Kino szerokiej drogi


Auto-audiofil też człowiek

Głośnik centralny wbudowany w panel główny

Głośnik centralny wbudowany w panel główny

A skoro nie wystarcza mu format DVD Video, może teraz doznać ukojenia swej wrażliwej duszy i cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości z płyty w formacie DVD Audio. Charakteryzuje się ona dynamiką 144 dB (CD - 96 dB), pasmem przenoszenia do 96 kHz (odpowiednio: DVD Video - 48 kHz, CD - 20 kHz). Także częstotliwość próbkowania jest dwukrotnie wyższa niż DVD-V i wynosi 192 kHz. Przy tym są dostępne wszystkie funkcje tradycyjnego DVD, jak 8 ścieżek dźwiękowych i 32 wersje językowe napisów, wyświetlanie informacji o płycie, nagranie wiadomości o wykonawcy, dostęp do tekstów piosenek i stron WWW.

Prawdziwe jednak udogodnienie pozwalające w pełni wykorzystać możliwości odtwarzacza (np. wspomnianego wyżej Panasonica) uwidacznia się w możliwościach jego rozbudowy. Dzięki 2 wyjściom przedwzmacniaczy oraz wyjściu subwoofera i głośnika centralnego możemy przy zastosowaniu wzmacniacza 4-kanałowego i dodatkowych dla pozostałych 2 kanałów stworzyć prawdziwie audiofilski zestaw w swoim samochodzie. Jeśli ktoś jest jednak amatorem własnej twórczości albo wykorzystywania pełnych możliwości posiadanego sprzętu, może do odtwarzacza podłączyć inne źródło sygnału, na przykład kamerę bądź przenośny odtwarzacz DVD. Jest też wyjście RGB - można więc podłączyć inny (większy?) ekran.

Standardowy wyświetlacz jest zrobiony w technologii TFT (aktywna matryca), stosowanej w najlepszych notebookach, potrafi wyświetlić 336 960 pikseli (w wersji o przekątnej ekranu 7 cali). Poza tym, jest powleczony antyodblaskowo, a jego właściwości zostały specjalnie sprecyzowane pod kątem używania w samochodzie.

DVD na trasie donikąd

Drugim bardzo popularnym zastosowaniem odtwarzaczy DVD w samochodach są systemy nawigacyjne oparte na satelitarnym systemie nawigacji GPS. Wydaje się, że era kierowania z mapą na kolanach ma się ku schyłkowi. Dzięki upowszechnieniu się urządzenia wielkości typowego odtwarzacza kasetowego nie będziemy już mieli pretekstu, żeby zabierać stojące przy drodze autostopowiczki, bowiem opis trasy będzie serwowany przez głośniki przyjemnym romantycznym tonem, który będziemy mogli sobie wybrać z zestawu dostępnych.

Jedną z najbogatszych ofert w tym segmencie rynku samochodowego przedstawia firma Alpine. Co prawda, jeszcze nie w Polsce, ale może wkrótce... Niestety, wiąże się to z opracowaniem szczegółowych map całego kraju, łącznie z planami poszczególnych miast, wiosek i tras przelotowych. Przecież nie może zdarzyć się sytuacja, gdy w środku nocy podróżując przez całkowicie obce bezdroża na wyświetlaczu pojawi się pustka, a ciepły głos komputera ogłosi: Przepraszam, ale obecna pozycja samochodu nie jest uwzględniona w bazie danych. Na razie tylko w 4 językach: angielskim, niemiecki, włoskim i francuskim. Pomijając tak skrajne wypadki, które w zasadzie nie powinny się przydarzać, elektroniczny pilot jest naprawdę przydatny. Na ekranie możemy sobie zażyczyć kilku różnych widoków. Ogólny plan miasta, zoom najbliższego odcinka albo wersja dla konkretnych, składająca się z widoku jedynie na kilkaset metrów naprzód oraz strzałki z kierunkiem następnego manewru. Osoby podróżujące najczęściej na trasach międzymiastowych i międzynarodowych ucieszy tryb motorway, w którym będą się pojawiać jedynie odległości do najbliższych punktów orientacyjnych i ogólne wskazówki. Jeśli potrzebujemy zwyczajnej mapy, również nie ma problemu. Możemy oglądać obszar, na którym się znajdujemy, w różnym przybliżeniu. Począwszy od 100 metrów w okolicy, aż po wielki 12-kilometrowy teren. Ekran jest także wyposażony w specjalną opcję, ułatwiającą jazdę w nocy.

Samochodowy monitor LCD wymaga specjalnego, zaawansowanego technologicznie sterownika

Samochodowy monitor LCD wymaga specjalnego, zaawansowanego technologicznie sterownika

Jak każdy system nawigacyjny, także i ten wymaga od nas wprowadzenia celu podróży. Może to być obiekt w jednej z 16 kategorii (ulica, hotel, restauracja itp.) Spory zasób takich miejsc figuruje już w bazie, jeśli mamy więc ochotę pojechać do jakiegoś pięknego miasta nie znając go zupełnie, możemy liczyć na wsparcie z płyty. Inną przydatną funkcją jest określenie przez komputer przybliżonego czasu przyjazdu do celu. Może to nastręczyć pewne problemy w czasie jazdy w miejskich korkach, jednak i wtedy system nas pocieszy, pokazując inne możliwości przejazdu, a przede wszystkim pozwalając nam uniknąć korków.

Postęp jest nieunikniony. Choć w Polsce jeszcze nie wszyscy mają (i pewnie jeszcze długo nie będą mieć) odtwarzacze CD w samochodzie, to już rozpoczyna się era DVD. Rozszerzone możliwości dźwiękowe, wzbogacone możliwością oglądania filmów i inne niezaprzeczalne zalety w porównaniu z CD są niewątpliwym atutem tej technologii. Co więcej, nie będą już mogli narzekać miłośnicy dźwięku najwyższej jakości. Także standard DVD Audio wszedł do samochodu. Dotychczas mało kto kojarzył płyty DVD z systemami nawigacyjnymi - teraz są już one na porządku dziennym. Nieuniknione wręcz, że i w Polsce pojawią się za jakiś czas. Trudno sobie teraz wyobrazić, do czego jeszcze płyty DVD zostaną użyte.