Kobiety lepiej kodują od mężczyzn. W odniesieniu sukcesu przeszkadza im płeć

Kobiety lepiej radzą sobie z programowaniem od mężczyzn, lecz są przy tym jednocześnie karane za płeć - wynika z nowego badania przeprowadzonego na platformie GitHub.

GitHub, serwis przeznaczony dla projektów programistycznych i będący jednym z największych repozytoriów kodu, posłużył naukowcom do sprawdzenia, jak to faktycznie jest z umiejętnościami programowania wśród kobiet. Pod uwagę wzięli oni 140 tysięcy zaproponowanych przez nie wniosków i propozycji zmian w kodzie oprogramowania lub dokumentacji dotyczących różnych projektów. Ze strony mężczyzn w tym samym okresie spłynęło blisko 3 miliony takich propozycji. Jest ich oczywiście nieporównywalnie więcej, lecz należy tutaj pamiętać, że kobiety korzystają z platformy GitHub w znacznie mniejszym stopniu.

Naukowcy sprawdzili skuteczność koderów biorąc pod uwagę, jaki odsetek propozycji został przyjęty przez właścicieli projektów. Okazało się, że kobiety są tutaj znacznie lepsze:

- 78,6% propozycji kobiet uzyskało akceptację

- w przypadku mężczyzn 74,6% propozycji uzyskało akceptację

Naukowcy stwierdzili też, że kobiety nie proponowały prostszych zmian i nie były lepsze jedynie w wybranych językach programowania.

Niepokojące wnioski

Naukowcy odkryli też niestety ważną zależność. Po przeanalizowaniu profili użytkowników platformy ustalili bowiem, że w przypadku programistek, które nie kryły się ze swoją płcią, poziom akceptacji propozycji był znacznie niższy niż w przypadku mężczyzn.

To bardzo niepokojący trend, z którego zdaniem naukowców można wyciągnąć wniosek, że przynajmniej jeżeli chodzi o GitHub, kobiety są dyskryminowane w środowisku programistów.

Zapoznaj się z pełną treścią raportu "Gender Bias in Open Source: Pull Request. Acceptance of Women Versus Men."


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: