Kino w inteligentnym domu

''Inteligentny dom'' powinien być wyposażony w elektroniczne zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem i sprzętem audio-wideo oraz w zabezpieczenia przed pożarem i złodziejami. Prezentujemy instalację kina domowego zrealizowaną w takim właśnie domu.


''Inteligentny dom'' powinien być wyposażony w elektroniczne zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem i sprzętem audio-wideo oraz w zabezpieczenia przed pożarem i złodziejami. Prezentujemy instalację kina domowego zrealizowaną w takim właśnie domu.

Automatyka

Kino w inteligentnym domu

W tej instalacji kina domowego postawiono przede wszystkim na możliwości techniczne systemu.

Decydując się na stworzenie w pełni zautomatyzowanego domu, należy wszystko dobrze przemyśleć na długo przed remontem, ponieważ w trakcie realizacji wszelkie zmiany będą się wiązać z dodatkowymi kosztami, a wielu rzeczy w ogóle nie da się wprowadzić. W tym przypadku sprawa była o tyle prosta, że właściciel domu swój projekt miał już dawno obmyślony i tylko trzeba go było przenieść na karton kreślarski. Instalację domu oparto na elektronicznych systemach firmy EiB, cechujących się łatwością rozbudowy. Ponieważ jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrz miało być oświetlenie, zastosowano do jego sterowania kilka różnych systemów. Najprostszy, typu włącz-wyłącz, steruje zasilaniem lamp. Osobny system zajmuje się kontrolą natężenia światła w pomieszczeniu. Został on zaprogramowany w ten sposób, że wraz z zapadaniem zmierzchu lampy w pomieszczeniach powoli się rozświetlają, utrzymując stały, preferowany przez gospodarza poziom. Każdy punkt świetlny w zależności od pory dnia ma określony poziom jasności, który dodatkowo może się zmienić w wyniku działania czujników ruchu. Przykładowo, gdy w nocy gospodarz udaje się do łazienki, automatycznie rozświetlają się listwy przypodłogowe.

Kino w inteligentnym domu

Szczególnie dużo uwagi poświęcono systemowi Oświetlenia Mieszkania.

Jest także ostrzeganie głosem. Przewidziano bowiem możliwość nagrania kilku komunikatów, które są odtwarzane w określonych sytuacjach. Na przykład gdy szykując się do snu wyłączymy światło, a nie domknęliśmy okien w salonie czy nie zamknęliśmy drzwi - system zwróci nam na to uwagę.

W domu zainstalowano około stu elektronicznych punktów, którymi zawiaduje centralny układ sterujący. Dzięki temu można będzie później uwzględnić pojawiające się nowe potrzeby. Na etapie projektowania nie da się wszystkiego przewidzieć, ale skoro system jest sterowany cyfrowo, można go dowolnie przeprogramowywać. Ważne jest tylko, żeby zawczasu położyć wszystkie potrzebne przewody.

Ekran

Kino w inteligentnym domu

Centrum sterowania systemu EiB.

W instalacji kina domowego postawiono na duży obraz rzucany na ekran z projektora. W tym przypadku wybór padł na projektor DLP Optoma H-77. Urządzenie to oferuje dużą jasność i wysokiej klasy obraz (rozdzielczość przetwornika to 1280 x 720 pikseli). Można więc oglądać np. telewizję nawet przy odsłoniętych żaluzjach. Jedyną wadą projektorów DLP jest występowanie w trakcie seansów tzw. efektu tęczy (chwilowy brak zbieżności barw, wynikający z konstrukcji układów DLP). To zjawisko, niewątpliwie obniżające komfort oglądania filmów, nie jest jednak przez wszystkich użytkowników zauważane. Ekran, zintegrowany z systemem EiB, opuszczany jest elektrycznie za pomocą pilota.

Sprzęt

Kino w inteligentnym domu

Projektor DLP podwieszono pod ukośnym sufitem.

Podstawą kina domowego są urządzenia Pioneera. Przetwarzaniem sygnału akustycznego zajmuje się wzmacniacz wielokanałowy VSA-AX10i. Ten potężny, ważący niemal 30 kg amplituner został wyposażony we wszystkie dostępne w kinie domowym systemy dekodowania dźwięku, a o jakości jego pracy świadczy certyfikat THX Ultra2, przyznawany przez studia Lucasa urządzeniom spełniającym rygorystyczne normy. Pioneer VSA-AX10i jest jednak czymś więcej niż zwykłym wzmacniaczem A/V, ponieważ było to pierwsze urządzenie tego typu wyposażone w system cyfrowych łącz i.Link oraz całościową, automatyczną kalibrację dźwięku. Łącze i.Link umożliwia przesłanie jednym kablem wszystkich sygnałów dźwiękowych w postaci cyfrowej. System kalibracyjny pozwala ustawić poziomy wzmocnienia poszczególnych kanałów, ich opóźnienia oraz skorygować charakterystykę przenoszenia kolumn uwzględniając akustykę pomieszczenia. Operacja kalibracji przeprowadzana jest automatycznie - wystarczy w miejscu, w którym siedzimy, umieścić specjalny mikrofon, a system sam zbierze potrzebne informacje i dostroi optymalnie sprzęt. Partnerem VSA-AX10i jest odtwarzacz DVD Pioneer DV-757A - pierwszy odtwarzacz wieloformatowy (odczytujący także płyty DVD-Audio i SACD) wyposażony w wyjście cyfrowe i.Link.

