Kino z minipłyty

EPIA 2 to miniaturowa płyta główna wyposażona w zintegrowany procesor, układ graficzny i inne dodatki.

EPIA 2 to miniaturowa płyta główna wyposażona w zintegrowany procesor, układ graficzny i inne dodatki.

Oto urządzenie, które jest spełnieniem marzeń niejednego kinomana pecetowca. Miniaturowe wymiary formatu Mini ITX (17 x 17 cm) pozwalają na wmontowanie płyty w bardzo małe obudowy, które już pojawiły się na polskim rynku. Co więcej, komputer będzie działał bezgłośnie. Obudowy mają zewnętrzne zasilacze pozbawione wentylatorów. Podłącza się je tak jak zasilacze do notebooków czy innych urządzeń elektronicznych. Procesory instalowane na tej płycie mogą pracować z częstotliwością powyżej 677 MHz. Procesor VIA C3 667 MHz nie wymaga chłodzenia wentylatorem - wystarczy zwykły radiator. Procesory o wyższych częstotliwościach, np. 800 MHz, mogą, choć przy dobrym radiatorze nie muszą, wymagać dodatkowego wentylatora.

Idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby zbudować samodzielnie odtwarzacz filmów DVD i DivX. Bezgłośna praca to kolejna niezaprzeczalna zaleta.

Układ sterujący funkcjami multimedialnymi ma wbudowany kodek audio udostępniający dźwięk 6-kanałowy na trzech wyjściach analogowych. Na płycie zintegrowano kontroler sieci LAN, co pozwala np. na przegrywanie filmów z innego komputera. Dwa wyjścia telewizyjne - kompozytowe i S-Video - pozwalają na uzyskanie na ekranie telewizora obrazu dobrej jakości.

Zaawansowany procesor graficzny umożliwia dokonywanie przez użytkownika zmian takich parametrów obrazu, jak jasność, kontrast czy odcień. Układ ten jest równocześnie sprzętowym akceleratorem obsługującym funkcje niezbędne do płynnego odtwarzania filmów z DVD, a także DivX-ów, czyli plików zakodowanych w MPEG-4. Cena płyty, ustalona na 600 zł, jest bardzo atrakcyjna, zważywszy że aby zbudować na jej podstawie pełnowartościowego peceta, należy dodać jedynie moduł pamięci i dysk twardy.

Informacje

Typ płyta główna

Cena 600 zł

Dystrybutor Inter-ES,http://www.inter-es.pl

Wymiary 17 x 17 cm

Funkcje sprzętowa obsługa niektórych funkcji MPEG-2 i MPEG-4, 6-kanałowy kontroler audio

Złącza kompozyt, S-Video, 6-kanałowe wyjście audio, złącze sieci LAN, monitorowe VGA, USB 2.0