Kinomaniak odrodził się właśnie w postaci Kinomana? Nie!

W wielu Waszych komentarzach czytamy, że zamknięty niedawno Kinomaniak to teraz Kinoman, tylko pod nową nazwą. Cóż...nie.

Oferujący filmy online popularny serwis Kinomaniak został niedawno zamknięty. W wielu Waszych komentarzach pojawiły się natychmiast sugestie, że narodził się już jego następca w postaci serwisu Kinoman.tv, czemu zaprzeczyłem. Niektórzy z Was wytknęli mi "nieznajomość tematu", więc postanowiłem dokładniej się mu przyjrzeć.

Kinoman.tv kontra Kinomaniak.tv

Serwis Kinomaniak.tv działa w Polsce od dłuższego czasu. Jego pierwszy wpis na Facebooku datowany jest na 10 lutego 2012 roku. Rok temu serwis przestał na kilka tygodni działać. Wówczas administratorzy tłumaczyli, że mieli problemy z firmą hostingową OVH, lecz koniec końców dowiedzieliśmy się, iż chodziło o odcięcie dostępu do plików w wyniku decyzji polskiego sądu.

Zobacz również:

  • Lista najlepszych filmów i seriali Amazon Prime Video

Po wprowadzeniu pewnych zmian serwis powrócił. Wkrótce wyrosła mu jednak konkurencja w postaci bliźniaczo podobnego, lecz znacznie słabszego serwisu Kinoman.tv. Oznacza to więc, że doniesienia o pojawieniu się następcy zamkniętego właśnie Kinomaniaka w postaci Kinomana są nieprawdziwe, ponieważ ten drugi działa na rynku od około roku.

Sądzę, że Kinoman powstał po prostu jako podróbka Kinomaniaka.

Ustalenie właścicieli to skomplikowana sprawa

Przejdźmy teraz do właścicieli tych dwóch serwisów. W przypadku Kinomaniaka w "Polityce Prywatności" mogliśmy przeczytać, że jego "wyłącznym właścicielem" jest spółki BlueWater Corp. z siedzibą w PO Box 799, Dickenson's Bay, St. Albert's, Antigua West Indies. W przypadku Kinomana jest nim...serwis alekino.tv. Do kogo jednak należy ten ostatni? Niestety na jego stronie nic na ten temat nie znalazłem.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka: fanpage serwisu alekino.tv został założony 2013-04-19, natomiast kinoman.tv 2012-12-26.

Jak widzicie, kwestie własności są mocno zagmatwane. Może więc jednak nad wszystkimi tymi serwisami czuwa ta sama grupa osób? Jak sądzicie?