Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy 2011
-
- 19.01.2012, godz. 10:45
Złote Blachy to honorowe nagrody za skuteczną walkę z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym, które przyznawane są przez Koalicję Antypiracką. Tym razem trafiły one do przedstawicieli jednostek Policji z Warszawy, Opola oraz Białegostoku.
Polecamy:
- Google to "lider piractwa". Murdoch broni antypirackie ustawy SOPA i PIPA
- Google cenzuruje Pirate Bay i inne "pirackie strony"
Zobacz też:
Kto został nagrodzony?
Pierwsza ze Złotych Blach trafiła do Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji. Koalicja Antypiracka przyznała tę nagrodę za ujawnianie i ustalanie użytkowników bezprawnie umieszczających pliki muzyczne i filmowe w serwisach hostingowych. Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV mówi, że stołeczni funkcjonariusze szybko i skutecznie rozpoznają i ujawniają użytkowników łamiących w sieci prawa autorskie i prawa pokrewne, tzn. prawa producentów i artystów wykonawców.
Kolejna nagród został przyznana Wydziałowi d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Ta jednostka Policji wyróżniła się systematycznymi i konsekwentnymi działaniami przeciwko osobom naruszającym znaki towarowe Sony PlayStation oraz rozpowszechniającym w internecie utwory chronione prawem autorskim. Koalicja Antypiracka doceniła szczególnie walkę z portalem www.fanaticdvd.pl, który nielegalnie rozpowszechniał skopiowane okładki płyt DVD.
Ostatnia ze Złotych Blach trafiła do Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który w roku 2011 zyskał sobie uznanie Koalicji Antypirackiej ujawnieniem licznych przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania, a w tym często specjalistycznego oprogramowania o dużej wartości. Doceniono również ich dobre rozpoznanie operacyjne i prowadzenie postępowań przygotowawczych.
Koalicja Antypiracka wykazuje na problem piractwa
Całą uroczystość Złotych Blach 2011 poprowadził mec. Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV, a wziął w niej udział Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Działoszyński. Gośćmi reprezentującymi artystów byli Mieczysław Szcześniak oraz Magdalena Dziun.
W uzasadnienia nagród, przedstawiciele Koalicji Antypirackiej starali się wykazać potrzebę walki z piractwem komputerowym, muzycznym i filmowym. Mariusz Kaczmarek, dyrektor generalny FOTA powiedział: Szacujemy, że aż około 95% wszystkich pobrań plików filmowych odbywa się niezgodnie z prawem.
Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce mówi, że, jak wynika z ostatniego światowego badania piractwa komputerowego, 54% oprogramowania używanego w Polsce jest nielegalnego pochodzenia. Przedstawił on również opinię analityków z IDC, którzy mówią, że zmniejszenie tylko o 10 punktów procentowych skali piractwa komputerowego spowodowałoby zwiększenie wpływów Skarbu Państwa z podatków o ok. pół miliarda złotych.
Piractwo - temat kontrowersyjny
Nielegalne rozpowszechnianie treści cyfrowych jest w obecnym czasie poważnym problemem. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest jednoznacznie postrzegana, o czym świadczyć może chociażby zakładanie partii piratów zyskujących popularność i inne podobne przedsięwzięcia. Najlepiej byłoby tak zorganizować społeczeństwo by problem piractwa rozwiązał się sam, ale to na razie niestety tylko utopia. A jak wy patrzycie na kwestie piractwa i prawa autorskiego?