcej, możemy w tym przypadku liczyć na prawdziwy dźwięk przestrzenny nie tylko ze względu na konstrukcję samego urządzenia, ale także zastosowane tu technologie Dolby Atmos i DTS:X.

Kino domowe z prawdziwego zdarzenia? Marzenia mogą stać się rzeczywistością

Dolby Atmos to rewolucja w dźwięki (fot. TCL)

Najlepsze wrażenia z oglądania ulubionych filmów i seriali uzyskamy tylko przy połączeniu dwóch, uzupełniających się wspólnie urządzeń. Duży telewizor, który obsługuje wszystkie nowoczesne technologie oraz system audio, sprawiający, że czujemy się jak bohaterowie niezapomnianej przygody, pozwoli na doskonałe spędzenie wolnego czasu wraz z najbliższymi nam osobami.