Klatka po klatce

Internetowe kamery wideo stają się one coraz bardziej popularnym uzupełnieniem konfiguracji multimedialnego peceta. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się zarówno ceną, jak i parametrami. Testowany zestaw firmy Winnov to pod każdym względem produkt z górnej półki.

Spis treści

Internetowe kamery wideo stają się one coraz bardziej popularnym uzupełnieniem konfiguracji multimedialnego peceta. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się zarówno ceną, jak i parametrami. Testowany zestaw firmy Winnov to pod każdym względem produkt z górnej półki.

Klatka po klatce
W skład Videum Conference wchodzą kamera wideo, zasilacz, słuchawki z mikrofonem oraz specjalna karta PCI Videum AV. Do niej podłączamy kamerę (lub też inne źródło sygnału wideo) oraz głośniki i mikrofon. Videum AV spełnia funkcję tzw. frame-grabera oraz pełnowartościowej karty dźwiękowej full-duplex, co dodatkowo podnosi użyteczność zestawu. Na ăśledziu" karty natrafimy na 6 gniazd - 3 z nich przeznaczone są do obsługi sygnałów audio (2 wejścia, 1 wyjście) pozostałe 3 to złącza wideo. Podczas testów korzystaliśmy ze standardowego gniazda composite-video, ale istnieje wersja urządzenia ze specjalnym złącze m MXC, dzięki któremu można wyeliminować konieczność stosowania dodatkowego zasilacza kamery. Odpowiedni kabel MXC przenosi z kamery zarówno sygnał wideo, jak i audio (kamera ma wbudowany mikrofon), a także zapewnia jej zasilanie. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne, jeśli chce się uniknąć plątaniny kabli na biurku.

Producent wyposażył Videum AV także w złącze S-Video do podłączenia alternatywnych źródeł obrazu (np. magnetowid Super-VHS lub kamera systemu Hi-8). Ponieważ jest to również "zwykła" karta dźwiękowa, nie zapomniano o złączu umożliwiającym podłączenie wewnętrznego napędu CD-ROM.

Instalacja

Od chwili wyjęcia wszystkich elementów z pudełka do rozpoczęcia pracy z urządzeniem upływa zaledwie kilka minut. Kartę wideo trzeba umieścić w wolnym gnieździe PCI komputera i podłączyć do niej kamerę. Dołączona do kompletu instrukcja obsługi zapewnia, że instalacja zestawu jest bardzo prosta, co potwierdza się w stu procentach. Tuż po włączeniu komputera nowe urządzenie jest natychmiast prawidłowo rozpoznawane, a jego dalsza instalacja przebiega równie szybko i bezproblemowo. W pakiecie oprogramowania znajdują się sterowniki do Windows 95/98/2000, NT 4.0 a nawet zapomnianego już Win 3.11. Na firmowej stronie producenta znajdują się także informacje, jak uruchomić urządzenie w systemie Linux. Na płycie CD umieszczono także pakiet oprogramowania do przechwytywania i obróbki plików wideo, narzędzia do "nadzorowania" pracy kamery, a także inne aplikacje (NetMeeting czy Real Player G2).

Głównym programem pakietu jest Videum Capture. Za jego pomocą możemy wyświetlać obraz z kamery, zgrywać "filmy" na twardy dysk komputera, jak też regulować parametry zarówno obrazu jak i dźwięku. Opcje dostępne w Panelu sterowania tej aplikacji umożliwiają ustawienie rozdzielczości wyświetlanego obrazu (od 80 x 60 aż do 704 x 576 pikseli), domyślnej metody kompresji nagrywanego materiału oraz parametrów takich jak jasność, kontrast czy nasycenie. Oddzielnie określamy jakość ścieżki audio (nagrywanie dźwięku można również wyłączyć) oraz rozdzielczość plików graficznych przy "robieniu zdjęć" (zapisywaniu pojedynczych klatek obrazu).

Oprogramowanie udostępnia narzędzia poprawiające efektywność zapisywania dużych plików multimedialnych. Można, jeszcze przed nagraniem materiału, nadać nazwę wynikowemu plikowi, określić z góry jego objętość i za pomocą funkcji ALOCATE - polecić komputerowi zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na twardym dysku.

Klatka po klatce

Praca

Jakość uzyskiwanego z kamery obrazu jest dobra. Obraz jest stabilny i wystarczająco ostry, szczególnie przy wyświetlaniu 25-30 klatek na sekundę, gdy nie występują już opóźnienia charakterystyczne dla mniejszych wartości odświeżania. Nawet w rozdzielczości 80 x 60 pikseli, w której obraz przedstawiany jest tylko w małym okienku, jest on i tak wystarczająco czytelny. Do przesyłania wideolistów producent zaleca format zapisu ASF. Cechuje się znacznym obniżeniem jakości obrazu, jednak skutecznie zmniejsza także objętość wynikowych plików, które dzięki temu szybciej "wędrują" przez Internet.

Podczas nagrywania wideopliki są domyślnie zapisywane w formacie AVI, można jednak użyć jednej z wielu dostępnych metod kompresji. Te najbardziej wydajne (np. WNV1) pozwalają na odtwarzanie zapisanego materiału jedynie na tym samym komputerze, gdyż niezbędny będzie odpowiedni tzw. video-codec, wgrany do systemu operacyjnego podczas instalowania oprogramowania kamery.

Do zestawiania tego typu połączeń zalecane jest szybkie łącze sieciowe np. linia ISDN. Testy przeprowadzono z wykorzystaniem programu NetMeeting i redakcyjnej sieci LAN, łącząc się zarówno z użytkownikami lokalnymi, jak i z jedną osobą korzystającą z połączenia modemowego. W przypadku przesyłania danych w czasie rzeczywistym przez Internet zachowanie parametrów obrazu na poziomie 25 klatek/s i rozdzielczości rzędu 640 x 480 pikseli jest nierealne. Przy niższych rozdzielczościach uzyskaliśmy już całkiem dobre rezultaty. Najlepszą metodą jest zestawienie bezpośredniego połączenia między abonentami korzystającymi z linii ISDN, pomijając zapchane łącza internetowe.

Videum Conference Pro

Rodzaj: zestaw wideokonferencyjny

Producent: Winnov, Niemcy, www.winnov.de

Informacje: PPHU ASTERIX - The ISDN Company, 90-102 Łódź, ul. Piotrkowska 76, tel. (042) 6305145, faks (042) 6305353, e-mail: [email protected],http://www.asterix.pl

Cena: Videum Conference Pro (zestaw) - około 2102 zł

Zalecana karta: ISDN FRITZ! PCI - 577 zł