Kino i komputer - wszystko razem bez kabli

Powolna eliminacja okablowania w sprzęcie audio-wideo to kierunek, w którym idzie wiele firm komputerowych i producentów elektroniki użytkowej. Podczas holenderskiej konferencji Philipsa poprzedzającej największe na świecie targi audio-wideo IFA, firma pokazała wiele nowatorskich produktów, spośród których najciekawszymi były właśnie urządzenia przekształcające środowisko domowe w bezprzewodową sieć medialną. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku to już rzeczywistość. Prezentujemy najciekawsze produkty, które po raz pierwszy można było zobaczyć na Pre IFA 2003.

Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
O prototypowym telewizorze, który zarazem pełni funkcję lustra piszemy w odrębnym artykule. Jest to ciekawe urządzenie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Na jego premierę w sklepach trzeba będzie jednak stosunkowo długo czekać. Oczekując na pojawienie się urządzeń, o których piszemy poniżej stracimy znacznie mniej czasu, bo trafią do sprzedaży najpóźniej na początku przyszłego roku.

Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
Audio i wideo bez kabla

Na początek opiszemy zestaw kina domowego, który wzbudził nasze największe zainteresowanie. Jest to model Streamium MXi-6000. Jak wskazuje sama nazwa zalicza się go do serii urządzeń Streamium, które mogą korzystać z zasobów Internetowych i na żywo pobierać dane z globalnej Sieci. Zestaw MXi-6000, to tzw. kino w pudełku. W jego skład wchodzi zmieniarka 5 krążków DVD, odtwarza on także płyty SACD, ma wbudowane końcówki mocy, dekodery cyfrowe, tuner radiowy i dostarczany jest w kompletem 6 kolumn. Najciekawsze są jednak możliwości przesyłu przez urządzenie danych drogą bezprzewodową. Użytkownik ma dwie możliwości podłączenia urządzenia. Najprostsza to podłączenie modelu do wyświetlacza (telewizor, ekran plazmowy czy projektor) i transmisja drogą radiową danych z komputera PC, które następnie są wyświetlane, bądź w przypadku plików audio odgrywane przez system. Komputer oczywiście musi mieć kartę do komunikacji bezprzewodowej w standardzie WiFi. MXi-6000 ma taki moduł wbudowany w standardzie. Przepustowość maksymalna 11 Mb/s okazuje się wystarczająca nie tylko do przesyłania plików dźwiękowych, lecz, co jest pewnym zaskoczeniem, również materiału wideo. Jednostka centralna systemu wyposażona jest w dekodery obrazu i dźwięku, co oznacza, że sygnał przesyłany z komputera to same dane, które następnie są dekodowane przez Philipsa. Podczas prezentacji można było zobaczyć przesył obrazu z dźwiękiem zapisanego w MPEG1, czyli dużego objętościowo pliku. Na targi IFA będzie już gotowa wersja obsługująca również MPEG2, DivX i inne formaty (np. Xvid). Wtedy też jakość, która już teraz jest całkowicie akceptowalna, ulegnie sporemu polepszeniu, ze względu na wyższą kompresję wymienionych kodeków. Philips obiecuje przesył obrazu drogą bezprzewodową o jakości niewiele różniącej się od tej znanej z płyt DVD. Oprogramowanie dekoderów będzie można aktualizować (a nawet będzie się ono samoczynnie aktualizowało, pobierając nowe wersje z Internetu). Producent rozmawia z wieloma dostawcami treści, wytwórniami filmowymi, które mają udostępniać posiadaczom systemów Philipsa dostęp do filmów wideo z Internetu. Będą to usługi analogiczne do tych, które już od ponad roku dostępne są dla posiadaczy mini wież Philipsa serii Streamium korzystających z serwisów muzycznych m.in. MP3.com, Musicmatch, Virgin, Andante, Yahoo Music itd.

