Klimatyzator przenośny kontra wentylator stojący - na jaki typ urządzenia się zdecydować?

Lato trwa w najlepsze, a temperatury za oknem stają się dotkliwe niemal dla wszystkich - najmłodszych, dorosłych, seniorów, a nawet zwierząt. O ile jesteśmy w stanie chronić się przed słońcem na zewnątrz, w naszych mieszkaniach trudno wygrać z wysoką temperaturą i stopniowym nagrzewaniem. Klimatyzator przenośny, wentylator stojący - który zakup rozważyć, aby ochłodzić dom? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tych urządzeniach.

Źródło: Unsplash/Raychan

Klimatyzator przenośny kontra wentylator stojący - uporaj się z upałami

Wyczekując wymarzonego urlopu, nie sposób nie myśleć o prognozach pogody. O ile spędzamy wolny czas na wakacjach - wysoka temperatura i promienie słoneczne są niemal niezbędne, aby korzystać z uroków wyjazdu. Warto przytoczyć w tym miejscu cytat Samanthy Young - ''Uważaj czego pragniesz, bo może się to spełnić.''

Rekordowe upały spędzają sen z powiek i nierzadko doprowadzają do problemów natury zdrowotnej, dlatego tak ważne jest zadbanie o zachowanie komfortu termicznego. Jak przygotować swój dom na gorące lato? Postaw na odpowiedni sprzęt, który pozwoli na ochłodę w mieszkaniu i chwilę wytchnienia dla domowników. Na rynku pojawia się pokaźny zakres rozwiązań, a w tym m.in. klimatyzatory przenośne oraz wentylatory stojące. Każdy z nich cechują inne parametry, a choć obydwa typy urządzeń mogą być korzystne - warto wybrać to, które w pełni sprosta naszym potrzebom.

Klimatyzator przenośny kontra wentylator stojący - kryteria wyboru

Największą sprzedaż sprzętów chłodzących odnotowuje się w okresach letnich - nie ma w tym nic zaskakującego. Jest to wydatek, który zamierzamy ponieść dopiero wówczas, gdy ponownie przekonujemy się o niesprzyjających warunkach w domach. Skonsternowani poleceniami znajomych i opiniami w internecie, wybieramy zachwalane urządzenie, które okazuje się nie spełniać swej roli wobec naszych oczekiwań. Dlatego tak ważne jest, aby nasz wybór był podyktowany indywidualnymi potrzebami, a kryteria wyboru opierały się o parametry urządzeń. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

 • przeznaczenie - celem wentylatorów jest wprawienie powietrza w ruch, a efektem stworzenie powiewu. W przypadku klimatyzatorów przenośnych mamy do czynienia z czynnikiem chłodniczym, który ma zdolność ochładzania powietrza, które wytwarza się wewnątrz urządzenia.
 • metraż - rozważając zakup urządzenia, należy wziąć pod uwagę jego maksymalną wydajność w stosunku do metrażu.
 • wielkość - jeśli przebywasz w małym wnętrzu, klimatyzator przenośny wiąże się z koniecznością zagospodarowania dodatkowej przestrzeni - koniecznie obok okna. Niestety często jest to niemożliwe. Wentylator stojący potrzebuje dla odpowiedniego działania wyłącznie źródło zasilania.
 • montaż - część rozwiązań wymaga dokonania montażu przez fachowca - jeśli nie możesz pozwolić sobie na dokonanie zmian w mieszkaniu, nie masz bezpośredniego dostępu do okna, korzystnie postawić na wentylator. Nie tracisz czasu na instalację, a dodatkowo możesz dowolnie przestawiać urządzenie.
 • budżet - aby móc rozważać dwie ewentualności, należy ustalić jakimi funduszami dysponujemy. Wydajny klimatyzator zawsze będzie oznaczał większe koszta, aniżeli stojący wiatrak.

Klimatyzator przenośny - wszystko co musisz wiedzieć

Klimatyzator przenośny kontra wentylator stojący - na jaki typ urządzenia się zdecydować?

