Kliknij w logo Google i przypomnij sobie postać wybitnego naukowca

Firma Google postanowiła uhonorować i przypomnieć nam postać wybitnego naukowca, jakim bez wątpienia był niemiecki fizyk, Heinrich Rudolf Hertz. To właśnie dzięki jego odkryciom możemy korzystać dzisiaj z takich rozwiązań jak telefonia komórkowa, czy komunikacja bezprzewodowa WiFi.

Heinrich Rudolf Hertz

Heinrich Rudolf Hertz urodził się 22 lutego 1857 roku w Hamburgu, czyli dokładnie 155 lat temu. Jego wybitną postać postanowiła upamiętnić firma Google, która przygotowała w tym celu specjalne logo przypominające przesuwającą się różnokolorową falę.

Czy Hertz zasłużył na takie wyróżnienie? Oczywiście! Udowodnił on bowiem istnienie fal elektromagnetycznych konstruując pierwsze urządzenie (oscylator Hertza) pozwalające na ich wytworzenie. Stwierdził również, że fale elektromagnetyczne i świetlne są tożsame oraz cechuje je jednakowa prędkość rozchodzenia się.

To właśnie Hertz stworzył podwaliny pod budowę pierwszego radia. Dzięki niemu możemy też dzisiaj korzystać z takich rozwiązań jak np. telefonia komórkowa, czy technologia WiFi.

Co więcej, wszyscy, którzy posiadają komputer, czy smartfon chyba raczej orientują się, że do określenia zegara procesora używa się obecnie gigaherców (GHz) i megaherców (MHz), które stanowią wielokrotność podstawowej jednostki miary częstotliwości w układzie Si. Jest nią herc (Hz), którego nazwa pochodzi właśnie od nazwiska Heinricha Rudolfa Hertza.

Warto dodać, że Google uhonorowało wcześniej również kilka wybitnych postaci bliskich Polsce, takich jak np. Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin i Czesław Miłosz.

___________________

Warto pamiętać o wybitnych postaciach, którym często tak wiele, niekiedy jako cała ludzkość, zawdzięczamy.