Kino i komputer - wszystko razem bez kabli

Powolna eliminacja okablowania w sprzęcie audio-wideo to kierunek, w którym idzie wiele firm komputerowych i producentów elektroniki użytkowej. Podczas holenderskiej konferencji Philipsa poprzedzającej największe na świecie targi audio-wideo IFA, firma pokazała wiele nowatorskich produktów, spośród których najciekawszymi były właśnie urządzenia przekształcające środowisko domowe w bezprzewodową sieć medialną. Bezprzewodowe przesyłanie obrazu i dźwięku to już rzeczywistość. Prezentujemy najciekawsze produkty, które po raz pierwszy można było zobaczyć na Pre IFA 2003.

O prototypowym telewizorze, który zarazem pełni funkcję lustra piszemy w odrębnym artykule. Jest to ciekawe urządzenie, które można wykorzystać na wiele sposobów. Na jego premierę w sklepach trzeba będzie jednak stosunkowo długo czekać. Oczekując na pojawienie się urządzeń, o których piszemy poniżej stracimy znacznie mniej czasu, bo trafią do sprzedaży najpóźniej na początku przyszłego roku.

Audio i wideo bez kabla

Na początek opiszemy zestaw kina domowego, który wzbudził nasze największe zainteresowanie. Jest to model Streamium MXi-6000. Jak wskazuje sama nazwa zalicza się go do serii urządzeń Streamium, które mogą korzystać z zasobów Internetowych i na żywo pobierać dane z globalnej Sieci. Zestaw MXi-6000, to tzw. kino w pudełku. W jego skład wchodzi zmieniarka 5 krążków DVD, odtwarza on także płyty SACD, ma wbudowane końcówki mocy, dekodery cyfrowe, tuner radiowy i dostarczany jest w kompletem 6 kolumn. Najciekawsze są jednak możliwości przesyłu przez urządzenie danych drogą bezprzewodową. Użytkownik ma dwie możliwości podłączenia urządzenia. Najprostsza to podłączenie modelu do wyświetlacza (telewizor, ekran plazmowy czy projektor) i transmisja drogą radiową danych z komputera PC, które następnie są wyświetlane, bądź w przypadku plików audio odgrywane przez system. Komputer oczywiście musi mieć kartę do komunikacji bezprzewodowej w standardzie WiFi. MXi-6000 ma taki moduł wbudowany w standardzie. Przepustowość maksymalna 11 Mb/s okazuje się wystarczająca nie tylko do przesyłania plików dźwiękowych, lecz, co jest pewnym zaskoczeniem, również materiału wideo. Jednostka centralna systemu wyposażona jest w dekodery obrazu i dźwięku, co oznacza, że sygnał przesyłany z komputera to same dane, które następnie są dekodowane przez Philipsa. Podczas prezentacji można było zobaczyć przesył obrazu z dźwiękiem zapisanego w MPEG1, czyli dużego objętościowo pliku. Na targi IFA będzie już gotowa wersja obsługująca również MPEG2, DivX i inne formaty (np. Xvid). Wtedy też jakość, która już teraz jest całkowicie akceptowalna, ulegnie sporemu polepszeniu, ze względu na wyższą kompresję wymienionych kodeków. Philips obiecuje przesył obrazu drogą bezprzewodową o jakości niewiele różniącej się od tej znanej z płyt DVD. Oprogramowanie dekoderów będzie można aktualizować (a nawet będzie się ono samoczynnie aktualizowało, pobierając nowe wersje z Internetu). Producent rozmawia z wieloma dostawcami treści, wytwórniami filmowymi, które mają udostępniać posiadaczom systemów Philipsa dostęp do filmów wideo z Internetu. Będą to usługi analogiczne do tych, które już od ponad roku dostępne są dla posiadaczy mini wież Philipsa serii Streamium korzystających z serwisów muzycznych m.in. MP3.com, Musicmatch, Virgin, Andante, Yahoo Music itd.

Bezprzewodowe centra dowodzenia

Wspomnieliśmy także o drugiej możliwości konfiguracji urządzenia. W tym przypadku użytkownik musiałby dokupić specjalne urządzenie serii Streamium_Linx, które Philips również wprowadzi do oferty. Będzie to swego rodzaju bezprzewodowa stacja rozdzielcza (z wszelkiego typu gniazdami: Scart, liniowymi audio, itd), odbierająca sygnał np. z MXi-6000 i przekazująca go (już drogą tradycyjnego okablowania) do telewizora czy sprzętu audio. Sprzęt Philipsa ma być prosty w obsłudze tak aby osoba, która połączy go bezprzewodowo z pecetem czy Internetem nie musiała głowić się jak to się wszystko obsługuje. Stworzono więc aplikację PC-link, która jest ekranowym menu pozwalającym na korzystanie z zasobów komputera w banalnie prosty i czytelny sposób.

Nowością wśród kilku systemów zintegrowanych Philipsa jest także rezygnacja z zewnętrznego subwoofera i umieszczenie sekcji niskotonowej w podstawach głośników głównych. Co do jakości reprodukcji basu uzyskiwanego z tak nietypowego układu, nie będziemy się na razie wypowiadać, czekając z werdyktem do czasu kiedy w dogodnych warunkach redakcyjnych będziemy mogli sprawdzić brzmienie zestawu.

Wracając do bezprzewodowych "mostów" Philipsa warto wspomnieć, że firma oprócz dwóch jednostek przesyłających sygnał radiowy pomiędzy urządzeniami elektroniki użytkowej (jedno urządzenie przypomina odtwarzacz DVD i ma na przedzie wyświetlacz LCD, drugie pełni te same funkcje lecz nie ma własnego ekranu i jest podobne do produktów PC), wprowadza także serię urządzeń typowo komputerowych WiFi. Mają one uzupełniać ofertę Holendrów w segmencie PC.

Bezprzewodowe nauszniki z Dolby Digital

Kolejna nowość to dwa zestawy słuchawek – bezprzewodowe (model SBC HD1500) i tradycyjne z kablem (SBC HP1500), wyposażonych w dekodery DD i DTS. Ciekawostką w modelu bezprzewodowym jest system automatycznego ostrzegania użytkownika o przekroczeniu strefy, w której słuchawki działają bezprzewodowo. Trzeba przyznać, że w praktyce "nauszniki" sprawują się całkiem dobrze, chociaż dookólne efekty przestrzenne nie są tak dobrze oddane jak przy wykorzystaniu prawdziwych 6 kolumn.

Telewizor z nagrywarką

Ten typ produktu musiał w końcu pojawić się na rynku. Philips zaprezentował urządzenie 32PW9768 FlexTV, które jest tradycyjnym kineskopowym odbiornikiem TV (32" PixelPlus) z wbudowanym cyfrowidem zapisującym materiał wideo na 40-gigabajtowym dysku twardym. Postawiono przede wszystkim na prostotę obsługi. Na "twardzielu" zmieści się do 33 godzin filmu, dostępne są dwa tryby jakości nagrania, nie zapomniano także o funkcji zapisu materiału w tle i możliwości jednoczesnego oglądania wcześniej dokonanego nagrania (analogiczne do trybu Time Slip znanego z urządzeń Panasonica).

Nagrywarki DVD+RW w systemach combo

Nagrywarki, tym razem krążków DVD+R/+RW trafiły też do systemów "all-in-one". Zestaw LX9000R to zintegrowany zestaw kina domowego, który pozwala na wypalanie krążków DVD. Zawiera komplet dekoderów cyfrowych 5.1 oraz posiada wejście cyfrowe FireWire do podłączenia kamery cyfrowej.


Zobacz również