Knoppix powraca w wersji 5.3

Po prawie rocznej przerwie w rozwoju, system Knoppix powraca w nowej wersji 5.3.0. Tym razem oprócz standardowych usprawnień i uaktualnień pojawiło się oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych ADRIANE.

Knoppix to bardzo dobrze znany w społeczeństwie open source system Linux. Przeznaczony jest on przede wszystkim do użytku domowego i zawiera najpotrzebniejsza aplikacje użytkowe i biurowe.

Od dłuższego czasu dystrybucja ta nie wyróżniała się niczym szczególnym w porównaniu do najpopularniejszych systemów GNU/Linux. To wydanie jednak zostało wyposażone w ciekawe oprogramowanie o nazwie ADRIANE (Desktop Reference Implementation and Networking Environment). Jest to specjalny zestaw aplikacji zintegrowany z interfejsem graficznym, który pomaga osobom niepełnosprawnym korzystać z komputera. Spośród niektórych funkcji ADRIANE można wyróżnić syntezator mowy dla niewidomych, dodatkowe objaśnienia opcji aplikacji oraz wsparcie dla urządzeń Braille'a.

Oczywiście wersja 5.3 ma też wiele innych nowości. W dystrybucji zawarto aż pięć środowisk graficznych: KDE 3.5.8, KDE 4.0.1, GNOME 2.20, Xfce 3.8 i Xfce 4.4.2. System działa na jądrze 2.6.24 i korzysta z oprogramowania X.Org 7.3. Znakomita większość pakietów aplikacji domyślnych została zaktualizowana.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu.