Kino na wysoki połysk

Prezentujemy instalację kina domowego, w której nie starano się ukrywać wchodzących w jego skład elementów. Wykonano ją w przeznaczonej na ten cel części dużego, podłużnego salonu. Domownikom zależało na tym, aby zamontowany tu sprzęt miał nie tylko dobre parametry techniczne, ale żeby również efektownie się prezentował.

Spis treści

Prezentujemy instalację kina domowego, w której nie starano się ukrywać wchodzących w jego skład elementów. Wykonano ją w przeznaczonej na ten cel części dużego, podłużnego salonu. Domownikom zależało na tym, aby zamontowany tu sprzęt miał nie tylko dobre parametry techniczne, ale żeby również efektownie się prezentował.

1 ekran

Kino na wysoki połysk

W dużym, o powierzchni 100 m2, salonie wydzielono miejsce na kącik "kinowo-telewizyjny".

Domownicy chcieli, aby w wydzielonej funkcjonalnie części salonu można było równie łatwo, bez dodatkowych przygotowań, oglądać na dużym ekranie i telewizję, i filmy z płyt DVD. W tej sytuacji nie rozważano instalowania projektora z rozwijanym ekranem. Zastosowanie dużego telewizora tylnoprojekcyjnego również nie wchodziło w grę ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Zdecydowano się na duży, płaski odbiornik plazmowy. Wybór padł na 50-calowy panoramiczny ekran HD Ready Pioneera - PDP 507 XD z matrycą 7. generacji o rozdzielczości 1365 x 768 pikseli, oferujący obraz o kontraście 4000:1 i jasności 1100 cd/m kw. Takie parametry umożliwiają komfortowe oglądanie filmów z DVD i programów telewizyjnych (także HDTV).

Kino na wysoki połysk

50-calowy pioneer PDP 507 XD HD Ready.

Urządzenie z bogatym zestawem gniazd (m.in. dwa złącza HDMI, komponentowe, S-Video, trzy Euroscart) oraz rozbudowanym układem poprawy obrazu (Direct Colour Filter 2) ma także funkcję PIP, co umożliwia podgląd obrazu z drugiego źródła w wydzielonym na ekranie oknie. Dodatkową zaletą tego modelu było to, że jego pokryty czarnym lakierem fortepianowym front obudowy pasował stylistycznie do zaplanowanego wystroju salonu. Ważący 35 kg ekran powieszono na ścianie w specjalnie przygotowanej czarnej, podświetlanej ramie. Odbiornik nie ma własnych głośników, ale jego uruchomienie automatycznie włącza amplituner Pioneera, umożliwiając wykorzystanie kolumn do słuchania fonii.

2 sprzęt

Kino na wysoki połysk

Sprzęt będący źródłem sygnału a/v ustawiono w wykonanej na zamówienie szafce.

W wykonanej na zamówienie, wykończonej czarnym lakierem fortepianowym szafce na sprzęt, ustawiono urządzenia będące źródłem sygnału audio-wideo. Zainstalowano tu duet wyprodukowany przez japońskiego Pioneera: nagrywarkę DVR 540 HX i amplituner VSX-1016. Nagrywarka to model wyposażony w 160 GB dysk twardy, na którym można maksymalnie zapisać nawet 455 godzin nagrań. DVR 540 HX umożliwia nagrywanie na wszystkich rodzajach krążków DVD (-R/-RW, +R/+RW oraz RAM), także dwuwarstwowych. Obsługa nagrywania jest prosta, a czytelne menu pozwala na łatwe katalogowanie i dokonywanie prostej obróbki zapisanych na twardym dysku nagrań. Nie ma też problemów z przegrywaniem danych z dysku twardego na płyty DVD i odwrotnie. Zainstalowany w urządzeniu napęd DVD odtwarza również DivX-y oraz pliki muzyczne MP3/WMA, a także zdjęcia cyfrowe JPEG (z płyt CD i DVD). Nagrywarka Pioneera ma bardzo rozbudowany zestaw regulacji parametrów obrazu (np. ustalanie poziomu bieli, głębi czerni czy wzmocnienia kolorów).

Kino na wysoki połysk

Pomieszczenie nagłaśnia zestaw niewielkich, lecz mocnych kolumn tannoy arena.

Współpracujący z nagrywarką amplituner 7.1 VSX-1016, mający certyfikat THX Select2, wyposażono w rozbudowany zestaw dekoderów dźwięku z DTS-ES Discrete 6.1, DTS-ES Matrix 6.1, DTS NEO: 6, DTS 96/24, Dolby Pro Logic IIx i WMA 9 Pro włącznie. Model ten ma także bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się trzy złącza cyfrowe HDMI. Każda z 7 wbudowanych w urządzenie końcówek mocy oferuje 150 W (przy obciążeniu 6-omowym). Urządzenie wyposażono w system MCACC umożliwiający konfigurowanie zestawu kolumn za pomocą mikrofonu kalibracyjnego. Po uruchomieniu automatycznego pomiaru, procesor analizuje sygnały testowe docierające do mikrofonu i dopasowuje tak parametry pracy amplitunera, aby dźwięk ze wszystkich kolumn równocześnie docierał do widza. Z ciekawszych funkcji VSX-1016 warto wymienić także dobrze działającą opcję uwypuklania partii dialogowych.

Ponieważ nagrywarka, amplituner i ekran plazmowy są tego samego producenta, cały zestaw może być obsługiwany za pomocą tylko jednego, firmowego pilota.

Zastosowany sprzęt:

50-calowy telewizor plazmowyPioneer PDP 507 XD - ok. 17 000 zł

Amplituner 7.1Pioneer VSX-1016 - ok. 3500 zł

NagrywarkaPioneer DVR 540 HX - ok. 2500 zł

Zestaw kolumn 5.0Tannoy Arena - ok. 5000 zł

Subwoofer Createc Vita II - ok. 4000 zł

Razem ok. 32 000 zł