Kino na Poddaszu

Prezentujemy instalację kina domowego, której założeniem było uzyskanie kompromisu pomiędzy zapewnieniem wysokiej jakości obrazu i brzmienia oraz estetyki wnętrza a kosztami, które musiały zamknąć się w określonej z góry kwocie.


Prezentujemy instalację kina domowego, której założeniem było uzyskanie kompromisu pomiędzy zapewnieniem wysokiej jakości obrazu i brzmienia oraz estetyki wnętrza a kosztami, które musiały zamknąć się w określonej z góry kwocie.

Ekran

Kino audiofila - połączenie oszczędnego wystroju wnętrza i sprzętu audio-wideo, którego nie starano się ukryć.

Kino audiofila - połączenie oszczędnego wystroju wnętrza i sprzętu audio-wideo, którego nie starano się ukryć.

Twórca instalacji długo poszukiwał projektora, który przy akceptowalnej cenie wyświetlałby obraz bardzo wysokiej jakości. Wreszcie wybrał najnowszy model LCD Epsona - EMP-TW520, niewiele różniący się od droższego modelu TW600. Urządzenie to pod względem reprodukcji barw, głębi czerni i spójności obrazu deklasuje większość o wiele droższych projektorów LCD i DLP. Dysponuje on wysoką rozdzielczością - 720p (1280 x 720 pikseli), co pozwoli w przyszłości oglądać bez kompresji telewizję HDTV. Do projektora podłączono flagowy odtwarzacz DVD Pioneera - DV-989AVi. Transmisja odbywa się drogą cyfrową - kablem HDMI, a wewnętrzny skaler DVD podnosi rozdzielczość sygnału wideo do rzeczywistej rozdzielczości matryc projektora. W ten sposób obraz standardowej rozdzielczości (z płyt DVD-Video) zyskuje na szczegółowości i płynności. Obraz rzucany jest na ekran Viz-Art Merkury, który pokryto powłoką Professional Matt White o współczynniku odbicia światła 1,1. Elektrycznie rozwijany, za pomocą silnika Somfy, ekran ma 5-centymetrową czarną ramkę, co wpływa na subiektywne wrażenie zwiększenia kontrastu obrazu.

Projektor lcd Epson EMP-TW520.

Projektor lcd Epson EMP-TW520.

Elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny.

Elektrycznie rozwijany ekran projekcyjny.

Sprzęt

Najsłabszym ogniwem sprzętu A/V jest tani odtwarzacz dvd manta emperor III.

Najsłabszym ogniwem sprzętu A/V jest tani odtwarzacz dvd manta emperor III.

Podstawą tej instalacji jest amplituner Denon AVR-4803, który zasila wszystkie 7 kolumn zestawu (170 W na kanał). Jest on podłączony do odtwarzacza Pioneer DV-989AVi. Amplituner ten to przełomowa konstrukcja Denona, w której zastosowano wiele istotnych nowinek technologicznych. Jedną z nich jest możliwość korzystania z zasobów muzycznych komputera PC działającego jako serwer plików. Ten model Denona posiada także doskonały system automatycznej konfiguracji kolumn i korekcji akustyki pomieszczenia z uwzględnieniem aż 6 miejsc odsłuchu. Dzięki temu optymalne brzmienie może być dostępne dla wielu widzów sali kinowej. Właściciel myśli o podłączeniu w przyszłości amplitunera do bezprzewodowej sieci komputerowej Wi-Fi, dzięki czemu będzie można uzyskać dostęp do setek interesujących stacji radiowych nadawanych przez Internet. Do amplitunera podłączono także tani odtwarzacz DVD/DivX Manta Emperor III. Właściciel liczył na to, że dzięki niemu w wygodny sposób będzie mógł oglądać filmy zapisane w komputerowych standardach DivX i XviD. Niestety okazało się, że oprogramowanie odtwarzacza jest niedopracowane i sprawia same kłopoty. Być może sprawdzi się, gdy zostanie opracowane nowe. Odtwarzacz wprawdzie nie dysponuje sekcją wideo wysokiej klasy, jednak włączono go do systemu z pełną świadomością tego faktu. Model Manty podłączono bowiem za pośrednictwem wyjść komponentowych do odpowiednich wejść amplitunera, który również pełni rolę wysokiej klasy skalera i procesora wideo. Dzięki temu przeciętnej jakości sygnał wideo będzie poprawiony (m.in. zostanie zwiększona rozdzielczość do 720p oraz wygładzone krawędzie obiektów obrazu) i w postaci cyfrowej, wyjściem HDMI, przesłany do projektora.

