Kino w komputerze

Duże monitory, szybkie komputery stacjonarne i wydajne laptopy zachęcają do oglądania filmów na ekranie peceta. Potrzebne jest jeszcze odpowiednie oprogramowanie. Przetestowaliśmy najpopularniejsze odtwarzacze plików wideo.


24 calowe monitory poniżej 1000 złotych i odtwarzacze Blu-ray w przystępnych cenach i szybkie, tanie procesory czynią z komputera doskonałe centrum kina domowego. Film można oglądać ze znajomymi bądź uruchomić go jedynie dla siebie w przerwie między wykonywanymi zajęciami.

Używanie komputerowego ekranu nie męczy już tak, jak dawniej. Wprawdzie kino z peceta nie oferuje takiej jakości, jak rozwiązania stacjonarne ale daje za to większe możliwości sterownia i wpływania na oglądany materiał. Programowe filtry, equalizery, możliwość wyboru różnych wersji napisów tekstowych to domena komputerowych aplikacji do odtwarzania filmów. Dobre narzędzie nie będzie miało problemów z najnowszymi formatami wideo, pobierze automatycznie z sieci odpowiednie napisy, a nawet doda do nich głos lektora.

Oferta programowych odtwarzaczy wideo może jednak przytłoczyć przeciętnego użytkownika. Wśród wielu pozycji trudno znaleźć coś odpowiedniego. Niektóre są rzadko aktualizowane, a część to jedynie nakładki na inne programy. Prawdziwą przyjemność z oglądania zapewnią tylko najlepsze narzędzia. Uchronią one również przed takim kłopotami, jak brak kodeków czy plików z napisami.

Przetestowaliśmy najpopularniejsze i wskazaliśmy najlepsze. Wybraliśmy aplikacje, które cieszą się uznaniem wśród polskich użytkowników. Wszystkie musiały działać w systemie operacyjnym Windows i być regularnie aktualizowane. W założeniu powinny obsługiwać standard DivX.

Nie testowaliśmy programów dedykowanych jedynie odtwarzaniu formatu DVD. Jedyny wyjątek, ze względu na popularność i bardzo dobrą obsługę plików HD uczyniliśmy dla komercyjnego Power DVD. Służy on w naszym teście również do porównania możliwości odtwarzaczy płatnych i darmowych.

Media Player Classic Home Cinema

Media Player Classic to najszybszy i najbardziej uniwersalny program w naszym teście.. Ma bardzo małe wymagania sprzętowe i działa sprawnie nawet na starszych komputerach. Obsługuje ponad 50 formatów plików wideo, w tym takie jak AVI, RMVB, MKV czy MOV.

Kino w komputerze

Prosty i przejrzysty interfejs programu Media Player Classic Home Cinema

Radzi sobie zarówno ze standardowymi plikami DivX, jak i klipami HD. Rozpoznaje 10 formatów napisów, w tym wszystkie najpopularniejsze typu SRT, SUB czy TXT. Jedyny problem sprawia domyślny renderer wbudowany w odtwarzacz. Aby wyświetlić napisy w plikach MKV oraz M2TS należy wprowadzić zmiany w domyślnej konfiguracji programu.

Media Player Classic oferuje dużą liczbę dodatkowych funkcji. Użytkownik ma do dyspozycji filtry wideo, może zmieniać ustawienia wyświetlania czy kontrolować odtwarzanie DVD z poziomu aplikacji. Na szczególną uwagę zasługują moduły automatycznego ładowania plików z napisami z dysku lub z Internetu. Media Player Classic jest dostępny po polsku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: