Kino szerokiej drogi

To nieprawda, że siedząc za kierownicą trzeba patrzeć na drogę! Można zamknąć oczy i rozkoszować się dźwiękami ulubionej muzyki. Albo wpatrywać w ekran LCD z planem miasta lub filmem w DD 5.1. Systemy dźwięku wielokanałowego i płyty DVD przestają być zabawką jedynie do użytku domowego.


To nieprawda, że siedząc za kierownicą trzeba patrzeć na drogę! Można zamknąć oczy i rozkoszować się dźwiękami ulubionej muzyki. Albo wpatrywać w ekran LCD z planem miasta lub filmem w DD 5.1. Systemy dźwięku wielokanałowego i płyty DVD przestają być zabawką jedynie do użytku domowego.

Z DVD i sysytemem profesjonalnie zamontowanych głośników już żadna podróż nie wyda się za długa.

Z DVD i sysytemem profesjonalnie zamontowanych głośników już żadna podróż nie wyda się za długa.

Kilka lat temu w samochodach królowały radia z wbudowanymi odtwarzaczami kaset magnetofonowych. Dzisiaj ich miejsce jest raczej w Muzeum Techniki niż w nowoczesnym aucie. Powszechne stały się odtwarzacze płyt kompaktowych, z czasem do naszych bagażników dostały się zmieniarki. Ewolucja postępowała, producenci prześcigali się w dodawaniu kolejnych funkcji, przerabianiu designu urządzeń i innych tego typu usprawnieniach. Teraz nadeszła nowa fala - koniec wieku przyniósł samochodowe odtwarzacze DVD. Zarówno standard DVD Audio, jak i DVD Video został już wykorzystany w pojazdach czołowych firm. Innym zastosowaniem płyt, którym też po trosze się zajmiemy, są samochodowe systemy nawigacyjne. Zarówno jednak oglądanie filmów, jak i podążanie za wskazówkami komputerowego pilota wymaga zamontowania w samochodzie wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD).

Historia lubi się powtarzać

Historia zaczęła się na początku stycznia 1998 r., gdy na wystawie elektroniki użytkowej w Las Vegas przedstawiono pierwszy samochodowy system obsługujący standard dźwięku dookólnego Dolby Digital 5.1. Sprawcą niespodzianki była doskonale znana ze sprzętu car-audio firma Alpine. Największe zainteresowanie wzbudził wówczas sportowy Lincoln Navigator, w całości wypełniony najnowszym sprzętem tejże firmy. Wygodnych i lubiących doskonale brzmiący dźwięk Amerykanów ilość głośników w samochodzie nie zadziwiła, a potężny subwoofer w bagażniku też mało kogo wprawił w zachwyt. Ale ekrany ciekłokrystaliczne dla przednich i tylnych siedzeń były nowością.

Nawet jak na Stany Zjednoczone, było jeszcze za wcześnie na wprowadzenie samochodowego DVD do powszechnego użytku. Rzecznik prasowy firmy Alpine przyznała, że przedstawiony projekt to tzw. concept-car, czyli swoista pokazówka, mająca zaprezentować możliwości producenta, a nie seryjny model. Gotowy produkt finalny zapowiedziano na połowę 1999 roku, co dla miłośników kina domowego w samochodzie oznaczało półtora roku oczekiwania.

Pierwszy samochodowy odtwarzacz DVD, akceptujący oprócz DVD Video także bardziej zaawansowany DVD Audio, został przedstawiony w styczniu 2000 r. na kolejnej wystawie w Las Vegas. Był to CQ-DVR909, dostępny zresztą w ofercie firmy Panasonic Polska. Pierwszy na świecie model miał (i nadal ma) wbudowany w panel główny głośnik centralny o mocy 5 W. To chyba jedyne miejsce, gdzie kanał centralny może brzmieć prawidłowo, brawa więc dla Panasonica za pomysłowość. Jeżeli ktoś nie może sobie tego wyobrazić, niech obejrzy animację na stronie producenta. O ile jednak widok odchylanego głośniczka nie powoduje omdlenia, to siedmiocalowy ruchomy wyświetlacz robi wrażenie nawet na malkontentach. Co prawda, można go też zamontować między przednimi fotelami, ale to już nie to samo. Oprócz wspomnianego głośniczka centralnego odtwarzacz ma wbudowany wzmacniacz 4 x 45 W i jest sterowany przez odpowiedni bezprzewodowy joystick. Oczywiście, w odtwarzacz są wbudowane dekodery DTS i Dolby Digital oraz dedykowane wyjście subwoofera. Niezależnie od tego może on także odbierać audycje radiowe oraz czytać płyty CD i Video-CD. Nieco ekstrawagancki wydawać się może dwukolorowy wyświetlacz, za dnia w kolorze srebrnometalicznym, w nocy niebieski. To wszystko za 7500 zł, ale przecież bez ekranu nie ma kina. Dlatego nasz portfel odchudzi się o kolejne 5000 zł za model CY-VM1500.