Kobiety programują lepiej niż mężczyźni

Zdaniem Emmy McGrattan, wiceprezesa firmy Ingres, kobiety są znacznie lepsze w programowaniu niż mężczyźni. Stworzony przez płeć piękną kod jest przejrzysty i łatwy do zrozumienia, podczas gdy mężczyźni za wszelką cenę chcą zaprezentować, jak bardzo są bystrzy - i programują w sposób trudny do ogarnięcia przez osoby trzecie.

Pani McGrattan utrzymuje, że kobiecą troskę widać również w wypadku programowania: panie starają myśleć o osobach, które zechcą zrozumieć ich kod w przyszłości - dlatego umieszczają w plikach pomocne wskazówki i komentarze wyjaśniające szczegółowo decyzje programistyczne oraz cel takich, a nie innych decyzji.

Mężczyźni natomiast ani myślą martwić się kolejnymi pokoleniami. Ba, starają się wręcz zaciemnić kod, by - niewykluczone - wyglądał bardziej profesjonalnie. McGrattan twierdzi nawet, że w 70-80% wypadków jest w stanie poznać płeć programisty po rzucie oka na źródła.

W Ingresie zaledwie 20% pracowników stanowią kobiety, dlatego firma stara się wypracować korporacyjne standardy kodowania. Mają one obowiązywać osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie, ale również członków środowiska Open Source zajmujących się aplikacjami rozwijanymi przez Ingres.

Warto przeczytać (w tym niektóre, bardzo wnikliwe komentarze): "Men Write Code from Mars, Women Write More Helpful Code from Venus" (w języku angielskim)