Koda AV-502

Trudno znaleźć lepiej brzmiący amplituner w takiej cenie.

Trudno znaleźć lepiej brzmiący amplituner w takiej cenie.

Koda AV-502

Dotychczas Koda miała w swojej ofercie jeden dobrze brzmiący, lecz niezbyt ładny amplituner. Nieco toporny wygląd i średnia jakość wykończenia skłaniały wielu do zerkania w stronę ładniejszych produktów konkurencji. Teraz w ofercie Kody pojawiły się dwa amplitunery - płaski typu "naleśnik" oraz tradycyjny w formie o standardowej wysokości. Ten właśnie model wzięliśmy pod lupę, aby sprawdzić, czy poza ładną obudową ma on coś jeszcze do zaoferowania.

Koda AV-502

Wykonany z materiałów ustępujących jakością pozostałym tworzywom użytym do produkcji amplitunera. Ergonomia przeciętna, trwałość klawiszy budzi obawy.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na ogromne podobieństwo Kody do amplitunerów Onkyo. Stylistyka prawie identyczna, co jednak Kodzie wyszło jedynie na dobre. Płyta czołowa wykonana z metalu jest bardzo prosta w formie, ale właśnie takie kształty nie nudzą się nawet po latach. Jedynie dwa mocno wysunięte do przodu regulatory barwy budzą mieszane uczucia. Trzeba jednak przyznać, że gdyby je zamienić na płaskie przyciski, to duża okrągła gałka głośności nie wpisywałaby się tak dobrze w ogólną koncepcję stylistyczną. Jeśli chodzi o wyposażenie Koda wprawdzie nie była rozrzutna, ale i nie oszczędzała na najistotniejszych elementach. W standardzie znalazły się dekodery DD 5.1, DTS oraz Dolby Pro Logic II. Wyróżnikiem amplitunera jest jednak coś innego - bardzo solidny zasilacz toroidalny. Dzięki niemu urządzenie o nominalnie niezbyt dużej mocy 5 x 50 W (przy 8 omach) nie ma najmniejszych problemów z nagłośnieniem naprawdę dużych pomieszczeń. Kolejnym miłym zaskoczeniem jest obecność solidnych gniazd głośnikowych. Są to normalne nakrętki, a nie "wynalazki" typu plastikowy zatrzask, które można spotkać w modelach nawet 3-krotnie droższych. Skromniej wypada zestaw gniazd, do których można podłączyć inne urządzenia audio. Zestaw składa się z trzech wejść liniowych, dwu cyfrowych koncentrycznych i jednego optycznego. Całości dopełnia samotne wyjście na aktywny subwoofer. Niestety, odtwarzacza DVD-Audio czy SACD do Kody nie podłączymy, bo brakuje wejść na zewnętrzny dekoder. Brzmienie jest jednak rewelacyjne. W tym segmencie cenowym jest to niezwykle zaskakujące. Minusów naprawdę doszukać się nie sposób, nawet jeśli umieścilibyśmy amplituner wśród urządzeń o połowę droższych. Soprany i basy brzmią naprawdę świetnie - wszystkie pasma są na swoim miejscu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Informacje

Typamplituner

Cena 1199 zł

Dystrybutor Polpak Poland,http://www.polpak.com.pl

Wymiary 43,4 x 17,1 x 41,6 cm

Waga 16,5 kg

Funkcje DPL II, DD 5.1, DTS, 4 tryby DSP, kompresja dynamiki, tuner radiowy z RDS i pamięcią 20 stacji

Złącza 3 wejścia liniowe, 3 wejścia cyfrowe audio (2 koncentryczne i 1 optyczne), wyjście na subwoofer aktywny, 2 wejścia i 2 wyjścia wideo kompozyt