Głośniki

W instalacji kina domowego kolumny miały nie tylko dobrze brzmieć, ale i interesująco wyglądać. Zdecydowano się na zestaw 5.1 brytyjskiej firmy KEF z serii XQ. Wszystkie kolumny włącznie z subwooferem PSW3500 zostały wykończone naturalną, jasną okleiną w kolorze klonu. Obłe drewniane ścianki skontrastowano ze srebrnym aluminium, wykorzystanego do wykończenia przedniej ścianki. Nie jest to zabieg jedynie estetyczny, bo aluminiowa płyta pełni również rolę wzmocnienia, usztywniającego konstrukcję. W budowie głośników zastosowano firmowy system Uni-Q, który pozwala uzyskać szerokie pole dobrej jakości odsłuchu. Do słuchania DVD-Audio czy SACD potrzeba odpowiednio mocnych rozwiązań sprzętowych o zwiększonym paśmie przenoszenia. Klasyczne kopułki często nie są w stanie temu sprostać. Dlatego KEF opracował specjalne głośniki, nazwane Hypertweeter. Umieszczono je na górze kolumn w niewielkiej obudowie w kształcie kropli.

Kino w inteligentnym domu

Sercem kina domowego są odtwarzacz DVD i amplituner Pioneera.

Kino w inteligentnym domu

Wyróżnikiem kolumn KEF z serii XQ są głośniki wysokotonowe Hypertweeter.

Podsumowanie

Opisana instalacja jest przykładem technicznego podejścia do kina domowego - przedkładania wartości użytkowych i jakościowych nad estetycznymi. Z tych właśnie względów, aby nadążyć za postępem, co jakiś czas do systemu będą najprawdopodobniej dodawane nowe elementy, a niektóre zostaną zmienione. Już teraz właściciel zdecydował się na odbiornik telewizji satelitarnej oraz skaler obrazu. W planach jest także zamiana odtwarzacza DVD na nowszy model Pioneera - DV-868i. PROJEKT I WYKONANIE: AUDIO CENTER oraz IRA (Inteligentne Rozwiązania Automatyki)

Założenia

Przy wprowadzaniu rozwiązań "inteligentnego domu" najważniejsze jest zgodne współdziałanie projektanta i właściciela mieszkania. Jest to konieczne, ponieważ każda taka instalacja jest unikalna i "szyta na miarę" . W tym przypadku połączone zostały dwie rzeczy - chęć ułatwienia sobie życia oraz intelektualna przygoda, jaką jest stworzenie tego typu domu. Zamawiający jest z wykształcenia elektronikiem i pracował na krakowskiej AGH, gdzie zajmował się m.in. automatyką. Do niedawna sprawy zawodowe i osobiste w tego typu przypadkach stanowiły najczęściej dwa odrębne światy - systemy używane na uczelniach to najczęściej drogie prototypy, które trudno przenieść do zastosowań przemysłowych, nie mówiąc już o własnym domu. Jednak sytuacja i w tej dziedzinie życia zmienia się bardzo szybko. Powszechność stosowania coraz tańszych urządzeń elektronicznych spowodowała,że profesjonalne systemy automatyki stały się dostępne dla indywidualnych użytkowników. Pojawiły się także firmy, które zajmują się tworzeniem takich instalacji, a "inteligentny dom" przestał być tylko teorią...

Pełna automatyka

Ważnym elementem domu są układy związane z ogrzewaniem i nawilżaniem pomieszczenia oraz system sterowania żaluzjami i oknami. Zadaniem systemu jest utrzymać określoną temperaturę i wilgotność w zależności od tego, czy ktoś przebywa w domu, czy stoi on pusty - wyjeżdżając zimą nie potrzebujemy przecież tak ogrzewać mieszkania, jak w czasie, gdy w nim przebywamy. Można tak zaprogramować system, aby od danej godziny określonego dnia zaczął przygotowywać mieszkanie na nasz powrót albo zrobić to przez Internet. System jest bowiem podłączony do sieci, dzięki czemu można sprawdzić z dowolnego miejsca na Ziemi co się w nim dzieje (w każdym pomieszczeniu, w czujce alarmu znajduje się kamera). Żaluzje i okna są sterowane silniczkami, dzięki czemu można utrzymać w pomieszczeniu optymalną temperaturę, unikając np. silnego nasłonecznienia lub wietrząc je co jakiś czas. Jeśli w trakcie wietrzenia zacznie padać deszcz (mieszkanie posiada część okien dachowych), czujniki to zasygnalizują i okna zostaną zamknięte. Całość jest zintegrowana z systemem alarmowym.

Przewody

Wszystkie przewody w kinie domowym - XLO Pro-600 do tylnych kolumn i XLO Ultra 6 do przednich i centralnej - zostały umieszczone w ścianach. Przygotowany system przyłączy głośnikowych, wykorzystujący zaciski głośnikowe WBT, umieszczono na takich samych panelach, jak wyłączniki światła. Umieszczone dyskretnie na ścianie za kolumnami, choć są koniecznym elementem systemu, stały się kolejnym wzorniczym szczegółem.

Zastosowany sprzęt:

Amplituner Pioneer VSA-AX10i ok. 21 000 zł

Odtwarzacz Pioneer DV-757A ok. 5700 zł

Kolumny

główne - KEF XQ five,

centralna - KEF XQ two c,

efektowe - KEF XQ one

subwoofer - KEF PSW 3500 ok. 18 800 zł

Projektor Optoma H-77 ok. 27 500 zł

Ekran elektryczny Projekta ok. 4000 zł

Razem: ok. 77 000 zł

Sterowanie i automatyka EiB ok. 90 000 zł