Kino w domu

SBLive! Platinum 5.1 to kolejna wersja karty z serii SBLive! Tym razem jest to propozycja z górnej półki, przeznaczona dla wymagających użytkowników i miłośników kina domowego.

SBLive! Platinum 5.1 to kolejna wersja karty z serii SBLive! Tym razem jest to propozycja z górnej półki, przeznaczona dla wymagających użytkowników i miłośników kina domowego.

Creative Labs, producent, różnicuje poszczególne produkty pod względem dołączonego oprogramowania i dodatkowych akcesoriów. Podobnie jak nieco starsza wersja Platinum, przeznaczona jest dla wymagających użytkowników, którzy od karty dźwiękowej oczekują więcej niż możliwości odtwarzania dźwięku z gier na 4 kolumnach. Tym, co odróżnia wersję Platinum 5.1 od poprzedniczki, jest zainstalowany sprzętowy dekoder Dolby Digital i dołączony pilot zdalnego sterowania.

Zacznijmy jednak od podobieństw. Karta - jak wszystkie modele z serii SBLive! - opracowana została na podstawie układu dźwiękowego z 1997 roku, EMU10K, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu. Do tworzenia dźwięku przestrzennego wykorzystuje popularny standard EAX, który zaakceptowali i stosują w swoich produkcjach praktycznie wszyscy liczący się producenci gier. Daje on przyzwoite możliwości pozycjonowania dźwięku.

Kino w domu
Nowością jest zainstalowany na karcie dekoder Dolby Digital. Dzięki niemu pecet jest w stanie zamienić się w pełnowartościową podstawę kina domowego. Kartę z zestawem głośników można połączyć na dwa sposoby - poprzez cyfrowe złącze SPDIF, bądź poprzez wyjścia analogowe. W pierwszym wypadku potrzebny jest wzmacniacz przystosowany do odbioru sygnału cyfrowego. Nasze testy pokazały, że po poprawnym skonfigurowaniu oprogramowania sterującego (co wymaga nieco czasu) karta faktycznie dekoduje sygnał dźwiękowy i wyprowadza go w postaci rozdzielonej na poszczególne kanały.

Instalacja karty jest dość skomplikowana. Na szczęście dobrze opisane złącza i czytelna instrukcja ułatwiają to zadanie. Problem będą mieli tylko ci użytkownicy, którzy mają zainstalowany np. napęd DVD, nagrywarkę CD-RW i twardy dysk w specjalnej, wysuwanej kieszeni. W standardowej obudowie może wówczas zabraknąć miejsca na dołączany do karty przedni panel. Jedynym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wymiana obudowy na większą.

Dołączony pilot zdalnego sterowania to istotna nowość i duże udogodnienie. Dzięki niemu praktycznie wszystkie niezbędne regulacje można wykonywać bez zbliżania się do komputera. Czujnik podczerwieni zamontowany jest w przednim panelu, dzięki czemu unikniesz konieczności instalowania oddzielnych odbiorników. Ciekawie rozwiązano wyświetlanie komunikatów systemu zdalnego sterowania. Przypominają one do złudzenia komunikaty, jakie wyświetlać mógłby telewizor lub odtwarzacz DVD - zostają nałożone na wyświetlany przez komputer obraz. Działa to również bez problemu wówczas, gdy w trybie pełnoekranowym odtwarzany jest film z DVD.

Dla osób zajmujących się nagrywaniem i montażem muzyki istotnym udogodnieniem będzie przedni panel. Znajduje się na nim komplet wejść i wyjść (m.in. SPDIF, TOSlink, MIDI), przy czym możliwa jest swobodna konwersja sygnałów, czyli np. wprowadzenie ich poprzez złącze SPDIF a wyprowadzenie poprzez optyczne złącze TOSlink.

Nie ulega wątpliwości, że karta dobrze spełnia swoje zadanie, zarówno w zestawie kina domowego, jak i w półprofesjonalnym studiu muzycznym. Kolejnym krokiem powinno być teraz wyposażenie jej w dekoder dźwięku zapisanego w formacie DTS, co dodatkowo zwiększyłoby jej uniwersalność.