Koalicja na rzecz RDRAM

SiS, Asus, Samsung i Rambus jednoczą swe siły w celu popularyzacji standardu pamięci RDRAM kolejnej generacji. Pierwszą jaskółką tej współpracy ma być chipset SiSR659, przeznaczony do instalacji w stacjach roboczych oraz najwydajniejszych pecetach domowych.

Jak pewnie większość z Was pamięta pamięci RDRAM były swego czasu jedynymi słusznymi modułami RAM wspieranymi przez Intela (nie licząc nie wzbudzających emocji pamięci PC 100/133). RDRAM miał być najlepszym kompanem pecetów wyposażonych w procesory Pentium 4. Nie można negować sensowności takiego postępowania, bowiem RDRAM rzeczywiście był i aktualnie jest najszybszą pamięcią dla pecetów z architekturą NetBurst. Sęk w tym, że pamięci RDRAM są bardzo drogie, a przez co mało popularne. Intel postanowił więc zmienić front i wraz z wprowadzeniem w 2001 roku chipsetu i845, P4 otrzymało możliwość współpracy z tanimi pamięciami DDR. Obecnie Intel mocno wierzy w DDR400, a za najlepszy standard pamięci w przyszłości uważa DDR-II.

Rambus nie rezygnuje jednak z własnego pomysłu i wraz z kilkoma ważnymi graczami na rynku postanowił lobbować na rzecz kolejnej generacji pamięci RDRAM. Pierwszą jaskółką tej współpracy ma być chipset SiSR659, przeznaczony do instalacji w stacjach roboczych oraz najwydajniejszych pecetach domowych.

Bazuje on na interfejsie Redwood o którym informowaliśmy w relacji z Intel Developer Forum. Chipset obsługiwać ma 4 kanały RDRAM pracujące z częstotliwością 1,2 GHz, co daje w sumie przepustowość na poziomie 9,6 GB/s. Ma to wg. SiS-a pozwolić na 50-procentowy wzrost wydajności w stosunku do rozwiązań dwukanałowych. SiSR659 będzie obsługiwał do 16 GB RDRAM.

Samsung reprezentuje w aliansie stronę producentów pamięci, Asus to największy producent płyt głównych, a SiS – wytwórca chipsetów. W trzecim kwartale 2003 roku powinniśmy zobaczyć pierwsze modele płyt Asusa przystosowanych do korzystania z nowych produktów RDRAM ww. producentów.


Zobacz również