Kłopoty z Vistą to również polska specjalność

Zamierzasz przesiąść się na system Windows Vista? Przygotuj się na problemy! 65% uczestników naszej ankiety ma problemy ze skorzystaniem w tym systemie z niektórych urządzeń (najwięcej problemów sprawiają karty graficzne i dźwiękowe), zaś prawie 75% zmaga się z niekompatybilnością oprogramowania. Co ciekawe, mimo tych niedogodności, liczba użytkowników, którzy pozytywnie oceniają następcę Windows XP, jest blisko dwukrotnie większa niż osób, które mają o tym systemie złe zdanie. "Jeśli ktoś widzi w Windows Vista tylko i wyłącznie "Aero", jest ślepcem. Vista nie działa wyraźnie wolniej, a jej rzekome kosmiczne wymagania sprzętowe są przesadzone. Co więcej - XP z taką samą liczbą zainstalowanych programów nie działa najlepiej. Bardzo podoba mi się wiele rozwiązań - m.in. wyszukiwanie, firewall, harmonogram zadań, centrum mobilności..." - chwali najmłodsze dziecko Microsoftu jeden z ankietowanych.

Kłopoty z Vistą to również polska specjalność

Nasza ankieta - dostępna pod tym adresem składa się z 12 pytań, dotyczących najważniejszych kwestii związanych z nowym systemem. Pytaliśmy m.in. o to, z której wersji nowego systemu korzystają nasi czytelnicy, w jaki sposób stali się użytkownikami Visty oraz z czym mają najwięcej problemów w nowym systemie. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

"Ultimate" najpopularniejsza

Pierwsze pytanie naszej ankiety brzmiało: Z której wersji systemu Windows Vista korzystasz? Odpowiedzi są dość zaskakujące - mimo, iż po premierze nowego systemu wiele osób narzekało na jego wysoką cenę, to okazuje się, iż największa grupa ankietowanych - ponad 40% - korzysta z najbardziej rozbudowanego i najdroższego wydania, czyli Windows Vista Ultimate. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się system w wersji Home Premium (30,8%), zaś na trzecim - wydanie Business (niespełna 12% odpowiedzi). Najmniej popularne wydania Visty to Enterpise (2,37%) oraz Home Basic (4,45%). Co ciekawe, całkiem spora grupa użytkowników - ponad 5% - wciąż korzysta z jednego z wielu testowych wydań Visty (Beta lub Release Candidate). Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że 2,97% ankietowanych nie wiedziało, z jakiej wersji Visty korzystają.

Kłopoty z Vistą to również polska specjalność

Ultimate jest wśród ankietowanych najpopularniejszą wersją Windows Vista

Warto też dodać, iż polscy użytkownicy korzystają z Windows Vista głównie na komputerach stacjonarnych (blisko 77% ankietowanych) - są to zwykle maszyny przeznaczone do zastosowań domowych (43% odpowiedzi) lub w równym stopniu do zastosowań domowych i do pracy (również 43%). Jedynie niewiele ponad 5% użytkowników korzysta z Visty na komputerach firmowych.