Kino dragi

Traffic to jeden z najciekawszych filmów zeszłego roku, nagrodzony między innymi czterema statuetkami Oscara. Co równie ważne, film został starannie przygotowany do wydania na rynku polskim, na co wskazuje opcjonalna polska ścieżka dźwiękowa.

Traffic to jeden z najciekawszych filmów zeszłego roku, nagrodzony między innymi czterema statuetkami Oscara. Co równie ważne, film został starannie przygotowany do wydania na rynku polskim, na co wskazuje opcjonalna polska ścieżka dźwiękowa.

Traffic jest interesujący nie tylko ze względu na fabułę, ale również znakomitą obsadę i rozmach, z jakim został zrealizowany. Zobaczymy w nim co najmniej kilka najjaśniejszych gwiazd Hollywoodu, a do tego kilkunastu aktorów, których nazwisk możemy nie kojarzyć, ale twarze znamy na pewno. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na postać meksykańskiego policjanta, którą kreował w filmie Benicio Del Toro. Otrzymał za nią Oscara. Czy słusznie, najlepiej przekonać się samemu.

Ponieważ Traffic to w zasadzie cztery oddzielne opowieści, każda z nich ma nie tylko swoją obsadę, aktorów głównych i drugoplanowych, ale również niepowtarzalny charakter. Najlepiej widać to na przykładzie opowieści "meksykańskiej", którą nakręcono w bardzo specyficzny sposób. Zdjęcia przypominają stare amatorskie filmy, kręcone niewielką kamerą. Momentami są nieostre, jakby niezsynchronizowane z dźwiękiem, a do tego całość ma żółtawy odcień. Nawet miasto i mieszkający w nim ludzie wyglądają jak część

piaszczystej pustyni. Zupełnie inaczej przedstawione jest wielkie miasto w USA, gdzie wszystko ma zimny stalowoniebieski odcień, a zdjęcia przypominają bardziej migawki z wiadomości telewizyjnych. Pierwsze sceny czy przejścia pomiędzy wątkami poszczególnych historii mogą więc trochę drażnić, ale do takiego montażu można się szybko przyzwyczaić. Reszta to już po prostu znakomite kino, tyle że nie dla miłośników czystej akcji. W całym filmie, który opowiada o brutalnym świecie narkotyków, ginie zaledwie kilka osób, są tylko dwie strzelaniny i wybucha jeden samochód. Tym bardziej więc obraz jest godny polecenia wszystkim, którzy oczekują czegoś więcej niż najprostszej rozrywki.

Firmie Vision należą się gratulacje za konsekwentne wydawanie na DVD najnowszych produkcji filmowych. Również i tym razem producentem dysku była nasza rodzima firma Takt, która nabrała doświadczenia na tyle, aby przygotowywane przez nią tytuły mogły skutecznie konkurować z produkcjami zachodnimi. Warto przyjrzeć się więc nieco bliżej samemu wydaniu tak dobrego tytułu.

Na pierwszy rzut oka obraz sprawia nie najlepsze wrażenie. Sam początek filmu to sceny na pustyni gdzieś w Meksyku, które są dosyć słabej jakości, a do tego mocno przebarwione. Jak już jednak powiedziałem na początku, są to świadome zabiegi twórców, mające na celu wizualne odseparowanie od siebie przeplatających się części filmu. Aby dokonać właściwej oceny, najlepiej przyjrzeć się "normalnym" tak kolorystycznie, jak i jakościowo fragmentom opowieści "Mąż i żona". W tych scenach obraz jest ostry, jednak widać "szumy" i niewielki efekt migotania większych, jednolitych powierzchni. Można przypuszczać, iż materiał źródłowy nie był po prostu idealnej jakości. Błędy w kompresji są o tyle mało prawdopodobne, iż nośnik jest dwuwarstwowy i producenci nie musieli się martwić o jej stopień. Na jakość obrazu może rzutować również wielość zastosowanych środków wyrazu wizualnego.

Traffic

Przez pryzmat czterech na pozór zupełnie osobnych historii poznajemy współczesne spojrzenie na problem narkotyków w USA. Popularny polityk otrzymuje nominację na prokuratora generalnego. Jest teraz zobowiązany do walki z przestępczością zorganizowaną. Tymczasem dowiaduje się, że jego córka wpadła w nałóg. Prawdziwa wojna z narkotykami przenosi się z ulic wielkich miast do jego własnego domu. Meksykański policjant odnosi sukcesy, łapiąc przemytników narkotyków. Jednak osiągnięcia zawodowe przynoszą w życiu prywatnym tyle samo pożytku, co i problemów. Najpierw śmierć najlepszego przyjaciela, potem nieświadoma praca dla narkotykowego barona. W końcu przychodzi czas trudnych i bolesnych wyborów. Dwóch policjantów z San Diego prowadzi śledztwo w sprawie dużej transakcji narkotykowej. Zatrzymanie przemytnika owocuje zeznaniami obciążającymi jego szefa, a ochronę świadka jeden z policjantów przypłaca życiem. Szanowany biznesmen zostaje aresztowany przez policję. Jego żona dowiaduje się, że jest on jednym z większych handlarzy narkotyków w kraju. Zszokowana kobieta musi stawić czoło niedawnym wspólnikom męża i uczestniczyć w jego procesie.

Wszystkie cztery wątki mają jednak wspólne punkty i uświadamiają, jak mocno macki narkotykowych karteli oplotły kraj i wplątały w swoje interesy ludzi z różnych środowisk społecznych.