Kino w złotej ramie

Prezentujemy instalację, w której stylistyce pomieszczenia podporządkowano i wybór elementów systemu kina domowego, i sposób ich rozmieszczenia. W tym przypadku najważniejsze było to, by w bogatym, tradycyjnym wystroju salonu starannie ukryć wszystko to, co może kojarzyć się z techniką...


Prezentujemy instalację, w której stylistyce pomieszczenia podporządkowano i wybór elementów systemu kina domowego, i sposób ich rozmieszczenia. W tym przypadku najważniejsze było to, by w bogatym, tradycyjnym wystroju salonu starannie ukryć wszystko to, co może kojarzyć się z techniką...

1 Ekran

Podstawowe wymaganie domowników było bardzo konkretne: centralnym elementem salonu ma być kominek. I to na niego należy kierować wzrok, jeśli chce się oglądać filmy lub programy telewizyjne. Co więcej, obraz ma być duży, ale kominek nie może być oszpecony elektronicznym sprzętem. Tym bardziej że nie jest atrapą, lecz sprawnym paleniskiem. Jedynym możliwym rozwiązaniem, choć niełatwym do zrealizowania i nie końca dobrym, wydawało się wykorzystanie jego powierzchni jako ekranu dla projektora. Jednak ku zaskoczeniu instalatorów gospodarze mieli już gotowe inne rozwiązanie tego problemu. Zażyczyli sobie, aby nad kominkiem zawiesić płaski ekran oprawiony w ciężkie, złocone ramy, który niewłączony będzie udawał obraz. W sprawie gustów nie ma dyskusji. Pozostało tylko wybrać odpowiedni model wyświetlacza. Zdecydowano się na 43-calowy panoramiczny ekran plazmowy Pioneer PDP 435 wyposażony w oddzielny moduł tunera telewizyjnego z panelem gniazd. Ekran o rozdzielczości 1280 x 768 pikseli zapewnia wysoką jakość wyświetlanego obrazu, a w przyszłości umożliwi oglądanie HDTV. Jasność 1100 cd/m2 i kontrast na poziomie 1200:1 powodują, że bez problemu można oglądać telewizję czy film nawet w bardzo słoneczny dzień. Ekran oprawiony w wykonaną na miarę złoconą ramę zawieszono na specjalnym uchwycie nad kominkiem i połączono ukrytym pod tynkiem przewodem z oddzielnym modułem ze złączami. Umożliwił on łatwe podłączenie do ekranu innych źródeł sygnału wideo.

Kino w złotej ramie

Kino domowe w stylu eklektycznym - połączenie nowoczesnych technologii i tradycyjnego wystroju wnętrza.

Kino w złotej ramie

Plazmowy telewizor ukryto w specjalnej złotej ramie.

2 Sprzęt

Podstawowym źródłem obrazu i dźwięku w tej instalacji jest dość niezwykłe combo LifeStyle 38 firmy Bose, popularnego na amerykańskim rynku producenta kolumn i systemów kina domowego. Jednostka centralna urządzenia zawiera odtwarzacz DVD/CD, tuner AM/FM, kalibrator dostosowujący brzmienie zestawu do otoczenia oraz system przechowywania i organizacji nagrań muzycznych uMusic. Wyposażona jest w twardy dysk, na którym można zapisać 200 godz. muzyki z płyt CD. Specjalne oprogramowanie (baza informacji o płytach) dołącza do każdego utworu szczegółowy opis. Tworząc listę najczęściej słuchanych utworów, urządzenie potrafi zapamiętywać preferencje muzyczne słuchacza. Combo wyposażono także w układ dekodowania VideoStage 5 umożliwiający przekształcający do formatu 5.1 praktycznie dowolnego źródła dźwięku, np. z nagrań w systemie VHS. Na umieszczonych obok kominka półkach ustawiono jednostkę Bose, do której podłączono moduł telewizora plazmowego PDP-435PE, magnetowid Panasonic NV-HS120 oraz inne urządzenia posiadane wcześniej przez klienta: odtwarzacz ze zmieniarką płyt CD Pioneera i tuner telewizji satelitarnej. Aby uniknąć kłopotów wynikających z konieczności posługiwania się wieloma sterownikami, całość sprzętu obsługiwana jest za pomocą uniwersalnego pilota Philips Pronto-Pro.

Kino w złotej ramie

Całością steruje się jednym pilotem.

