Kino w układzie

Już wkrótce będziesz mógł zamienić swój pecet w cyfrowid wysokiej klasy. Wszystko za sprawą nowego układu ATI z wbudowanymi funkcjami wideo.

Dotychczas kanadyjski potentat procesorów graficznych oferował karty i układy z rodziny All-in-Wonder, zapewniającej, oprócz świetnej grafiki, odbiór i rejestrowanie programów TV oraz przechwytywanie innego analogowego sygnału wideo. Jednak jakością obrazu te kombajny nie dorównywały urządzeniom stacjonarnym, podobnie jak mało które karty graficzne i odtwarzacze programowe mogą konkurować ze średniej klasy czytnikami DVD.

Dlatego ATI skorzystała z owoców prac swego działu cyfrowej telewizji, w którym powstały układy Theater, stosowane w elektronice użytkowej wysokiej klasy. Po modyfikacjach projektowych udało się otrzymać procesor graficzny Theater 550 Pro, oferujący funkcje odbioru TV i rejestracji materiałów wideo o jakości spotykanej dotąd w urządzeniach z górnej półki.

Theater 550 Pro to wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie, w którym znalazł się 12-bitowy dekoder wideo z filtrami grzebieniowymi, w tym trójwymiarowym (służą do rozdzielenia sygnału luminancji od chrominancji na podstawie analizy kolejnych ramek obrazu), sprzętowy koder audio i wideo MPEG-2 z zaawansowaną redukcją szumów, a także cyfrowy, 12-bitowy demodulator częstotliwości, podwyższający jakość obrazu i eliminujący konieczność stosowania tunera. Jednym słowem - cacko, dzięki któremu zapomnisz wreszcie o magnetowidzie, a dodatkowo będziesz mógł słuchać radia.

Układ dostępny będzie w postaci kart PCI-Express i PCI, jak również modułów AXIOM do notebooków (Theater 550 Pro jest bardzo mały, energooszczędny i nie wymaga radiatorów ani tym bardziej wentylatorów). Produkty wykorzystujące ten kinowy procesor zapowiedziały już takie firmy, jak Gigabyte, MSI czy Sapphire (karty) oraz Acer, Compal czy Quanta (najwięksi wytwórcy laptopów).


Zobacz również