Kino pod choinkę

Kino domowe jako prezent pod choinką chciałby znaleźć chyba każdy. Oglądanie filmów z dźwiękiem otaczającym daje naprawdę wiele przyjemności. Typując produkty podczas świątecznych zakupów, zasługujące na uwagę, postanowiliśmy skoncentrować się na segmencie komponentów niedrogich, osiągalnych finansowo dla większości naszych czytelników


Kino domowe jako prezent pod choinką chciałby znaleźć chyba każdy. Oglądanie filmów z dźwiękiem otaczającym daje naprawdę wiele przyjemności. Typując produkty podczas świątecznych zakupów, zasługujące na uwagę, postanowiliśmy skoncentrować się na segmencie komponentów niedrogich, osiągalnych finansowo dla większości naszych czytelników.

Podstawą każdego domowego systemu kinowego jest odtwarzacz DVD. W niektórych domach można spotkać stosunkowo nowoczesne, lecz mało popularne w Europie odtwarzacze płyt laserowych LD, które również pozwalają na delektowanie się wspaniałymi: obrazem i dźwiękiem. Stanowią one jednak margines, który w warunkach polskich można uznać najwyżej za ciekawostkę. Zajmijmy się więc odtwarzaczami DVD. Przyjrzyjmy się cechom, które należałoby wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie określonego modelu. Pierwszą, bardzo dobrą wiadomość możemy przekazać już na wstępie.

Za mniej niż 1000 zł można kupić naprawdę dobry odtwarzacz DVD. I nie będzie to "wynalazek" rodem z Chin dostępny w supermarkecie za połowę tej kwoty, który odstrasza tandetnym wykonaniem, a jedyną jego zaletą jest wyjątkowo niska cena. Obecne ceny odtwarzaczy DVD spadły do takiego poziomu, że często taniej kupimy dobry, markowy model niż średniej kasy magnetowid VHS. Wystarczy wspomnieć, że główny model w ofercie cenionego przez kinomanów Panasonica kosztuje 899 zł. Jeszcze rok temu za podobne urządzenie musieliśmy zapłacić kilka razy więcej.

Co dobry odtwarzacz DVD powinien posiadać

Kino pod choinkę

Panasonic SC-MT1

Po pierwsze, rozważając zakup niedrogiego odtwarzacza DVD, trzeba ściśle określić swoje potrzeby. Jeśli bowiem ma być on podłączony do przeciętnego telewizora, nie musi być to model wyposażony np. w gniazda wideo standardu komponentowego. Nie ma takiej potrzeby, bowiem dopiero telewizory i projektory kosztujące powyżej 6 tys. zł mają odpowiednie wejścia pozwalające na wykorzystanie potencjału drzemiącego w tym rozwiązaniu. Ważne jednak, aby DVD miało gniazdo Euroscart wyprowadzające sygnał wizyjny w standardzie RGB (rozdziela sygnał wideo na trzy podstawowe kolory: R - czerwony, G - zielony i B - niebieski). Jeśli jednak w planach jest zakup nawet niedrogiego projektora, to gniazdo komponentowe w DVD być musi. Do niedawna nie było większego problemu z pytaniami o rodzaj płyt odtwarzanych przez czytniki optyczne odtwarzaczy DVD. Nośniki tłoczone, czyli filmy nabyte w oficjalnej dystrybucji, akceptował praktycznie każdy model odtwarzacza. Pytania odnosiły się co najwyżej do tego, czy nagrane w komputerowej nagrywarce płyty muzyczne CD-R czy CD-RW będą wykrywane przez określony model urządzenia. Sytuacja skomplikowała się w momencie, gdy komputerowe DVD wypalarki stały się na tyle tanie, że trafiły pod przysłowiowe "strzechy". Wojna pomiędzy różnymi formatami zapisu płyt DVD powoduje, że nie każdy standard jest obsługiwany przez dowolny odtwarzacz DVD. O brak kompatybilności czytnika z krążkami DVD-R i DVD+R nie należy się obawiać. Jeśli jednak zamierzamy w stacjonarnym odtwarzaczu odgrywać płyty wielokrotnego zapisu (DVD+RW, DVD-RW i DVD-RAM), to przed zakupem radzimy udać się do sklepu z zestawem takich płyt i osobiście sprawdzić, czy dany model sobie z nimi radzi. Jest to o tyle ważne, że producenci, pomimo rzeczywistej kompatybilności czytnika z wieloma standardami, często nie podają takich informacji w dokumentacji technicznej dołączanej do odtwarzacza DVD. Popularność filmów w formacie MPEG-4 (DivX, Xvid) dorównuje zainteresowaniu płytami DVD-Video. Szczególnie dotyczy to widzów, którzy mają styczność z komputerami i interesują się tematyką kodowania materiału wideo. W sklepach pojawia się coraz więcej odtwarzaczy DVD, które mają odtwarzać "komputerowe" nagrania. Problem leży jednak w tym, że kodeki często są uaktualniane i tym samym odtwarzacz stacjonarny nie zawsze poprawnie je rozpoznaje. W praktyce większość stacjonarnych odtwarzaczy DVD/DivX odczytuje ok. 50-60% krążków z filmami zakodowanymi w MPEG-4. Zdarzają się jednak wyjątki, jak testowana przez nas Yamada DVX--6000, która radzi sobie praktycznie z każdą płytą z materiałem komputerowym. Jeśli mowa o filmach, to dla widzów niebędących poliglotami bardzo istotną kwestią jest możliwość wyświetlania napisów ekranowych. Sztukę tę posiadły na razie jedynie modele stacjonarne firmy Kiss.

