Klub najbogatszych

Międzynarodowy klub miliarderów liczy sobie już niemal 1000 członków. Wartość netto ich majątków wzrosła od ubiegłego roku o 35%. Według miesięcznika Forbes, już od 13 lat najbogatszym człowiekiem świata jest Bill Gates. Na liście znalazło się w tym roku pięciu Polaków.

Łączna wartość 946 światowych miliarderów, to wg Forbersa 3,5 bln USD (wobec 793 bln USD w ubiegłym roku).

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych już po raz 13. znalazł się założyciel Microsoftu, Bill Gates, jego zamożność netto wyceniana jest na 56 mld USD. Drugie miejsce zajął amerykański finansista Warren Buffett, z fortuną wartą 52 mld USD, trzecie meksykański przedsiębiorca Carlos Slim (49 mld USD), czwarte właściciel szwedzkiej Ikei - Ingvar Kamprad (33 mld USD), a piąte hinduski potentat branży metalurgicznej, Lakshmi Mittal (32 mld USD).

Na liście Forbesa znaleźli się przedstawiciele 53 krajów, w tym po raz pierwszy Serbii i Rumunii, zaś aż 19 nowych miliarderów pochodzi z Rosji. W ogóle na liście znalazło się 178 nowych osób.

Polskę reprezentuje pięciu miliarderów: Michał Sołowow - 407. miejsce, 2,3 mld USD, Leszek Czarnecki - 488. miejsce, 2 mld USD, Roman Karkosik - 557. miejsce, 1,8 mld USD, Zygmunt Solorz-Żak - 664. miejsce, 1,5 mld USD oraz Jan Wejchert - 799. miejsce, 1,2 mld USD.

Zdaniem publicystów Forbesa, mamy właśnie najbogatszy rok w historii, odzwierciedla on szybki wzrost gospodarczy na świecie. Steve Forbes, wydawca magazynu stwierdził, że w ciągi ostatnich pięciu lat mimo wszystkich niepokojów i konfliktów na świecie, globalna gospodarka wzrosła o ponad 25%. Dwie trzecie ubiegłorocznych miliarderów wzbogaciło się w tym roku, a zaledwie 19% zubożało.