Kino na miarę


Sprzęt

Kino na miarę

Większość sprzętu schowano we wnęce.

Cały system oparto na solidnym amplitunerze Onkyo TX SR701E posiadającym prestiżowy certyfikat THX. Urządzenie może współpracować z systemem 6.1. Bogato wyposażony amplituner dekoduje większość najnowszych formatów dźwięku, w tym Dolby Digital EX, DTS-ES czy DTS 96/24. TX SR701E posiada tuner mający pamięć na 40 kanałów i możliwość separacji sygnału FM stereo. Amplituner współpracuje z odtwarzaczem DVD Onkyo S501. Oba urządzenia w połączeniu z projektorem Panasonica oraz zestawem nagłaśniającym zapewniają wysoki komfort oglądania i dobre brzmienie nawet w tak dużym pomieszczeniu. Zgodnie z postawionymi wytycznymi kable zostały zainstalowane w ścianach i pod sufitem. Wszystkie nadbudowane elementy konstrukcji, gipsowe wypusty oświetleniowe i ścianki oddzielające, wypełniono wełną mineralną - dzięki temu zminimalizowano ryzyko występowania drgań, negatywnie odbijających się na ostatecznej jakości otrzymywanego dźwięku. Zgodnie z życzeniem klienta wszystkie urządzenia, z wyjątkiem niewielkich głośniczków i wiszącego pod sufitem projektora, zabudowywano w ścianach. Telewizor oraz urządzenia sterujące schowano w specjalnej szafce. Po zamknięciu komponuje się ona z wystrojem pokoju i niczym nie zdradza swojej zawartości. Problem sterowania instalacją rozwiązano za pomocą jednego, programowalnego pilota znajdującego się w wyposażeniu amplitunera, który umożliwia swobodne obsługiwanie wszystkich zamontowanych elementów.

Podsumowanie

Podstawowym założeniem instalacji były bardzo konkretne zalecenia klienta - stworzenie dobrze brzmiącego kina domowego z dużym ekranem, na codzień nierzucającego się w oczy. Wynik - solidne i, co najważniejsze, dyskretnie rozstawione kino domowe. Duża w tym zasługa starannie dobranych elementów, z których zwracają uwagę doskonały projektor i zestaw kolumn. Opisaną instalację wykonała firma Avikom (http://www.avikom.pl )

Założenia

Przestronne, 45-metrowe pomieszczenie stanowiące salon wilii, zostało udostępnione firmie instalacyjnej w fazie gruntownego remontu. Pierwotnie pomieszczenie miało konstrukcję otwartą na kuchnię i jadalnię.

W trakcie remontu dobudowano ściankę oddzielającą przedpokój od salonu, która posłużyła również do zamaskowania sprzętu i okablowania, a także znacznie poprawiła akustykę pomieszczenia.

Przy kompletowaniu elementów zestawu kina domowego uwzględniono urządzenia, z których klient korzystał już wcześniej, takie jak kineskopowy telewizor i magnetowid.

Dodano amplituner, odtwarzacz DVD, głośniki, projektor i rozwijany elektrycznie ekran.

Możliwe zmiany

Przy wykonywaniu instalacji kierowano się ścisłymi wytycznymi klienta, który jasno określił kwotę i możliwości ingerencji w zabudowę pomieszczenia. Stąd też wynikały pewne ograniczenia.

Na przykład większe, mocniejsze kolumny mogłyby podnieść jakość i dynamikę efektów dźwiękowych, jednak zleceniodawca nie chciał, aby takie "zawalidrogi" psuły dopracowany przez stylistów wystrój wnętrza.

Podstawowym celem, jaki postawiono przed firmą projektującą opisywaną instalację, było stworzenie systemu efektywnego, lecz jednocześnie subtelnie komponującego się z wnętrzem pomieszczenia.

Jednym słowem kina domowego, którego elementy nie będą kłócić się z ogólnym - przyznajmy, dość oryginalnym - wystrojem mieszkania.

Aby to osiągnąć, postanowiono ukryć większość komponentów instalacji w specjalnie przygotowanej szafce, gipsowych ściankach oraz wypustkach oświetleniowych.

Zastosowany sprzęt:

Amplituner

Onkyo TX SR701E - ok. 5 000 zł

Odtwarzacz DVD

Onkyo DVD S501 - ok. 1 500 zł

Projektor

Panasonic PT AE500 - ok. 10 000 zł

Kolumny

Bose Acoustimass 15 II - ok. 8 800 zł

Telewizor

Sony 29 cali - ok. 2 000 zł

Magnetowid

Sony - ok. 600 zł

Razem - ok. 27 100 zł