Klatka po klatce

Animator DV to program do animacji poklatkowej, obsługujący jedno źródło wideo, na przykład kamkorder lub zwykłą kamerę internetową. Można go wykorzystać do zdalnego sterowania kamerą, w tym do wykonywania zdjęć w długich odstępach czasowych. Na płycie zamieszczamy w pełni funkcjonalna wersję, do zastosowań niekomercyjnych.


Animator DV to program do animacji poklatkowej, obsługujący jedno źródło wideo, na przykład kamkorder lub zwykłą kamerę internetową. Można go wykorzystać do zdalnego sterowania kamerą, w tym do wykonywania zdjęć w długich odstępach czasowych. Na płycie zamieszczamy w pełni funkcjonalna wersję, do zastosowań niekomercyjnych.

Tradycyjną animację poklatkową w środowisku animatorów uznaje się za sztukę trudną: mozolne fotografowanie scen klatka po klatce, precyzyjne przesuwanie kukieł i scenografii, a do tego sporo problemów z fotografowaniem i obrabianiem materiału filmowego. Te ostatnie kłopoty mają również fotografujący wszelkiego typu procesy, na przykład wzrost roślin. W obu wypadkach z pomocą przychodzi program AnimatorDV.

Animacja poklatkowa wymaga precyzyjnego ustawiania modeli, które animator cierpliwie fotografuje w kolejnych pozach. Tak powstały filmy z misiem Colargolem czy Uszatkiem, ale i niedawny przebój Uciekające kurczaki. Dzięki cyfrowemu wideo i takiemu oprogramowaniu, jak AnimatorDV, każdy posiadacz kamery i statywu może spróbować sił w animacji poklatkowej.

Kontrola nad studiem

Klatka po klatce

Wygodnie i bez bałaganu na ekranie: wszystkie okna ustawień parametrów obrazu oraz dźwięku są nie tylko widoczne, ale i dostępne w trybie do edycji.

Zadaniem programu jest ułatwienie fotografowania kadrów, dopasowywania kolejnych ustawień modeli i łączenia gotowych klatek w film. W najtańszej wersji, przeznaczonej do celów edukacyjnych i użytku osobistego, program pozwala na kontrolowanie jednego źródła wideo. Wersje zaawansowane mogą obsługiwać do czterech źródeł sygnału wideo oraz do czterech cyfrowych aparatów fotograficznych. Program współpracuje z urządzeniami profesjonalnymi (Betacam SP/SDI) i zwykłymi kamkorderami DV. Źródłem obrazu mogą być także urządzenia pracujące w standardzie TWAIN, zwłaszcza skanery oraz kamery internetowe. Operator ma podgląd obrazu z każdego źródła, przy czym w wypadku kamer jest to podgląd w czasie rzeczywistym z możliwością miksowania z już zapisanymi obrazami. Ponieważ AnimatorDV staje się w tej sytuacji sercem instalacji zajmującej sporo miejsca (komputer, scenografia/obiekt, kamery), istotną rolę odgrywają możliwości zdalnego operowania urządzeniami. Program pozwala na zdalną kontrolę urządzeń DV VCR oraz Canon DSLR, i sam może być obsługiwany na odległość, za pomocą urządzeń podłączanych do portu drukarki lub interfejsu MIDI.

Nie tylko animacja

Klatka po klatce

Jednoczesny podgląd kilku faz ruchu ułatwia przygotowanie następnej pozy.

Ciekawym narzędziem jest Time Lapse, pozwalające kontrolować odstępy czasu, w których program będzie sam wykonywał kolejne zdjęcia. Otwiera to spore pole do popisów nie tylko dla animatorów, ale także osób chcących filmoşwać wszelkiego typu wolno zachodzące procesy: wzrost roślin, topnienie śniegu, ruch chmur na niebie.

Wykonane zdjęcie trafia do X-Sequenzera, gdzie realizuje się większość operacji na sekwencjach zdjęć. X-Sequenzer pozwala m.in. na wirtualne powielanie klatek za pomocą tzw. systemu referencyjnego: ten sam kadr może pojawiać się w wielu miejscach projektu, choć w rzeczywistości jest na dysku tylko jeden egzemplarz. Możliwe jest utworzenie długich sekwencji, w których rzeczywiste, sfotografowane klatki występują tylko co pewien czas. Stuklatkową sekwencję można utworzyć z 20 rzeczywistych kadrów; klatki pomiędzy nimi zostaną wypełnione klatkami wirtualnymi (x-klatkami), wyliczonymi na podstawie najbliższych, rzeczywistych klatek, pełniących w tym momencie funkcję swoistych klatek kluczowych. Ponieważ odtwarzanie projektu oraz eksportowanie danych do plików AVI lub programów Adobe Premiere i After Effects następuje na podstawie tak przygotowanej x-sekwencji, można uzyskać filmy dłuższe niż wynikałoby to z liczby sfotografowanych kadrów.

AnimatorDV oferuje wiele profesjonalnych funkcji, w rodzaju kluczy Chroma Key (tradycyjny "niebieski ekran") czy Difference Key, za pomocą którego można obserwować tylko poruszane obiekty. Opcje miksowania klatek pozwalające śledzić ewolucję ruchu w czasie, są rozbudowane i zawierają klasyczne tryby pracy: Normal, Darken, Lighten, Additive, Subtractive itp. Operacje edycyjne to: wklejanie kadrów w odwrotnej kolejności, kasowanie, powielanie i wymiana klatek. Są również narzędzia przyspieszające pracę z materiałem w dużej rozdzielczości. Dzięki Audioscope uzupełnia się film o dźwięki i fonemy.

Informacje Wróblewski Multimedia

Cena 199 USD (EDU/Personal), 699 USD (Professional +), 1499 USD (Film Producer)