Klucz do bezpieczeństwa Macintosha


Podczas surfowania po Sieci dane osobiste mogą być zagrożone.

PRAWDA Większość osób wyobraża sobie hakera jako zarośniętego osobnika, który siedzi w ciemnym pokoju przed monitorem komputera, na którym wyświetlane są rządki zielonych liter. Haker próbuje dostać się do naszych kont internetowych, numerów kart kredytowych i haseł chroniących poufne dane. Taki stereotyp został rozpowszechniony przez wiele filmów, takich jak Matrix.

Rzeczywistość jest jednak bardziej prozaiczna. Wiele informacji sami udostępniamy niepożądanym osobom, na przykład kiedy rejestrujemy się na jakieś stronie internetowej, podając swój adres e-mail, wiek i adres. Właściciele takiej witryny mogą sprzedawać zgromadzone dane spamerom, co szybko skutkuje zapchaniem skrzynki pocztowej.

Najlepszym rozwiązaniem będzie więc użycie tymczasowego adresu e-mail, który będzie używany tylko do celów rejestracji na różnych stronach internetowych. Adresy tego typu można zakładać na różnych serwisach obsługujących darmową pocztę, takich jak Wirtualna Polska lub Onet. Użytkownicy serwisu .Mac mogą tworzyć tzw. aliasy - oddzielne adresy e-mail, z których poczta jest przesyłana na główne konto pocztowe.

Po wykorzystaniu można w prosty sposób usunąć niepotrzebne aliasy, aby zablokować potencjalne źródło spamu.

Klucz do bezpieczeństwa Macintosha

Zostać Janem Kowalskim Innym sposobem uniknięcia konieczności rejestracji będzie użycie serwisu BugMeNot (http://www.bugmenot ), w którym można znaleźć nazwy i hasła dla różnych witryn internetowych. Nie obejmuje to oczywiście internetowych sklepów, a jedynie witryny, wymagające darmowej rejestracji w celu wyświetlenia treści. Obejmuje to archiwa niektórych gazet i magazynów, a także strony wielu producentów oprogramowania, którzy wymagają podania adresu e-mail w celu pobrania wersji demonstracyjnej aplikacji.

Phishing O wiele groźniejsza jest sytuacja, kiedy przypadkowo zdradzimy swoje dane niewłaściwej osobie.

Kilka miesięcy temu głośno było o grupie hakerów, która stworzyła fałszywą witrynę przypominającą strony jednego z polskich banków internetowych. Wielu użytkowników tego banku wprowadziło dane potrzebne do zalogowania się, przez co włamywacze uzyskali dostęp do ich kont bankowych.

Zasada działania tego typu oszustw jest bardzo prosta - pewnego dnia otrzymujemy wiadomość e-mai proszącą o potwierdzenie swoich danych poprzez kliknięcie odsyłacza i wprowadzenie swoich danych. Adres zawarty w tym odsyłaczu prowadzi do strony bardzo przypominającej stronę naszego banku, przez co łatwo dać się nabrać.

Aby zapobiec takiemu niebezpieczeństwu, wystarczy powstrzymać się od klikania odsyłaczy w tego typu wiadomościach. Najlepiej od razu skontaktować się z przedstawicielem banku, aby poinformować go o próbie oszustwa. Można także wyłączyć wyświetlanie kodu HTML w otrzymanych wiadomościach, aby sprawdzić poprawność odsyłaczy. Bardzo często adres docelowy prowadzi do witryny w innym kraju (na przykład domena kończy się kodem kr lub ru) bądź jest podawany w formie numerycznej (na przykład 192.168.123.456 zamiast www.twójbank.com.pl ).

Moje dane są bezpieczne, bo każdy użytkownik mojego Maca ma własne konto.

FAŁSZ W systemie Mac OS X są wykorzystywane uprawnienia plików, które decydują o prawach zapisu i dostępie użytkowników do poszczególnych plików na dysku twardym.

Uniemożliwia to dostęp do cudzych plików i teczek.

Działanie systemu jest jednak zależne od administratora, który może przejąć kontrolę nad wszystkimi plikami.

Oznacza to, że jeśli w danym systemie pracuje kilku administratorów, dane nigdy nie będą całkowicie bezpieczne i poufne.

Jeśli jednak nawet istnieje tylko jeden administrator, a uprawnienia plików zostały poprawnie skonfigurowane, inne osoby mogą odczytać nasze dane. Wystarczy oddalić się na dłużej od komputera, zapominając o wylogowaniu się lub zablokowaniu ekranu hasłem.

Komputer można również uruchomić z użyciem instalacyjnej płyty Mac OS-a X, aby zresetować hasło administratora.

Jeżeli więc konieczna jest ochrona naprawdę cennych danych, należy zapoznać się z ramką "8 sposobów, aby zabezpieczyć swój komputer".