Źródło: Adobe Stock/rh2010

Klimatyzator przenośny jest doskonałą alternatywą dla profesjonalnych klimatyzacji, które choć są skuteczne - wiążą się z dość dużym wydatkiem. Jak wspominaliśmy, istota działania przenośnych urządzeń polega na zastosowaniu czynnika chłodniczego. Najczęściej stosowanym środkiem jest propan, znany pod nazwą R290 - równocześnie wysoce skuteczny, bezpieczny, jak i najbardziej ekologiczny. Największą popularnością cieszą się sprzęty wykorzystujące specjalną rurę wyrzutową. Rodzi to pewne ograniczenia, ponieważ musi ona znaleźć ujście na zewnątrz przy jednoczesnym szczelnym zamknięciu okien. Zazwyczaj korzysta się ze specjalnych przejściówek, adapterów lub w ostateczności wykonuje się odwiert. Fachowiec podejmujący się montażu zadecyduje, które rozwiązanie może być na danym metrażu najwłaściwsze. W przypadku doboru modelu należy wziąć pod uwagę moc chłodniczą (świadczy o tym parametr kW, 1,5 kW = efektywnie chłodzone powierzchnie do 10 m2). Istotny jest również zakres uzyskiwanych temperatur, klasa energetyczna, generowany hałas, tryby pracy oraz sposób sterowania. Warto dodać, że wyspecjalizowane modele są zdolne do pełnienia również innych funkcji tak jak m.in. ogrzewanie mieszkania. Ofertę najbardziej popularnych klimatyzatorów przenośnych znajdziesz tutaj. Jako że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na takowe rozwiązanie, producenci nieustannie starają się udoskonalać sprzęt. Zważając na powyższe, warto przyjrzeć się wielu modelom. Otoranking klimatyzatorów przenośnych, który gromadzi wszelkie niezbędne informacje w jednym miejscu.

Klimatyzator - zalety i wady

Zalety

 • Wysoka wydajność
 • Nie stwarza przeciągów
 • Umożliwia chłodzenie większych powierzchni

Wady

 • Wyższa cena
 • Konieczność specjalistycznego montażu
 • Głośna praca

Wentylator stojący - wszystko co musisz wiedzieć

Źródło: Adobe Stock/LIGHTFIELD STUDIOS

Zadaniem wentylatora stojącego jest wprawienie cząsteczek w ruch, co w efekcie pozwala uzyskać rześki powiew i ochłodzić pomieszczenie. Najczęściej jest użytkowany na małych powierzchniach, ponieważ zdolność zasięgu jest znacznie mniejsza, aniżeli w przypadku klimatyzatorów. Nie jest to jednak czynnik, który powinien odwieść nas od zakupu, albowiem dzięki oscylacji - są wysoce praktyczne. Nie wiążą się z żadnymi ograniczeniami, ponieważ dla prawidłowego działania wystarczy stały dostęp do prądu. Pobór mocy jest stosunkowo mały, a możliwość regulacji pionowej i poziomej umożliwia wyznaczenie konkretnego miejsca nawiewu. Jako że pole dotarcia powietrza jest ograniczone, wersja stojąca pozwala na stosowne ukierunkowanie na odpowiedniej wysokości (wiele modeli podlega regulacji). W przypadku wentylatorów biurkowych, chłodny wiatr nie dociera tam gdzie tego oczekujemy, a w efekcie jego przydatność maleje. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprzętów:

 • wentylatory stojące śmigłowe - łopatki wywołują wspomniany ruch powietrza.
 • wentylatory stojące kolumnowe - powiew powietrza umożliwia wewnętrzny walec, wokół którego znajduje się wiele łopatek.
 • wentylatory bezłopatkowe - do pracy wykorzystują silnik umożliwiający wytworzenie energii kinetycznej. Innymi słowy - zasysają powietrze, tworzą wewnętrzny wir, a następnie wydmuchują. Co istotne, pierwszy model na świecie stworzył James Dyson już w 2009 roku.

Zważając na różnorodność rozwiązań oraz szeroki wachlarz ofert, przed wyborem warto zaznajomić się z najlepszymi modelami na rynku - zestawienie znajdziesztutaj.

Wentylator stojący - zalety i wady

Zalety

 • Niższy koszt
 • Mniejszy pobór energii
 • Możliwość przenoszenia

Wady

 • Mniejsza wydajność
 • Brak znaczącego spadku temperatury
 • Ograniczony zasięg

Reasumując, jeśli zależy Ci na prawdziwym ochłodzeniu mieszkania i obniżeniu panującej temperatury - postaw na klimatyzator przenośny. Gdy nie posiadasz odpowiednich warunków do jego montażu lub masz ograniczony budżet, wentylator stojący okaże się być strzałem w dziesiątkę. Warto dodać, że każdy powyżej omawiany rodzaj urządzeń przynosi ukojenie podczas upałów, jednak różni się jego natężenie oraz działanie.