Klimatyczne plany

Unia Europejska obiecała miliardy dolarów pomocy dla najbiedniejszych krajów świata, aby zachęcić je do podpisania nowego paktu klimatycznego.

Plan przygotowany przez unijnego Komisarza ds. Środowiska, Stavrosa Dimasa, jest częścią prezentacji stanowiska negocjacyjnego Unii Europejskiej dla sponsorowanej przez ONZ konferencji poświeconej zmianom klimatu, która odbędzie się w Kopenhadze.

Dimas twierdzi, że finansowanie będzie istotne dla uzyskania w Kopenhadze globalnego porozumienia, a kraje rozwijające się nie będą w stanie wydawać ok. 71 mld USD rocznie do 2030 r. aby spełnić warunki porozumienia.

Propozycje mówią o redukcji do roku 2020 emisji dwutlenku węgla o 30% w stosunku do poziomu z 1990 roku. Wzrost temperatury nie przekroczyłby wtedy 2 st. Celsjusza.

Plan sugeruje także, że Chiny, Indie i Brazylia powinny przyjąć te warunki do 2020 roku.

W grudniu ub. r. przywódcy krajów UE zgodzili się na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20% i pozyskiwania 20% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (energia słoneczna, energia wiatrowa) do 2020 roku. Jednak, jak twierdzą organizacje ekologiczne, ograniczenia powinny wzrosnąć do 30%, jeśli kraje taki jak USA, Rosja czy Chiny nie przystąpią do porozumienia.