Kobiety na komputery

Kobiety nie walczą z mężczyznami o miejsca w świecie IT, jeśli z kimkolwiek, lub z czymkolwiek walczą, to ze stereotypami.

Kobiety nie walczą z mężczyznami o miejsca w świecie IT, jeśli z kimkolwiek, lub z czymkolwiek walczą, to ze stereotypami.

Kobiety na komputery

Dorota Kulesza, konsultant firmy InfoStaff

Rynek pracy staje się bardziej liberalny i coraz częściej zawody traktowane wcześniej za typowo męskie, zyskują większą popularność wśród pań. W ciągu ostatnich 10 lat można było zauważyć tendencję większego ukierunkowania się kobiet na karierę zawodową i zmiany ich profesjonalnych zainteresowań. Kobiety nie boją się podejmowania wyzwań i coraz dokładniej planują ścieżkę swojej kariery. Pracodawcy wydają się być zadowoleni z tego trendu, gdyż jak twierdzą, obecność kobiet w firmie bardzo pozytywnie wpływa na atmosferę pracy. Specjaliści z InfoStaff - jednostki specjalizującej się w rekrutacjach na stanowiska informatyczne, przedstawiają, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy informatyków.

Zobacz również:

  • Ważne zmiany w Apple! Nowy kluczowy produkt i zmiana prezesa
  • Trzęsienie ziemi w Intel - zmiana CEO przez procesory Apple M1?

Stanowiska informatyczne w firmach przez wiele lat zarezerwowane były tylko dla mężczyzn. Wynikało to nie tylko z obaw pracodawców przed zatrudnianiem kobiet na techniczne stanowiska, ale także z braku specjalistów płci żeńskiej na rynku pracy. Kobiety, decydując się na kontynuację edukacji, rzadko wybierały informatykę, jako kierunek studiów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat tendencja ta zaczęła się jednak zmieniać i obecnie coraz częściej wśród studentów informatyki dostrzec można kobiety. Według Doroty Kuleszy, kierownika InfoStaff, nie można mówić jeszcze o przełamywaniu monopolu mężczyzn na stanowiska informatyczne, ale widoczne jest zwiększone zainteresowanie kobiet posadami związanymi z informatyką. Wydaje się, że rynek pracy IT w Polsce powoli zmierza do pewnej normalności, która zakłada coś tak oczywistego, jak zwykłe równouprawnienie. Zapewne długo jeszcze, a może nawet nigdy, procentowy udział kobiet i mężczyzn w IT nie będzie podzielony po połowie, ale pewnie nie o wyrównywanie procentowych udziałów tu chodzi. Ważne że, jak mówi Dorota Kulesza kobiety coraz odważniej doceniają własne zdolności i zapominają o kompleksach: Świadomie planują swoją karierę zawodową już w momencie wyboru kierunku studiów. Analizują, które zawody są atrakcyjne pod względem finansowym i w których będą mogły się w przyszłości realizować.

Z doświadczeń InfoStaff wynika, że wśród stanowisk informatycznych największym zainteresowaniem kobiet cieszą się te, które łączą w sobie elementy informatyki i biznesu. Wśród organizacji, które chętnie zatrudniają kobiety znajdują się firmy konsultingowe, gdyż praca w nich wiąże się z częstymi kontaktami z klientami. W takich sytuacjach nieocenione, oprócz wiedzy technicznej, stają się również umiejętności interpersonalne: łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość na innych oraz zdolność do zawierania kompromisów. Panie zajmują się również skomplikowanymi analizami biznesowymi systemów i aplikacji, gdzie potrzebna jest zarówno wiedza biznesowa, jak i techniczna. Poza tym, jak mówi Dorota Kulesza, kobiety bardziej niż mężczyźni potrzebują kontaktu z ludźmi, co pretenduje je do zajęć, w których wykorzystując wiedzę informatyczną mogą nie tylko pożytkować ją przed klawiaturą i monitorem, ale właśnie w kontakcie z drugą osobą. Utarło się, że lepszy zmysł analityczny mają mężczyźni, ale to tylko stereotyp, mówi Dorota Kulesza, znam kobiety, które pracują w konsultingu, ukończywszy wcześniej statystykę, cybernetykę i są naprawdę świetne jako konsultantki analizujące dane. Często uzupełniają swoje wykształcenie np. kierunkami finansowymi, związanymi z zarządzaniem, co pozwala im później rozwiązywać zagadki informatyczno - biznesowe.