Zobacz również:

  • Play rozdaje kolejne prezenty – pakiet Extra odkodowany na cały miesiąc!
Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
Bezprzewodowe centra dowodzenia

Wspomnieliśmy także o drugiej możliwości konfiguracji urządzenia. W tym przypadku użytkownik musiałby dokupić specjalne urządzenie serii Streamium_Linx, które Philips również wprowadzi do oferty. Będzie to swego rodzaju bezprzewodowa stacja rozdzielcza (z wszelkiego typu gniazdami: Scart, liniowymi audio, itd), odbierająca sygnał np. z MXi-6000 i przekazująca go (już drogą tradycyjnego okablowania) do telewizora czy sprzętu audio. Sprzęt Philipsa ma być prosty w obsłudze tak aby osoba, która połączy go bezprzewodowo z pecetem czy Internetem nie musiała głowić się jak to się wszystko obsługuje. Stworzono więc aplikację PC-link, która jest ekranowym menu pozwalającym na korzystanie z zasobów komputera w banalnie prosty i czytelny sposób.

Nowością wśród kilku systemów zintegrowanych Philipsa jest także rezygnacja z zewnętrznego subwoofera i umieszczenie sekcji niskotonowej w podstawach głośników głównych. Co do jakości reprodukcji basu uzyskiwanego z tak nietypowego układu, nie będziemy się na razie wypowiadać, czekając z werdyktem do czasu kiedy w dogodnych warunkach redakcyjnych będziemy mogli sprawdzić brzmienie zestawu.

Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
Wracając do bezprzewodowych "mostów" Philipsa warto wspomnieć, że firma oprócz dwóch jednostek przesyłających sygnał radiowy pomiędzy urządzeniami elektroniki użytkowej (jedno urządzenie przypomina odtwarzacz DVD i ma na przedzie wyświetlacz LCD, drugie pełni te same funkcje lecz nie ma własnego ekranu i jest podobne do produktów PC), wprowadza także serię urządzeń typowo komputerowych WiFi. Mają one uzupełniać ofertę Holendrów w segmencie PC.

Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
Bezprzewodowe nauszniki z Dolby Digital

Kolejna nowość to dwa zestawy słuchawek – bezprzewodowe (model SBC HD1500) i tradycyjne z kablem (SBC HP1500), wyposażonych w dekodery DD i DTS. Ciekawostką w modelu bezprzewodowym jest system automatycznego ostrzegania użytkownika o przekroczeniu strefy, w której słuchawki działają bezprzewodowo. Trzeba przyznać, że w praktyce "nauszniki" sprawują się całkiem dobrze, chociaż dookólne efekty przestrzenne nie są tak dobrze oddane jak przy wykorzystaniu prawdziwych 6 kolumn.

Telewizor z nagrywarką

Ten typ produktu musiał w końcu pojawić się na rynku. Philips zaprezentował urządzenie 32PW9768 FlexTV, które jest tradycyjnym kineskopowym odbiornikiem TV (32" PixelPlus) z wbudowanym cyfrowidem zapisującym materiał wideo na 40-gigabajtowym dysku twardym. Postawiono przede wszystkim na prostotę obsługi. Na "twardzielu" zmieści się do 33 godzin filmu, dostępne są dwa tryby jakości nagrania, nie zapomniano także o funkcji zapisu materiału w tle i możliwości jednoczesnego oglądania wcześniej dokonanego nagrania (analogiczne do trybu Time Slip znanego z urządzeń Panasonica).

Kino i komputer - wszystko razem bez kabli
Nagrywarki DVD+RW w systemach combo

Nagrywarki, tym razem krążków DVD+R/+RW trafiły też do systemów "all-in-one". Zestaw LX9000R to zintegrowany zestaw kina domowego, który pozwala na wypalanie krążków DVD. Zawiera komplet dekoderów cyfrowych 5.1 oraz posiada wejście cyfrowe FireWire do podłączenia kamery cyfrowej.