Wszystkimi urządzeniami można sterować za pomocą uniwersalnego pilota dołączonego do amplitunera Denona.

Głośniki

Subwoofer B&W dysponuje potężnym basem.

Subwoofer B&W dysponuje potężnym basem.

Właściciel mieszkania jest audiofilem, który ma duże doświadczenie i od wielu lat eksperymentował z różnymi konfiguracjami sprzętu, kolumn i okablowania.

Kolumny Sonus Faber sprowadzono na specjalne zamówienie.

Kolumny Sonus Faber sprowadzono na specjalne zamówienie.

Pomimo że instalacja ma typowo kinowy charakter, wymogiem doboru komponentów były wysokie walory brzmieniowe poszczególnych urządzeń pracujących także w konfiguracji dwukanałowej. Źródłem dźwięku z płyt DVD-Video, SACD oraz DVD-Audio jest multiformatowy, audiofilski odtwarzacz Pioneer DV-989AVi. Zastosowany zestaw kolumn to włoskiej produkcji Sonus Faber, seria Grand Piano Home. Kolumny główne to podłogowe Grand Piano Home, centralna to specjalnie sprowadzona z Singapuru wersja Solo Home, wyposażona w podwójne gniazda głośnikowe (Sonus Faber zwykle stosuje pojedyncze przyłącza dla okablowania), a kolumny boczne surround to podstawkowe Concerto. Gospodarz nie zdecydował się na umieszczenie za słuchaczem dodatkowych dwóch kolumn podstawkowych lub podłogowych. W podwieszanym suficie zamontowano za to instalacyjne głośniki Tannoy IW6 DS. Kolumny Tannoya brzmią pełnym, ciepłym dźwiękiem, a dodatkowo posiadają możliwość regulacji poziomu intensywności wysokich tonów, co przy instalacji sufitowej daje większą możliwość precyzyjnego dostrojenia ich brzmienia do pozostałych kolumn zestawu. Subwoofer ustawiono nietypowo - z tyłu pomieszczenia, w odległości ok. 2 m od kanapy. Jest to doskonała kolumna niskotonowa B&W ASW1000, o wystarczającej mocy do wprawienia sali kinowej w potężne drżenie.

Podsumowanie

Istotnym mankamentem instalacji są ciągnące się po podłodze przewody wideo.

Istotnym mankamentem instalacji są ciągnące się po podłodze przewody wideo.

Pod względem użytkowym i stylistycznym wykonana instalacja kina domowego spełnia oczekiwania mieszkańców. Zastosowany sprzęt sprawdza się w codziennym użytkowaniu - wyjątkiem jest nieudany wybór niedopracowanego odtwarzacza DVD/DivX, który w przyszłości zostanie zastąpiony nagrywarką LG z twardym dyskiem i wyjściem HDMI, która również bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów DivX. Warto też zawiesić projektor pod sufitem, co pozwoli zmniejszyć liczbę widocznych i przeszkadzających kabli.