Teoria dźwięku

Kino pod choinkę

Tonnoy FX 5.1

Za dźwięk w kinie domowym dopowiada w największym stopniu tandem: amplituner i zestaw kolumnowy. Warto zainwestować w jak najlepsze kolumny, bowiem to one właśnie mają tu największe znaczenie. Aplitunery w cenie 1000-2000 zł nie będą co prawda oferowały dźwięku zadowalającego audiofilów, jednak zagrają całkiem przyzwoicie. Coraz więcej niedrogich modeli amplitunerów posiada dekodery cyfrowe pozwalające na podłączenie 7 kolumn. Dodatkową kolumną jest nadal tylny kanał centralny. Warto kupić taki model, bowiem dodanie centralnej kolumny za słuchaczem zdecydowanie poprawia spójność sceny dźwiękowej. Istotnym elementem, który decyduje o przyjemności bądź utrudnieniach w codziennym użytkowaniu zestawu kinowego, jest pilot zdalnego sterowania dołączany do amplitunera. Jest on zazwyczaj bardziej skomplikowany niż sterowniki dołączane do telewizorów czy odtwarzaczy DVD. Warto więc sprawdzić, czy pilot ma prawidłowo rozplanowane klawisze, jest intuicyjny w obsłudze i wykonano go z trwałych materiałów. Dużym plusem są także podświetlane bądź fosforyzujące klawisze, które pozwalają na sterowanie systemem kina domowego nawet w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o moc wzmacniaczy, w jakie jest wyposażony amplituner, to na dane podawane przez producentów należy patrzeć z pewną dozą nieufności. Do nagłośnienia średniej wielkości pomieszczeń (do ok. 20 m2) wystarczy niemal każdy nowoczesny amplituner.

Kino pod choinkę

Denon AVR 1404

Do amplitunera podłącza się zazwyczaj większość posiadanych komponentów audio-wideo. Każdy od czasu do czasu chce bowiem posłuchać na zestawie kinowym koncertu nadawanego w telewizji czy też obejrzeć filmy z wakacji nagrane na kasetach wideo. Amplitunery najczęściej są wyposażane w wejścia i wyjścia wizyjne, które pozwalają na podłączenie do nich zewnętrznych źródeł obrazu i wyprowadzenie sygnału na ekran telewizora czy projektora. Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy amplituner posiada menu ekranowe czytelnie prezentujące informacje o dokonywanych zmianach ustawień parametrów procesorów cyfrowych. Amplituner nie ma jednak najpopularniejszych złączy Scart - jeśli chcemy włączyć go w tor sygnału, musimy skorzystać z innego rodzaju połączeń. Najlepiej za pomocą gniazd komponentowych. Jeśli DVD lub też amplituner takich nie mają, to kolejne pod względem jakości obrazu będzie złącze S-Video.