Kobietom trudniej awansować

Niemal trzy czwarte kobiet na stanowiskach menedżerskich uważa, że wciąż istnieje zjawisko szklanego sufitu - wynika z badania Institute of Leadership & Management (IL&M).

Zaledwie 38% mężczyzn wierzy w teorię szklanego sufitu, który przeszkadza kobietom w awansach na najwyższe stanowiska w organizacji - pokazuje raport IL&M "Ambicja i płeć w pracy". W ankiecie uczestniczyło ok. 3 tys. menedżerów z Wielkiej Brytanii.

Aż 36% kobiet uważa, że płeć miała negatywny wpływ na postępy w ich karierze, a to poczucie rośnie wraz z wiekiem. Niemal połowa (44%) kobiet po 45. roku życia uważa, że dla pań pragnących awansować na stanowiska w zarządzie wciąż są bariery.

Jedynie połowa kobiet na stanowiskach menedżerskich opisywała siebie jako osoby pewne siebie, w porównaniu z 70% mężczyzn. Co druga pani zamierzała osiągnąć stanowisko menedżerskie na początku swojej kariery, wobec niemal dwóch trzecich mężczyzn. Mimo tego kobiety częściej niż mężczyźni mają ambicje przedsiębiorców. Jedna czwarta kobiet poniżej 30. roku życia zamierza otworzyć własną firmę w ciągu 10 lat.

Według Cranfield University School of Management, jedynie 12% dyrektorów z listy FRSE 100 to kobiety, a z listy FTSE 250 - 7,8%.

Więcej na ten temat:http://www.ceo.cxo.pl/news/362690/Wciaz.malo.kobiet.w.zarzadach.html

http://ceo.cxo.pl/artykuly/51839/Kobiety.przyszloscia.gospodarki.html

http://ceo.cxo.pl/news/76572/Kobiety.w.biznesie.html