Założenia

Właściciel nowego dwupoziomowego mieszkania postanowił stworzyć na poddaszu o powierzchni ok. 45 m<sup>2</sup> salę kina domowego. Ma ona dostarczać rozrywki domownikom, którzy w komfortowych warunkach mogliby tu oglądać ze swymi gośćmi filmy lub muzyczne koncerty. Jako że gospodarz jest audiofilem i nie godzi się na kompromisy w dziedzinie dźwięku i obrazu, instalację postanowiono tworzyć etapami, kolejno dobierając sprzęt, do którego precyzyjnie dopasowane byłyby kolumny. Instalację zaplanowano już na początkowym etapie wykańczania mieszkania. Postanowiono, że na kinowym poddaszu nie będzie telewizora, bo sala telewizyjna znalazła się na pierwszym poziomie mieszkania, w części wypoczynkowej połączonej z jadalnią (ale sygnał tv został na piętro doprowadzony, aby w przyszłości móc skorzystać i z takiej możliwości). Idealnym miejscem na powieszenie ekranu okazał się szeroki słup będący obudową kanałów kominowych. Spadziste ściany boczne, ok. 50 cm nad powierzchnią podłogi, podcięto i doposażono w zabudowę kartonowo--gipsową, tworząc w ten sposób kanały, w których można było bez problemu przeprowadzić okablowanie do kolumn surround oraz zainstalować oświetlenie halogenowe dające delikatne, nastrojowe światło. Podłoga prawie na całej powierzchni została wyłożona grubą wykładziną. Na obudowie komina wykonano specjalną zabudowę kryjącą mechanizm rozwijanego ekranu. Do jego silnika doprowadzono zasilanie tak, że można nim sterować z naściennego panelu. Zabudowę pokryto fornirem z orzecha amerykańskiego, by mogła nadać ciekawą formę stylistyczną pomieszczeniu. Pełni ona także funkcje praktyczne - ukrywa kable poprowadzone od sprzętu do kolumn przednich, stanowi podstawę dla kolumny centralnej, a wbudowane w nią 4 szuflady służą do przechowywania kolekcji filmów na płytach DVD. Rozwijany ekran ma szerokość 2 m i proporcje 4:3, a to z tego względu, że właściciel często odtwarza filmy z komputera przenośnego. Początkowe założenia przewidywały instalację systemu głośników 7.1 oraz wykonanie adaptacji akustycznej pomieszczenia, które ze względu na duże płaskie powierzchnie poddasza (odbicia fal dźwiękowych) nie dawało nadziei na uzyskanie dobrego brzmienia. Brak elementów tłumiących (poza wykładziną i nielicznymi meblami) powodowałby trudność w wiarygodnym odwzorowaniu sceny dźwiękowej. Po wnikliwych analizach dostępnych na rynku rozwiązań zdecydowano się na instalację na suficie i bocznych ścianach specjalnych, podwieszanych paneli charakteryzujących się dobrymi właściwościami akustycznymi. Zastosowanie sufitu akustycznego Neeva (amerykańskiej firmy Armstrong), posiadającego się bardzo wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku, skutecznie wyeliminowało niepożądane odbicia i jednocześnie pozwoliło na uzyskanie przestrzeni potrzebnej na poprowadzenie okablowania do dodatkowych tylnych kolumn surround.

Zastosowany sprzęt:

Ekran

Viz-Art Merkury 2 x 2 m - ok. 3500 zł

Projektor

Epson EMP-TW520 - ok. 7000 zł

Amplituner

Denon AVR-4803 - ok. 7000 zł

Odtwarzacz DVD

Pioneer DV-989AVi - ok. 5800 zł

Manta Emperor III - ok. 200 zł

Kolumny przednie

Sonus Faber Grand Home (2 szt.) - ok. 11 500 zł

Kolumny boczne

Sonus Faber Concerto (2 szt.) - ok. 6800 zł

Kolumny sufitowe

Tannoy IW6 DS (2 szt.) - ok. 1800 zł

Kolumna centralna

Sonus Faber Solo - ok. 3000 zł

Subwoofer aktywny

B&W ASW1000 - ok. 3500 zł

Razem ok. 50 000 zł