Kino w złotej ramie

Sprzęt ustawiono obok kominka.

3 Głośniki

Kino w złotej ramie

Niepozorne kolumny BOSE.

Ze względu na projekt wnętrza zdecydowano się na zastosowanie małych, nierzucających się w oczy kolumn oferujących jednak odpowiednio dużą moc. Wykorzystano zestaw 5 podwójnych głośników kostkowych Direct/Reflecting będących elementami combo Bose LifeStyle 38. Kolumienki o wysokości zaledwie ok. 15 cm są w stanie wygenerować mocny dźwięk porównywalny do poziomu konstrukcji o znacznie większych gabarytach. Zastosowane w nich rozwarte kostkowe głośniki pozwalają, dzięki efektowi odbicia dźwięku od ścian i innych elementów pomieszczenia, uzyskać spójną scenę dźwiękową. Umocowane na ścianach Direct/Reflecting podłączono do systemu ukrytymi pod tynkiem kablami. W rogu salonu ustawiono aktywny subwoofer Acoustimass. Niskotonowa kolumna jest konstrukcją bass-reflex i generuje mocny bas dobrze uzupełniający pasmo pozostałych kolumn. Zestrojenie pracy zestawu kolumn ułatwia system automatycznej kalibracji dźwięku Adaptiq, w który wyposażone jest combo Bose.

Podsumowanie

Opisana instalacja jest przykładem dobrego wkomponowania, wręcz ukrycia, elementów kina domowego zgodnie z zaprojektowaną stylistyką wystroju pomieszczenia. Z rozmysłem dobrany sprzęt zapewnia dobre warunki i do słuchania muzyki, i do oglądania zarówno programów telewizyjnych, jak i filmów DVD, choć naszym zdaniem estetyka instalacji jest mocno dyskusyjna... Opisaną instalację wykonała firma AudioColor (http://www.audiocolor.pl )

Założenia

Domownicy mieli przygotowany projekt wystroju i stylizacji pomieszczenia. W tej wizji rola sprzętu audio-wideo została podporządkowana założeniom estetycznym, co nie oznaczało wcale marginalizacji jego funkcjonalności. W dużym salonie, w którym dominuje kominek, zaplanowano powstanie domowego centrum rozrywki. Miejsca, gdzie siedząc w wygodnych kanapach można komfortowo oglądać telewizję i filmy z DVD lub z kaset wideo, a także słuchać muzyki. Pod jednym wszak warunkiem - sprzęt na tle zaprojektowanych elementów wystroju salonu ma być niewidoczny.

Instalatorzy mieli o tyle ułatwione zadanie, że dom był w stanie surowym i można było bez problemu umieścić kable pod tynkami, a na ścianach przymocować głośniki czy zawiesić telewizor. Ponadto oczekiwania użytkowników na temat sprzętu i jego lokalizacji były dość precyzyjnie określone.

Założenia cd.Domownicy potrzebowali dużego, płaskiego telewizora wiszącego nad kominkiem i dobrze grającego sprzętu emitującego przestrzenny dźwięk, który wypełniałby 40 m2 pomieszczenie. Ważna była też możliwość korzystnia ze sprzętu dotychczas przez nich używanego. 43-calowy telewizor plazmowy i combo Bose LifeStyle 38 pozwoliły zrealizować te oczekiwania. Małe kolumienki zawieszono na ścianach, a sprzęt audio-wideo umieszczono na półce obok kominka, nad którym, w specjalnej obstalowanej na miarę złotej ramie, zawieszono płaski ekran. Wszystkie połączenia starannie ukryto. Po zakończeniu instalacji dekoratorzy wnętrz przystąpili do realizacji zaprojektowanej stylizacji pomieszczenia.

Pośród drapowanych zasłon, obrazów i bibelotów elementy systemu kina domowego stały się niemal niedostrzegalne.

Zastosowany sprzęt:

Ekran plazmowy Pioneer PDP-435 ok. 16 2000 zł

Tuner TV Pioneer Tuner PDP-435PE ok. 4400 zł

Zestaw ComboBose LifeStylel 38 ok. 23 000 zł

Uchwyt ścienny UB-20 ok. 500 zł

Magnetowid Panasonic NV-HS120 ok. 1300 zł

Pilot uniwersalny Philips Pronto-Pro ok. 5000 zł

Okablowanie Przewody Ixos ok. 2000 zł

Razem: ok. 52 400 zł