Kobiecy styl zarządzania finansami

Jak wynika z badania firmy doradczej Deloitte "SheFO - finanse na obcasach", dobrymi szefami finansów mogą być zarówno kobiety jak i mężczyźni, różni się natomiast ich styl zarządzania.

Płeć nie ma wpływu na skuteczność działania szefa finansów, może mieć jednak znaczenie w możliwościach awansu i profilu funkcji finansowej. CFO powinien być partnerem dla biznesu, jako strateg i katalizator zmian w firmie.

Kobiety mają nieco inny styl zarządzania niż mężczyźni - wynika z badania przeprowadzonego wśród 337 respondentów zajmujących kierownicze stanowiska, głównie w działach finansowych w całej Polsce. Kobiety kładą większy nacisk na motywowanie zespołu, organizację pracy i utrzymanie wysokiego poziomu etyki biznesowej. Mężczyźni są bardziej nastawieni na wyniki finansowe, efektywne działanie w stresie oraz podejmowanie odważnych decyzji. "Różnice w stylu kierowania mogą mieć wpływ na możliwość awansu z CFO na CEO, w przypadku kobiet i mężczyzn. Cechy, jakie powinien rozwijać dyrektor finansowy, aby przygotować się do roli prezesa w firmie, to przede wszystkim umiejętności przywódcze, strategiczne planowanie, łatwość podejmowania odważnych decyzji oraz skuteczność w negocjacjach. Umiejętności te zostały ocenione przez uczestników badania zdecydowanie niżej w profilu kobiecym niż w profilu męskim. Może też z tego powodu, 73% respondentów potwierdza, że mężczyznom zdecydowanie łatwiej awansować na prezesa. Z drugiej strony, wyniki badania nie potwierdzają istotnych różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn na stanowisku CFO" - podkreśla Krzysztof Pniewski, partner w dziale konsultingu Deloitte.

Zobacz również:

  • Pracownicy Blue Origin opuszczają Jeffa Bezosa
  • iPhone 13 Pro - ile przeciętny Kowalski musi na niego oszczędzać?

Respondenci uznali za w większości nieaktualne stereotypy związane z podziałem ról w biznesie. Passé jest m.in. określenie "słaba płeć" oraz stwierdzenie, że zadaniem mężczyzny jest zarabiać na życie, a kobiety dbać o dom. Natomiast nadal aktualne jest przekonanie, że istnieją zawody, w których lepiej radzą sobie mężczyźni i inne, w których lepiej sprawdzają się kobiety. Większość respondentów uważa, że najlepiej pracuje się w mieszanych zespołach, natomiast 60% wolałaby, żeby ich przełożonym był mężczyzna.

"Respondenci pytani o to, ile powinien miesięcznie zarabiać szef pionu finansów wskazywali najczęściej, niezależnie od płci, przedział od 20 do 30 tysięcy złotych brutto. Dużo osób wskazało także wartości od 30 do 40 tysięcy złotych brutto - co ciekawe, ten przedział wynagrodzenia wybierało już więcej panów niż pań. Kobiety z większą ostrożnością wypowiadają się na temat różnicy w wynagrodzeniach oraz awansach"- mówi Marta Towpik, dyrektor w dziale audytu Deloitte.

W polskich przedsiębiorstwach coraz popularniejsza jest możliwość elastycznego kształtowania czasu pracy, dzięki czemu łatwiej pogodzić karierę z życiem rodzinnym. Ponad połowa respondentów (54%) nie popiera prawnego uregulowania kwestii parytetów w zarządach polskich spółek.