Klasa światowa w finansach: wybór narzędzia na drugim planie

Według Hackett Group wybór systemu ERP nie ma znaczenia dla osiągnięcia światowej klasy wydajności w firmowych finansach.

Z raportu opublikowanego przez Hackett Group wynika, że 96% firm, które wdrożyły u siebie czołowe pakiety ERP na rynku, wcale nie osiąga "klasy światowej" w wydajności działu finansowego. Studium dowodzi także, że firmy poprawiają wydajność i tną koszty, kiedy ERP jest powiązane z procesami poprawy i wykorzystaniem najlepszych praktyk.

Różnice bez znaczenia

Analiza Hackett Group opiera się na badaniu najlepszych praktyk w gronie 2,4 tys. firm – swoich klientów. 93% firm jest notowanych w Dow Jones Industrials. Otrzymanie oceny "klasa światowa" jest uwarunkowane umieszczeniem firmy w najwyższym kwartylu bazy Hackett Group pod względem wydajności (koszt i produktywność) oraz efektywności (jakość i wartości) w danym obszarze oceny.

Badanie objęło firmy, które wdrożyły jeden z sześciu czołowych pakietów ERP: SAP, PeopleSoft, Oracle, Baan, JD Edwards lub Lawson. Jak się okazuje, samo wdrożenie technologii nie jest wcale gwarancją osiągnięcia klasy światowej. Badanie Hackett dowodzi, że brak bezpośredniej korelacji pomiędzy wyborem pakietu a zdolnością firmy do osiągnięcia klasy światowej w finansach. Dotyczy to w szczególności trzech czołowych dostawców: SAP, PeopleSoft i Oracle. Tych trzech pakietów używa łącznie 80% działów finansowych firm w bazie Hackett i zarazem 92% firm, które osiągają klasę światową. Jednocześnie aż 96% firm, które wcale nie osiągają klasy światowej w finansach – także ma wdrożony jeden z tych pakietów.

Intgracja i dobre praktyki – mają znaczeni

Jeśli poprawa wydajności finansów jest celem podstawowym wdrożenia ERP, nie powinny martwić drobne różnice pomiędzy głównymi cechami "finansowymi" czołowych pakietów. Zamiast tego firmy powinny wybrać pakiet, a następnie szybko skoncentrować się na procesach poprawy i wykorzystaniu najlepszych praktyka by zapewnić znaczący ROI.

"Wiele firm oszukuje się, że pakiet ERP rozwiąże problemy, automatycznie pomoże obciąć koszty i poprawić wydajność. To zrozumiałe, płacą przecież grube miliony na wdrożenie tego oprogramowania. Ale prawda jest taka, że w kwestii finansów wybór systemu ERP nie ma znaczenia" – mówią analitycy Hackett Group. "Są faktycznie obszary, gdzie pakiety ERP różnią się znacząco. Ale jeśli firmy skoncentrowane są na osiąganiu klasy światowej w finansach muszą poprawić swoje procesy a nie tylko zmienić narzędzia" – stwierdza raport.

Hackett podkreśla m.in. znaczenie aktywnego dostrajania w ramach wdrożenia ERP do wsparcia najlepszych praktyk w finansach. Niektóre z tych najlepszych praktyk to centralizacja procesów płatności i redukcja zadań o małej wartości.

Wreszcie, Hackett rekomenduje aby firmy koncentrowały się na tworzeniu środowiska, które ułatwia integrację rosnącej liczby aplikacji, jako że pojemność szybko staje się kryterium wygrywającym.