Wśród absolwentek kierunków informatycznych popularnością cieszą się stanowiska związane ze wsparciem technicznym użytkownika, czy też testowaniem oprogramowania. Są to stanowiska niższego szczebla, od których wiele pań zaczyna karierę zawodową, jednak doświadczenie na nich zdobyte okazuje się bardzo cenne w przyszłości. Zdecydowanie mniej kobiet administruje systemami, czy też je projektuje. Z naszych obserwacji wynika również, że w zakresie zarządzania działem IT w firmach, mężczyźni wciąż stanowią większość. Kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich jest zdecydowanie mniej, ale należy podkreślić, że są one na tych stanowiskach bardzo cenione, mówi Dorota Kulesza. Są to osoby o silnym charakterze i doskonałym przygotowaniu merytorycznym, zazwyczaj też przechodziły wszystkie stopnie rozwoju kariery w obszarze IT. Dorota Poniatowska-Mańczak, członek Klubu CIO, szef obszaru IT w Banku Zachodnim WBK S.A., w opinii kolegów z branży uchodzi za szefa niezwykle kompetentnego o bardzo silnej osobowości. Sama pani Dorota mówiąc o stylach zarządzania zespołem, zauważa, że kobieta bardzo często stara się spojrzeć na problem myśląc, jak on wygląda z punktu widzenia drugiego człowieka: Czy to jest zawsze dobre - to okazuje się w różnych konkretnych sytuacjach. Gdybym chciała być dobrą dla wszystkich, to nie byłabym skutecznym menedżerem - mówi obrazowo.

Dziś w przedsiębiorstwach rzadko kiedy mówi się o IT w oderwaniu od biznesu. Wiele osób podkreśla bardzo mocno, że technologia nie istnieje niezależnie od strategii sprzedaży, czy obsługi klienta. Niektórzy mówią wręcz, że nie istnieją projekty czysto informatyczne, ale biznesowe z elementami IT. Sytuacja taka potwierdza, że dzisiejsza informatyka ma zasięg merytorycznie dużo większy, niż związany wyłącznie z technologią. Dzisiejsza informatyka to także szeroko rozumiane przetwarzanie informacji, analityka, działania łączące biznes z technologią, a więc i obszar zarezerwowany dla CIO, także szkolenia z zakresu IT. Te obszary, istniejące na styku biznesu i technologii, wydają się być wręcz idealne dla kobiet. A jednak kobiet CIO nie ma w Polsce dużo, myślę jednak, że nie odkrylibyśmy żadnych rewelacji, gdybyśmy zaczęli zastanawiać się dlaczego tak jest. Są to podobne powody, dla których mało dziś kobiet prezesów i kobiet polityków. Procent kobiet menedżerów IT widać także w Klubie CIO.

Z obserwacji InfoStaff wynika, że pracodawcy zatrudniający kobiety na stanowiska informatyczne cenią ich skrupulatność, dokładność, niezawodność, odpowiedzialność, a także umiejętności interpersonalne. To właśnie dzięki nim praca w zespole zdominowanym przez mężczyzn przebiega znacznie przyjemniej. Dorota Kulesza uważa, że kobiety nie muszą dziś w jakiś szczególny sposób udowadniać swoich motywacji, które popychają je do świata IT, nie muszą przekonywać świata, że jako kobiety sprawdzą się w obszarze, który z różnych powodów istnieje w naszej świadomości, jako świat męski, one po prostu mają świetne umiejętności: Kobiety nie muszą walczyć z mężczyznami o miejsca w firmie, bo są równie jak oni zdolne i inteligentne, jedyna rzecz, z którą jeszcze czasami walczą, to stereotyp.