KitKat rządzi na urządzeniach z Androiderm, Lollipop praktycznie nie istnieje

Według świeżych danych Google, najnowsza wersja systemu operacyjnego Android jest praktycznie niezauważalna. Dominuje za to KitKat, będący na prawie 40% urządzeń.

Lollipop aktualnie posiada mniej niż... 0,1%, co na trzy miesiące od daty premiery jest wynikiem wręcz fatalnym. W zaprezentowanym poniżej zestawieniu uwzględniono wersje "Andka" od 2.2 wzwyż. Równie popularny jak KitKat jest Jelly Bean w wersjach 4.1, 4.2 oraz 4.3, które zbiorczo mają 46% udziałów wśród urządzeń z Androidem. Jak na razie nawet poczciwe Froyo stoi wyżej od Lollipopa, mając obecność na 0,4%. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie identyfikacji systemu operacyjnego podczas wizyty w Google Play Store, a wyniki dotyczą 5 stycznia 2015 roku.

W porównaniu do grudnia 2014 KitKat awansował o ponad 5% - wówczas miało go 33,9% urządzeń. Jelly Bean zanotował niewielki spadek. Niski wynik Lollipopa bierze się z jego niedostępności na większości używanych na rynku urządzeń. Złośliwi twierdzą, że zanim zostanie on na nie udostępniony, system może doczekać się już kolejnej wersji. Z innych ciekawych statystyk wynika, że większość osób używających Androida posiada urządzenia z ekranem hdpi - 37,5%, zaś najmniej - małych ldpi 4,8%. Urządzenia xxhdpi posiada natomiast 16,3%.