Klienci protestują - Microsoft zmienia licencję Visty

Koncern z Redmond zdecydował się na wprowadzenie modyfikacji do licencji systemu Windows Vista. W jej pierwszej wersji widniał zapis, iż nabywca OS-u będzie mógł tylko raz przenieść go na nową maszynę - jednak w obliczu krytyki ze strony konsumentów Microsoft zdecydował się na umożliwienie nielimitowanego przenoszenia licencji.

Oznacza to, że nabywca Visty będzie mógł bez przeszkód i limitów przenosić system na kolejne komputery - oczywiście pod warunkiem, że w danej chwili będzie on zainstalowany tylko na jednej maszynie. W pierwszej wersji licencji Visty liczba takich migracji była ograniczona do jednej.

Przypomnijmy - Microsoft kilka tygodni temu ujawnił zasady licencjonowania Windows Vista. W nowej licencji pojawił się zapis, w myśl którego użytkownik po zakupieniu i zainstalowaniu systemu na komputerze będzie mógł tylko raz przenieść OS na inny komputer. Koncern argumentował, że takie obostrzenie nie byłoby szczególnie uciążliwe dla większości użytkowników Windows.

Okazało się jednak, że ograniczenie liczby migracji może być bardzo uciążliwe dla osób, które często zmieniają konfigurację sprzętową swojego "peceta" - mogłoby się bowiem zdarzyć, że po wymianie kilku komponentów komputera system uznałby, że jest to nowa maszyna i niezbędne byłoby kupienie nowej licencji. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Microsoft o licencji Visty".

Oczywiście powyższe zmiany dotyczą jedynie wersji pudełkowej Visty - w przypadku wersji OEM nie jest możliwe przenoszenie systemu pomiędzy komputerami.